Şimdi yükleniyor

iPhone X, iPhone 8 ve 8 Plus Karşılaştırması: Ekran Boyutu, Kamera, Pil Ömrü, Face ID, Touch ID ve Diğer Teknik Özellikler

iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Karşılaştırması

iPhone X, iPhone 8 ve 8 Plus Karşılaştırması: Ekran Boyutu, Kamera, Pil Ömrü, Face ID, Touch ID ve Diğer Teknik Özellikler

Apple, Salı günü, Steve Jobs Theatre’da ilk defa bir etkinliğe ev sahipliği yaparak iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X‘i tanıttı.

iPhone X, Apple’ın yeni amiral gemisi akıllı telefonu olarak konumlandırılıyor. Hem önünde hem de arkasında şimdiye kadar kullanılan en dayanıklı cam yer alıyor ve tasarımı çok özel bir paslanmaz çelikten. iPhone 8 ve iPhone 8 Plus da cam destekli bir tasarıma sahip olsa da genel olarak bu yeni aygıtlar iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ile hemen hemen aynı görünüyorlar.

teknik destek

iPhone X, Amerika Birleşik Devletleri’nde 999 dolardan başlayan, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus ise sırasıyla 699 dolar ve 799 dolardan başlayan fiyat ile satışa sunulacak.

Sizin için yüksek fiyat bir sorun değilse, iPhone X şüphesiz tasarımı ile en iyi iPhone’dur. Ancak iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın da oldukça yetenekli oldukları ve sırasıyla 200 dolar ve 300 dolara varan tasarruf sağladıklarından hangi iPhone’un sizin için daha uygun olacağını bilmek hakkınız.

[toc]

iPhone X, iPhone 8 ve 8 Plus Karşılaştırması

iPhone X, iPhone 8 ve 8 Plus: Aynı Olan Özellikler

A11 Bionic Çip: Her üç iPhone’da da aynı A11 yongası yer alıyor. Bu yonga, iPhone 7 ve 7 Plus’ta yer alan A10 yongasına göre yüzde 25 daha hızlı iki düşük işlemci çekirdeğine ve yüzde 70 daha hızlı dört yüksek verimli çekirdeğe sahip. A11 Binonic, yüz tanıma için nöral sisteme ve gömülü bir M11 hareket yardımcısı işlemcisine sahip.

A11-Bionic-Çip-iPhone-X iPhone X, iPhone 8 ve 8 Plus Karşılaştırması: Ekran Boyutu, Kamera, Pil Ömrü, Face ID, Touch ID ve Diğer Teknik Özellikler

Kablosuz Şarj Özelliği: Üç iPhone’un tamamı Qi standardına dayalı kablosuz şarj özelliğine sahip. Her aygıt, Apple’ın yakında piyasaya sürdüğü AirPower standı veya Mophie, Belkin ve Incipio gibi aksesuar üreticilerinin üçüncü parti endüktif şarj pedi üzerine yerleştirilerek şarj edilebilir.

iPhone-X-Kablosuz-Şarj-1 iPhone X, iPhone 8 ve 8 Plus Karşılaştırması: Ekran Boyutu, Kamera, Pil Ömrü, Face ID, Touch ID ve Diğer Teknik Özellikler

Hızlı Şarj: Üç yeni iPhone modeli hızlı şarj özelliğine sahip ve sırasıyla Apple’ın 29W, 61W veya 87W USB-C güç adaptörleri ile şarj edildiklerinde 30 dakika içinde yüzde 50 oranında şarj edilebiliyorlar.

Suya Dayanıklılık: Her üç iPhone, IP67 dereceli su ve toz direncine sahip. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’da olduğu gibi.

Depolama: 64GB veya 256GB.

True Tone ve Geniş Renk: iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus, True Tone ve Geniş Renkli ekrana sahipler. True Tone, ekranın rengini ve yoğunluğunu ortamdaki ışığın renk ve sıcaklığına uyacak şekilde otomatik olarak ayarlar. Geniş Renk, P3 renk alanını kullanır.

3D Touch: e-Postaları, mesajları ve diğer içerikleri önizlemek için ekrana sertçe basın ve uygun 3D Touch kısayollarına erişin.

60 FPS’e kadar 4K video kaydı ve 60 FPS’ye kadar 1080p HD video kaydı.

LTE, VoLTE, Bluetooth 5.0, 802.11ac Wi-Fi ve salt okunur NFC ile gelişmiş.

Lightning konektörü.

iPhone X, iPhone 8 ve 8 Plus: Benzer Olan Özellikler

Arka Kamera: iPhone X ve iPhone 8 Plus’da, her biri 12 megapiksel olan, ƒ/1.8 diyafram açıklığına sahip geniş açılı lens ve ƒ/2.4 diyafram açıklığına sahip telefoto lens bulunuyor. Her ikisi de Yavaş Senkron özelliğine sahip Dört LED’li True Tone Flash, optik zoom, dijital yakınlaştırma ve 10x’a kadar Apple’ın yeni beta Portre Işığı (beta) özelliğini destekliyor.

iPhone X, çift optik görüntü sabitleme özelliğine sahip. Bu özellik iPhone 8 Plus’ın yalnızca geniş açılı lensinde yer alıyor. iPhone X’in telefoto objektifi aynı zamanda iPhone 8 Plus’ın ƒ/2.8 diyafram açıklığına göre daha küçük değerdedir; ƒ/2.4 diyafram açıklığı. Tabii ki, iPhone X, tek lensli iPhone 8’e kıyasla çok daha fazla gelişmiş kamera özelliğine sahip.

iPhone-8-Plus-Kamera-1 iPhone X, iPhone 8 ve 8 Plus Karşılaştırması: Ekran Boyutu, Kamera, Pil Ömrü, Face ID, Touch ID ve Diğer Teknik Özellikler

Ön Kamera: iPhone X’in yeni TrueDepth kamera sistemi önemli bir değişiklik olmakla birlikte, ön kamerası ƒ/2.2 diyafram açıklığına, Retina Flash’a sahip ve her üç iPhone’da da 1080p HD video kaydı yapabilen 7 megapiksel bir sensör yer alıyor. iPhone X’in ön kamerası Portre Modu’nu destekliyor.

Pil Ömrü: Üç iPhone’unda internet kullanımı ve kablosuz bağlantı üzerinden video oynatma için sunduğu pil ömrü benzerdir. Aynı zamanda iPhone X ve iPhone 8 Plus, konuşma süresi ve kablosuz bağlantı ile ses çalma için aynı pil ömrü değerini sunarken, bu değer, küçük bir farkla iPhone 8’den daha yüksektir (20 saat).

iPhone-X-ve-iPhone-8-Pil-Ömrü iPhone X, iPhone 8 ve 8 Plus Karşılaştırması: Ekran Boyutu, Kamera, Pil Ömrü, Face ID, Touch ID ve Diğer Teknik Özellikler

RAM: iPhone X ve iPhone 8 Plus 3GB, iPhone 8 ise 2GB RAM’e sahip.

iPhone X, iPhone 8 ve 8 Plus: Farklı Olan Özellikler

Uçtan Uca OLED Ekran: iPhone X, geliştirilmiş renk doğruluğu ve kontrast oranı, gerçek siyah ve 1.000.000 kontrast oranı gibi avantajlı özelliklere sahip olan Apple’ın ilk OLED ekranlı akıllı telefonudur. Cihazın ön yüzünde herhangi bir ekran çerçevesi yoktur ve TrueDepth kamera sistemi için olan bir çentik dışında iPhone X neredeyse tam ekrana sahiptir.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’da, onlardan önceki her iPhone’da olan üst ve alt çerçeveli LCD ekran var ancak iPhone X’deki True Tone işlevselliğine sahipler. True Tone, ekranın renk ve yoğunluğunu ortamdaki ışığa sıcaklığına uyacak şekilde otomatik olarak ayarlıyor.

iPhone-X-ve-iPhone-8-Ekran iPhone X, iPhone 8 ve 8 Plus Karşılaştırması: Ekran Boyutu, Kamera, Pil Ömrü, Face ID, Touch ID ve Diğer Teknik Özellikler

Yeni Boyut: iphone X, 5.8 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip olmasına rağmen, uçtan uca ekranı sayesinde iPhone 8 ile iPhone 8 Plus arasında bir boyuta ve ağırlığa sahiptir. Bu nedenle, iPhone X, maksimum ekran boyutuna ve tek elle kullanılabilirliğe sahip bir akıllı telefon için en iyi seçimdir.

iPhone-X-ve-iPhone-8-Boyut iPhone X, iPhone 8 ve 8 Plus Karşılaştırması: Ekran Boyutu, Kamera, Pil Ömrü, Face ID, Touch ID ve Diğer Teknik Özellikler

Face ID / TrueDepth Kamera Sistemi: Apple, iPhone X’de Touch ID’yi Face ID özelliği ile değiştirdi. Cihazın kilidini açmak veya Apple Pay’de kimliğinizi doğrulamak için ekranı hızlıca kaydırın ve cihazı yukarıya kaldırın. Apple, yüz tanıma sistemi Face ID’nin aşılmasının milyonda bir ihtimalde olduğunu söylüyor.

iPhone-X-ve-Face-ID iPhone X, iPhone 8 ve 8 Plus Karşılaştırması: Ekran Boyutu, Kamera, Pil Ömrü, Face ID, Touch ID ve Diğer Teknik Özellikler

Ana Ekran Düğmesi Yok: iPhone X’de ana ekran düğmesinin bulunmaması nedeniyle, yan tarafında uzunlamasına bir düğmeye sahip. Siri, yan düğmeye çift dokunarak veya daha önce olduğu gibi “Hey Siri” diyerek etkinleştirilebiliyor. Diğer yeni jestler arasında; ana ekrana geri dönme, çoklu görev işlevini kaydırmak için hızlıca kaydırma gibi fonksiyonlar yer alıyor.

Altın Rengi Yok: iPhone X, yalnızca Uzay Grisi ve Gümüş renklerde piyasaya çıkacak.

Animoji: Animoji, Apple’ın iPhone kullanıcısının yüz ifadesine dayanan emoji tarzı karakter setidir. Animoji, gerçek zamanlı yüz ifadelerini algılamak için birkaç yeni 3D algılayıcıya sahip olan iPhone X’in yeni TrueDepth kamera sisteminden yararlanıyor.

iPhone-X-Animoji iPhone X, iPhone 8 ve 8 Plus Karşılaştırması: Ekran Boyutu, Kamera, Pil Ömrü, Face ID, Touch ID ve Diğer Teknik Özellikler

Sonuç Olarak

iPhone X, daha büyük bir ekran da dahil olmak üzere, iPhone 8 Plus’ın sahip olduğu en iyi özelliklerinden daha fazlasına sahip ancak cihaz boyutu iPhone 8’e daha yakın.

iPhone X, üstün görüntüleme teknolojisi, Face ID, Animoji ve ön kamera için Portre Modu özelliğini destekleyen TrueDepth kamera sistemine sahip. Ancak, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus, aynı hızdalar, kablosuz şarj özelliğini destekliyorlar ve parmak izi ile kimlik doğrulamasını tercih edenler için Touch ID’nin yer aldığı bir ana ekran düğmesine sahipler

Apple, iPhone X’i “geleceğe merhaba deyin” diyerek pazarlıyor ve bu akıllı telefonlar için muhtemelen doğru bir slogan ancak geleceğe ulaşmak için fazladan 200 dolar veya daha fazlasını ödemeniz gerekecek.

teknik destek

1 yorum

comments user
sertaç

“”Üç yeni iPhone modeli hızlı şarj özelliğine sahip ve sırasıyla Apple’ın 29W, 61W veya 87W USB-C güç adaptörleri ile şarj edildiklerinde 30 dakika içinde yüzde 50 oranında şarj edilebiliyorlar.””

Eğer amper gücü yüksek adaptör kullanılırsa mevcut iphonelar veya ipadler de zaten hızlı şekilde şarj olabilir. Apple burada bence kelime oyunu yapıyor kutudan çıkan standart 5w adaptör hızlı şarj edebilen adaptörler 29-61-87w. Simdi bunu duyan bir suru kişi gidip o adaptörlere dünyanın parasını verecek. Valla güzel strateji 🙂

Apple gerçek hızlı şarj teknolojisi getirmeli. diğer telefon üreticilerinin olduğu gibi standart kutu içeresinden çıkan adaptör ile quik charge 3.0 hızlı şarj teknolojisi sayesinde 1 saatte full şarj oluyor. Üstelik w değeri de 29-61-87 gibi yüksek değil.

Zaten bu hızlı şarjı kullanım amacı başka olmalı normalde gece yatarken kullandığımız şarj adaptörü 5w=1amper olan gayet uygun. Sonuçta zaman darlığı yok sabah kadar vakit var. Ama hızlı şarj bazı durumlarda çok işe yarayabilir. Örneğin şarjınız bitmek üzere 30-40 dk sonrada evden çıkmanız gerek. işte bu sırada kullanılan durumlarda gerçekten çok iş görür ama sürekli yüksek amperli adaptörden şarj etmek bence pil sağlığı acısından faydalı bir şey değil.

Yorumlar kapalı.