Şimdi yükleniyor

Apple’ın iPhone 8 için iOS 11’in Derinliklerinde Sakladıkları Ortaya Çıkartıldı!

iPhone 8

Apple’ın iPhone 8 için iOS 11’in Derinliklerinde Sakladıkları Ortaya Çıkartıldı!

Son Güncelleme tarihi 31 Mart 2022 by Teknoloji Haber

teknik destek

Apple’ın Eylül ayında duyurması beklenen iPhone 8’in ön yüzünü tümüyle kaplayan, uçtan uca OLED bir ekran yer alacak. Elbetteki yüksek oranlı ekran-gövde için iPhone’lardaki en büyük engel fiziksel ana ekran düğmesi. Apple’ın iPhone 8 ile yüksek ekran-gövde oranı sunabilmek için fiziksel ana ekran düğmesini kaldırması gerektiği düşünülüyor. Böylece, iPhone 8 ile sadece donanımsal ve tasarımsal değişiklikler olmayacak, yazılımsal anlamda yani iOS tarafında da pek çok şey değişecek.

Bu değişimin nasıl olacağı büyük merak konusu ve Apple’ın bu değişim ile ilgili ipuçlarını aslen OLED iPhone’u ile kullanıma sunacağı iOS 11’in derinliklerinde sakladığı bir gerçek.

Hal böyle olunca, geliştiriciler de boş durmayıp iOS 11’in altını sürekli karıştırıyorlar. Nitekim, somut verilere de ulaşıldı ve iOS 11’in derinliklerinde iPhone 8’e özgü pek çok özelliği barındırdığı ortaya konuldu.

Örnek olarak, iOS 11’de Uygulama Değiştirici’ye ulaşmak için ekranın altından yukarıya doğru hafifçe kaydırma yapmak yeterli oluyor. Ana ekran düğmesinin kaldırılmasına bağlı olarak oluşan en büyük değişim olarak bu yeni ekran jestini görebiliriz. Yeni ekran jesti ilgili bir demo da mevcut;

iOS 11’in derinliklerinde keşfedilen bir diğer detay ise Mac’te yıllardır olan ve iOS 11 ile iPad’e geleceği belirgin bir şekilde ortaya konulan Dock’ın iPhone 8’de de kullanıma sunulacağı yönünde.

Dock’a maksimum 4 uygulama konumlandırılabiliyor ve bu Dock’a konumlandırılan uygulamalarla birlikte iPhone 8’in ana ekranına toplamda 28 uygulama konumlandırılmış oluyor. Yani ekran-gövde oranı hissedilir düzeyde artacak olsa da mevcut iPhone “Plus”larda olduğu gibi, ana ekrana konulandırılan uygulama sayısı benzerliğini sürdürüyor.

iPhone-8-Ana-Ekran Apple'ın iPhone 8 için iOS 11'in Derinliklerinde Sakladıkları Ortaya Çıkartıldı!
teknik destek