Loading Now

Face ID, 3 Boyutlu Maske ile Kandırıldı!

Face ID-Maske

Face ID, 3 Boyutlu Maske ile Kandırıldı!

Son Güncelleme tarihi 12 November 2017 by ADEM ATEŞ

Apple, iPhone X ile birlikte tanıttığı yeni güvenlik sisteminin aşılmasının çok zor olduğu belirtmişti. Fakat güvenlik uzmanları Face ID‘yi kandırmayı başardılar. Güvenlik firması Bkav’ın çalışanları iPhone X’in Face ID’sini 3D yazıcıyla basılmış bir maskeyle kandırmayı amaçladı. Kandırılması normal şartlarla bile oldukça zor olan Face ID’yi kandırmak için 1 haftalık bir çalışma sonucunda başarıya ulaşan ve Face ID’in kullandığı yapay zekaya özel bir maske üreten şirketin yetkilileri, normal kullanıcının endişelenmesi gereken bir şey olmadığını ancak Face ID’nin de kandırılamaz olmadığını belirtti.

teknik destek

Face-ID-Kandırıldı Face ID, 3 Boyutlu Maske ile Kandırıldı!

Geçtiğimiz günlerde ikizler kullanılarak iPhone X’in güvenlik sistemi aşıldıkdan sonra güvenlik uzmanları sistemin güvenliğini test etmeye başladılar. Sonunda Bkav Corporation’ın yüz maskesi kullanılarak Face ID engelini aştılar. Maske, 3D baskı ve 2D görüntüler kullanılarak, ayrıntılı bir şekilde hazırlandı.

Ayrıca Bkav, 2008 yılında Toshiba, Asus, Lenovo gibi dizüstü bilgisayarlarda kullanılan yüz tanıma sisteminin güvenlik açısından yeterli olmadığını kanıtlayan şirketlerden birisi olmuştu.

iPhone X’in satışa çıkmasından bu yana, Face ID sistemini aşmaya yönelik birçok deneme yapıldı. Başarılı olan girişimlerin hepsi teknik çalışmalar ve olabildiğince zor şeyler. Bu sebeple normal kullancıların sistemi aşması oldukça zor görünüyor. Ayrıca Apple’ın henüz yeni olan bu sistemi daha da geliştireceğini unutmamak gerekiyor.

teknik destek