İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple’ın Genel Danışmanı ve FBI Direktörü 1 Mart’ta Tanıklık Edecekler

Apple ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) arasındaki çatışma giderek kızışıyor. Apple’ın genel danışmanı Bruce Sewell ve aynı zamanda FBI‘ın direktörü James Comey bir panele katılarak, bir kongre duruşmasın önünde tanıklık edecekler. Sewell kongrenin ikinci panelinde tanıklık ederken, Comey ilk panelde tanıklık edecek.

BuzzFeed’den edinilen bilgilere göre, Polytechnic Üniversitesi Susan Landau ve New York İlçe Bölge Savcısı Cyrus Vance’nin ayrıca kongrede tanıklık edecekleri belirtiliyor.

Kongrenin ana konusu ise, şifreleme ve Amerikalıların güvenlik ve gizlilik dengesi. Tüm şifreleme teknolojileri incelenecek, kişisel ve diğer kullanımlar için şifreleme ve gizlilik adına ne gibi bir yol izlenmesi gerektiği ve diğer konular için çözümler aranacak.

2015 yılında, San Bernardino yaşanılan bir terör olayında, kanıt olarak ele geçirilen bir iPhone 5c, Apple ile FBI’ı karşı kaşıya getirmişti. Apple her ne olursa olsun kullanıcılarının gizlilik ve güvenliklerini sağlamaktan yana taraf olduklarını belirtmişti. Apple tam bu noktada büyük teknoloji şirketleri ve CEO’lardan destekte almıştı.

Bakalım Apple ve FBI’ın böyle bir oturumda bir şekilde bir araya gelmesi neleri veya ne gibi kararları değiştirecek hep birlikte göreceğiz.