Şimdi yükleniyor

Aradığınız numara geçici olarak servis dışı olmuştur Turkcell

Aradığınız numara geçici olarak servis dışı olmuştur Turkcell

Son Güncelleme tarihi 24 Eylül 2022 by Teknoloji Haber

Yurtdışında bulunan yakınımı ararken karşıma çıkan “aradığınız numara geçici olarak servis dışı olmuştur” bildirim mesajı bazılarının kafasını karıştırdığı aşikar. İçeriklerimizde farklı uyarı metinlerine yönelik bilgi yer vermiştik.

teknik destek

Başlıktaki metni bir çoğunun sorduğunu düşünüyoruz. Öyle meraklısı var ki, kişiye ulaşamayınca kafasında kırk tane tilki muhabbetine sarıyor. Acep beni kısıtlamış mıdır diyen çoktur diye düşünüyoruz.

Aradığınız numara geçici olarak servis dışı, Turkcell’ de aldığımız bir mesajdır ve sanırız bu operatöre özgü mesaj. Her iki tarafta aynı operatörü kullanıyor. Lakin farklı bir operatörde bu metin değişiyor mu henüz bilmiyoruz. İçerikte numara neden servis dışı olmuştur bunun detaylarına değineceğiz.

Aradığınız numara geçici olarak servis dışı sorunu

İlginç şeylerle karşılaştığımızın öncelikle söyleyelim. Bizzat kendimin karşılaştığı ilginç göreceğiniz durumlar olmuştur. Mesela yeni şarjı biten telefonu aradığınızda boşluğa düşme veya kendi kendine sonlandırma durumu. Bazen de meşgul yazısı ekrana geliyor. Halbuki telefon kapanmış.

Konumuzda aradığınız numara geçici olarak servis dışı olmuştur hatasına neden olan sebepler, arayan kişiyle alakalı durumlar ve ne yapılması gerektiğini anlatan bir kaç öneriye değineceğiz.

Telefon numarası servis dışı sorununa neden olan etkenler

Kesin diyemiyoruz ama tecrübelerimizle sabit olan olası diyeceğimiz sebeplerin bir listesini aşağıya bırakacağız.

  • Telefonun şarjının yeni bitmiş olması.
  • Telefonun çekmemesinden dolayı anlamsız çıkan sesli yanıtlar.
  • Bulunduğunuz bölgedeki yetersizliklerin oluşturduğu durumlar.
  • Aşırı kullanımla karşı karşıya kaldığınız durumlar. Bunlardan bazıları doğal afetler, aşırı kullanıma neden olacak yoğun kullanımlar vs vs.
  • Telefona yüklü olan bir uygulamanın kullanılıyor olması. Biz böyle bir şeyle karşılaştık. Kişiyi ararken benzeri bir uyarı veriyor ama karşı taraf sizin aradığınızı görüyor.
  • Operatörün yaşadığı teknik arızaların genel veya bölgelere yansıması.
  • Aradığınız kişi yurt dışına çıkmışsa ve yurt dışında kullanıma açmamışsa.
  • Uzun süre TL yüklenmeme veya fatura ödenmeme durumları.
  • Numara sahibinin hattı dondurması. Bu genelde ülke dışına çıkıldığında tercih ediliyor. Tabi rahatsız edilme durumlarında da tercih sebeplerinden biri.

Farklı numaralardan arayarak deneme yapmadan yukarıdakileri dikkate almayın.

Aradiginiz-numara-gecici-olarak Aradığınız numara geçici olarak servis dışı olmuştur Turkcell
Aradığınız numara geçici olarak servis dışı olmuştur

Kullanılan yardımcı araçlar

Eskiden operatörlerde ücretli veya ücretsiz çağrı yönlendirmeye yönelik operatör operatör değişen hizmetler vardı. Şimdilerde telefonların yazılımlarında yer alan bir çok yararlı hizmetle bu ihtiyaç karşılanıyor. Hele ki yardımcı uygulamaların daha geniş hizmeti yanında getirdiğini düşünürsek karşımızdakini kasıtlı böyle bir mesajı verdiğini de düşünmemiz normaldir.

Şebekenin çekmediği durumlar

Şebekenizin çekmediği bölgelerde veya yerlerde bu ya da benzeri bir yanıtla karşılaşmanız mümkündür. Bizzat karşılaştığım için yazıyorum. Kaç kez denedim ve karşı tarafa kızdığımda telefonun açık olduğunun bilgisini almıştım.

Fatura veya TL yüklememe durumları

Uzun süre yükleme yapılmayan hatlarda veya faturası ödenmeyen hatlarda benzeri bir mesaj alırsınız. Belli bir süre dolduktan sonra uygulanan çift taraflı kısıtlamalarda böyle bir mesaj alırsınız. Normalde ilk zamanlar sadece arama yapamazsınız ama arama alırsınız. Sonraki zamanlarda aramada alamazsınız.

Yurtdışındaki kullanımlarda yaşanan uyarılar

Genelde ülke dışında kullanmayanların ilgili operatörlerinde geçici bir kısıtlamaya gittikleri oluyor. Böyle durumlarda bu sesli mesajı alırsınız. Birde ülke dışında kullanıma açık olmayan hatlarda ulaşılamıyor mesajı verilmekte.

Kısaca ‘aradığınız numara geçici olarak servis dışı olmuştur’ sesli anonsu aldığınızda sizin için en mantıklı olanı yukarıdan seçmeniz daha sağlıklı olacak. En azında o kişiyi tanıyorsanız bunlardan biri olasılığını düşünürsünüz. Tabi Türk Telekom kullanıcıların karşılaştığı Vodafone kullanıcısının da karşılaşacağı anlamını taşımamakta.

teknik destek