Şimdi yükleniyor

iPhone’da Bir Konumun GPS Koordinatlarını Bulmak için 3 Yöntem

iPhone GPS Koordinat Tespiti

iPhone’da Bir Konumun GPS Koordinatlarını Bulmak için 3 Yöntem

Son Güncelleme tarihi 20 Aralık 2017 by Müşteri hizmetleri

teknik destek

iPhone’unuzda kullandığınız birçok uygulama, konumunuza dayalı hizmetler veya veriler sunmak için bulunduğunuz yeri kullanıyorlar. Tüm bunlar arka planda gerçekleşirken, tüm bu uygulamalar konumumuzu net bir şekilde saptayabilmek için GPS koordinatlarını kullanıyor.

Ortalama bir kullanıcı hiçbir zaman GPS koordinatlarıyla uğraşmak zorunda kalmaz ancak GPS koordinatlarınızı nasıl edineceğinizi ve bunları anlamayı bilmek bazı insanlar için değerli olabilir. Örneğin, işi gereği sürekli geniş arazide olan insanlar gibi. Bu insanlardan birisiyseniz ya da sadece yeni bir bilgi öğrenmek istiyorsanız iPhone’da GPS koordinatlarını nasıl görüntüleyebileceğinizi anlaşılır hale getirirken yazıyı okumaya devam edin.

[toc]

GPS Koordinatları Nedir?

GPS koordinatları, belirli bir konumun enlem ve boylamına göre belirlenir. Bütün GPS konum tespiti için enlem koordinatının ekvatora göre bir nokta ve boylamda ise İngiltere’deki Greenwich’teki İngiliz Kraliyet Gözlemevi meridyenine göre bir nokta olduğunu söyleyeceğiz.

Apple Harita Uygulamasından Bir Konumun Enlem ve Boylamını Görüntüleme

iPhone’da bir konumun enlem ve boylam bilgisini görüntülemek için bir üçüncü parti uygulamaya ihtiyaç yoktur. iPhone’un varsayılan Harita uygulaması, bir konumun enlem ve boylamını size verir.

Mevcut GPS koordinatlarınızı görüntülemek için Harita uygulamasını açın ve ekranın sağ üst köşesindeki konum ikonuna dokunun. Daha sonra konumunuzu harita üzerinde temsil eden mavi noktaya dokunun. Parmağınızı ekranın altından yukarıya doğru hızlıca kaydırın ve GPS koordinatlarınızı görebilirsiniz. Ne yazık ki bu koordinatları kopyalamanız mümkün değil ancak farklı uygulamaları kullanarak bu verileri kopyalamanız mümkün. Bunu yazımızın devamında paylaşacağız.

iPhone-Konum-GPS-Tespiti iPhone'da Bir Konumun GPS Koordinatlarını Bulmak için 3 Yöntem

Ayrıca, herhangi bir yerin enlem ve boylamını tespit etmek için harita üzerinde herhangi bir noktaya parmağınızı bir müddet basılı tutabilirsiniz.

Pusula Uygulaması ile Bir Konumun Enlem, Boylam ve Yüksekliğini Görüntüleme

Pusula uygulaması ile bir konumun enlem, boylam ve yüksekliğini görüntüleyebilirsiniz. Koordinatlarınızı görmek için iPhone’unuza önceden yüklü olarak gelen Pusula uygulamasını açmanız yeterli. Bu uygulamanın tek olumsuz yönü yalnızca bulunduğunuz yerin koordinatlarını gösteriyor olmasıdır. Ancak, koordinat verilerinizi Pusula uygulamasından kolaylıkla kopyalayabilir ve başak bir yere yapıştırabilirsiniz.

Pusula-Uygulaması-Konum-Tespiti iPhone'da Bir Konumun GPS Koordinatlarını Bulmak için 3 Yöntem

Pusula uygulamasındaki verileri kopyalamak için kopyala düğmesini görene kadar parmağınızı verilerin üstünde tutun.

Google Maps’den GPS Koordinatlarını Görüntüleme

Yerleşik Harita uygulaması veya Pusula uygulamarı yerine Google Maps’i kullanmayı tercih ediyorsanız, o uygulamadan da bir konumun GPS koordinatlarını alabilirsiniz.

iPhone’unuzda Google Maps’i açın ve ardından GPS koordinatlarını öğrenmek istediğiniz herhangi bir alana parmağınızı bir süre dokunun. Ardından ekranın alt kısmında açılacak olan bilgi bölmesini yukarıya doğru hızlıca kaydırın. Enlem ve boylam bilgilerinizi buradan kolayca görüntüleyebilirsiniz.

Google-Haritalar-GPS-Verileri iPhone'da Bir Konumun GPS Koordinatlarını Bulmak için 3 Yöntem

Koordinatları kopyalamak için verinin üstüne parmağınızı bir süre dokundurmanız yeterli olacaktır.

GPS Koordinatlarına Dayalı Bir Konum Nasıl Bulunur?

Şimdi bir konumun GPS koordinatlarına sahip olduğunuzu düşünerek o yerin nerede olduğunu öğrenmek istediğinizi varsayalım. Bu koordinatları herhangi bir navigasyon veya harita uygulamasının (Apple Harita,, Google Maps gibi) arama kısmına yapıştırırsanız size konumun yerini net bir şekilde gösterecektir.

teknik destek