Şimdi yükleniyor

Facebook, İzniniz Olmadan Fotoğrafınız Kullanılırsa Size Bildirecek!

Facebook yüz tanıma özelliği türkiye’de kullanımda

Facebook, İzniniz Olmadan Fotoğrafınız Kullanılırsa Size Bildirecek!

Son Güncelleme tarihi 9 Ağustos 2022 by Teknoloji Haber

Facebook, tüm Facebook deneyimini değiştirebilecek yeni bir özelliğini duyurdu. Şirketin yeni özelliği yüz tanıma teknolojisi ile ilgili ve oldukça dikkat çekici duruyor.

teknik destek

Facebook’ta yüz tanıma teknolojisinin yeni olmadığı bilinen bir gerçek fakat bu sosyal medya debi bu teknolojiyi temel alan yeni bir proje üzerinde çalışıyor ve onu kullanıma sunmak için ince ayarlamalar yapıyor.

Yakın gelecekte Facebook, izniniz olmadan birisinin fotoğrafınızı kullanması durumunda sizi bilgilendirecek. Yeni özellikle ilgili daha iyi olan şey ise fotoğrafınızı kullanarak sahte Facebook hesabı oluşturulmaya çalışıldığında bundan haberdar edilecek olmanız ve sizden izin istenilecek olması.

Bu özellik, arkadaşlarınızın bir fotoğrafta veya videoda sizi etiketlemesi için kolaylık sunan yüz tanıma teknoloji ile güçlendirilmiş. Facebook’ya paylaşılan bir fotoğraf veya video hakkında kötüye kullanım olduğunu düşünmeniz durumunda etiketlenmenizi kaldırabiliyor, dilerseniz kendinizi etiketleyebiliyor veya Facebook’a bildirimde bulunabiliyorsunuz. Tüm bunlarla birlikte, bir sahneden alınan fotoğraf veya videoda yer alıyorsanız Facebook bunun da tespitini artık yapabilecek ve bu tip durumlarda size herhangi bir bildirimde bulunulmayacak.

Peki Facebook tüm bu tespitleri nasıl yapabiliyor? Evet, her şey matematik mucizesine dayanıyor ve Facebook teknolojiyle ilgili açıklamasında şunları söylüyor;

2010’dan beri kullandığımız yüz tanıma teknolojisi insanların Facebook’ta birbirlerine daha yakın olmasına yardımcı oldu. Teknolojimiz, daha önce etiketlendiğiniz fotoğrafların piksellerini analiz eder ve şablon dediğimiz bir dizi sayıyı üretir. Fotoğraf ve videolar sistemimize yüklendiğinde bu görüntüleri oluşturulan şablonla karşılaştırırız.

İsterseniz Facebook’un bu özelliğini kullanmayabileceksiniz fakat Facebook’un yüz tanıma özelliği ile ilgili fazla bir seçenek sunmayacağını bilmelisiniz. Bunun yerine Facebook, kullanıcılarına yüz tanıma özelliğini ya açma ya da kapatma seçeneği sunacak. Yani, ya varsınız ya da yoksunuz, bu sizin tercihinize bırakılacak.

Günümüzde yüz tanıma teknolojisinin korkutucu boyutlara geldiği göz önüne alındığında Facebook’un bu teknolojisinden korkmamak elde değil. Özellikle sizi her yönü ile tanıyan bir Facebook karşınızda duruyorken durum daha da korkutucu oluyor.

teknik destek