Şimdi yükleniyor

E-Devlet’te Tek Tıkla Miras Sorgulama Hizmeti Başladı

2

E-Devlet’te Tek Tıkla Miras Sorgulama Hizmeti Başladı

Son Güncelleme tarihi 6 Mart 2018 by Harun Ünal

Kısa süre önce E-Devlet‘in sunmuş olduğu alt-üst soyağacının çok fazla ilgi görmesinden sonra tek tıklamayla miras sorgulama hizmeti vatandaşlara sunuldu.

teknik destek

E-Devlet son zamanlarda ciddi anlamda birçok başarılı hizmetiyle gündemde popülerliğini arttırmayı başarıyor. Geçmişde sadece sigorta kullanımı için sunulan hizmetlerden dolayı girilen E-Devlet sistemi artık kendini geliştirmiş ve her gün girilen bir uygulamaya dönüşmüş durumda.

E-Devlet‘e çok basit ve kullanışlı bir hizmet daha geldi. Artık tek tıklamayla miras sorgulaması yapabileceksiniz. Adalet Bakanlı tarafınca sunulan bu hizmet “Veraset İlami Sorgulama” sistemi ile büyük büyük dedenizden bile size kalmış bir evin kalıp kalmadığını gösteriyor. Bu uygulamanın da soy ağacı hizmeti gibi çok fazla kullanılacağı düşünülüyor.

Daha önceki hizmet olan soy ağacı uygulamasında oluşan bazı hataları tekrar yaşamamak adına E-Devlet, mirasçılık belgesi için tüm hazırlıkları tamamlamış.

2-2 E-Devlet'te Tek Tıkla Miras Sorgulama Hizmeti Başladı

Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.”

1-3 E-Devlet'te Tek Tıkla Miras Sorgulama Hizmeti Başladı
Miras Nasıl Sorgularım?

E-Devlet’e şifrenizle giriş yapın ve arama kısmına  Veraset İlami Sorgulama yazın. Karşınıza çıkan hizmete tıkladığınızda, “Miras Bırakan T.C. Kimlik Numarası” kısmı yer alıyor.  T.C kimlik numarasını girmeniz isteniyor. Ancak buraya kendinizin yerine miras bırakanın T.C’sini girmesi isteniyor. Daha sonra miras kalmışsa göreceksiniz.

teknik destek