Şimdi yükleniyor

Apple’ın iPhone Onarım Politikasına Ait Kılavuz Sızdırıldı

Apple Onarım Programı

Apple’ın iPhone Onarım Politikasına Ait Kılavuz Sızdırıldı

Son Güncelleme tarihi 2 Eylül 2017 by Müşteri hizmetleri

Business Insider tarafından paylaşılan ve öncesinde sızdırılan Apple “Görsel / Mekanik İnceleme Kılavuzu”, Apple’ın onarım politikalarının nasıl olduğuna dair bazı bilgiler veriyor; Apple servisinin garanti kapsamında onarım, garanti kapsamı dışında onarım ya da bir onarım reddini ne zaman sunacağı detaylıca gösteriliyor.

teknik destek

3 Mart 2017 tarihli belge dahili olarak “VMI” olarak adlandırılıyor ve iPhone 6, 6s ve 7’yi ve tüm Plus modellerini kapsıyor. Bir Apple teknisyeni, Business Insider’a, tüm ürünleri için benzer bir kılavuzun bulunduğunu ve bunun genellikle eğitim için kullanıldığını söyledi.

Sızdırılan bu kılavuz üç bölüme ayrılmış: Yeşil bölüm, Apple’ın bir garanti kapsamında onarım hizmeti vereceği durumları belirtiyor. Sarı bölüm, Apple’ın garanti kapsamı dışında onarım hizmeti vereceği durumları belirtiyor ve kırmızı bölüm ise, Apple’ın hiçbir şekilde onarım desteği vermeyeceği durumların örneklerini içeriyor.

iPhone-Servisi Apple'ın iPhone Onarım Politikasına Ait Kılavuz Sızdırıldı

Ekran panelinin altında oluşan kir, ekrandaki piksel anormalliği, FaceTime kamerasının hizalama hatası ve ekranın kenarlarının kısmın çatlaması Apple’ın garanti kapsamında onarım desteği vereceği sorunlara örnektir.

Apple, kullanıcı tarafından onaylanan sıvı hasarlarını, ekranın kırılmasını, kamera hasarlarını, çarpma sonucu oluşan çatlakları, hasar görmüş lightning / ses / mikrofon bileşenlerini, aşırı aşınmayı veya cihaz üzerindeki deliklerde meydana gelen sorunları, cihazın kasasının bükülmesini veya cihazda daha büyük sorunların oluşmasını ise garanti kapsamı dışında tutuyor ve buna göre onarım desteği verileceğini belirtiyor.

Kullanıcı tarafından değiştirilen parçalara, kasten oluşan hasarlara, orijinal olmayan pile sahip olan cihazlar servis için uygun değil olarak nitelendiriliyor. Cihazın kasası üzerinde oluşan çizikler ve diğer kozmetik problemler bir sorun çıkarmadığı sürece, cihazın değişiminin veya tamirinin yapılması garanti edilmiyor.

Apple’ın ayrıca su hasarı için özel kuralları var. Çalışanlara, sorunları teşhis ederken dahili ve harici olarak su hasarı belirtileri aramaları talimatı veriliyor ve su temasına ait kanıt varsa, çalışanlara garanti kapsamında onarımın yapılmayacağı ve bunun yerine garanti kapsamı dışında onarım yapılması söyleniyor.

iPhone-Su-Teması Apple'ın iPhone Onarım Politikasına Ait Kılavuz Sızdırıldı

Apple çalışanlarına göre iPhone üzerinde “acayip sorunlar” olmadığı sürece VMI kılavuzu sıklıkla kullanılmıyor ve bu kılavuz, katı kuralların yer aldığı bir belgeden daha çok basit bir kılavuz olarak görülüyor. Zaten kılavuzda iPhone’lar üzerinde görülen kısmi problemler yer alıyor. Bir Apple teknisyeni, Business Insider’a verdiği demeçte, iPhone’u teknik olarak garanti kapsamı dışında bırakacak basit sorunların olduğunu ancak iPhone’un her zaman garanti kapsamında olmasını sağlamak için mücadele ettiklerini söyledi.

Tüm bu kurallar, AppleCare+ ile garanti altına alınan cihazlar için geçerli değildir. Çünkü bu garanti hizmeti sayesinde kullanıcılar cihaza kazara zarar verme hakkına sahipler ve bu tip durumlarda iki kez cihazları değiştirilir.

teknik destek