Şimdi yükleniyor

Herhangi Bir Şarkıyı Zil Sesi Olarak Nasıl Ayarlayabilirsiniz?

iPhone Zil Sesi Değiştirme

Herhangi Bir Şarkıyı Zil Sesi Olarak Nasıl Ayarlayabilirsiniz?

Son Güncelleme tarihi 21 Aralık 2022 by Teknoloji Haber

iPhone’un zil sesini değiştirmek Apple’ın satış politikaları gereği pek de kolay değil. Kullanıcılarını iTunes Store’a yönlendirmek isteyen şirket doğal olarak herhangi bir şarkıyı zil sesi ayarlamanın önüne bazı tıkamalar yapmış durumda. Ancak aslında iTunes’i kullanarak herhangi bir şarkıyı kolayca iPhone zil sesi olarak ayarlayabilirsiniz. Bunu, iPhone zil sesini değiştirmeyi nasıl yapacağınızı bu rehber yazımızda sizlerle paylaşacağız.

teknik destek

Evet, hazırsak başlayalım…

İlk olarak iTunes dışında iTools ile müzikleri zil sesi yapma ve MP3 yükleme nasıl yapılır anlatımımız olan iPhone zil sesi yazımıza bakmanızı öneririz.

iTunes ile iPhone için Herhangi Bir Şarkıyı Zil Sesi Yapma ve iPhone Zil Sesini Kolayca Değiştirme

Adım 1: Masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızda iTunes’i başlatın.

Adım 2: iTunes kütüphanesinden kullanmak istediğiniz herhangi bir şarkıyı veya ses dosyasını seçin.

Adım 3: Şarkının üstüne gelip sağ klik atın ve “Bilgi Ver” seçeneğine tıklayın.

Ekran-Resmi-2016-10-06-04.40.17 Herhangi Bir Şarkıyı Zil Sesi Olarak Nasıl Ayarlayabilirsiniz?
Herhangi Bir Şarkıyı Zil Sesi Olarak Nasıl Ayarlayabilirsiniz?

Bu adımda dikkatli bir şekilde ilerlememiz gerekiyor. Üstteki menüden “Seçenekler” menüsüne tıklayın ve Başlat-Durdur kısmında aralığı 30 saniye olacak şekilde ayarlayın.

Ekran-Resmi-2016-10-06-04.41.30 Herhangi Bir Şarkıyı Zil Sesi Olarak Nasıl Ayarlayabilirsiniz?
Bir Şarkıyı Zil Sesi Olarak Ayarlama

Süre ayarlamasını yaptıktan sonra Tamam deyin ve ekranı kapatın.

Adım 4: Şimdi şarkının AAC sürümünü oluşturmamız gerekiyor. Bunun için şarkının üstüne bir kez tıklayıp seçili hale getirin ve üst menüden Dosya > Dönüştür > AAC Sürümünü Yarata seçeneğine tıklayın.

Ekran-Resmi-2016-10-06-04.45.18 Herhangi Bir Şarkıyı Zil Sesi Olarak Nasıl Ayarlayabilirsiniz?
iTunes Şarkıyı Zil Sesi Olarak Yapma

Saniyeler içinde şarkının AAC sürümü oluşturulacaktır. Şimdi 30 saniyelik oluşturulan şarkının AAC versiyonunun üstüne tıklayın ve sağ klik atıp Finder İçinde Göster seçeneğine tıklayın.

Ekran-Resmi-2016-10-06-04.46.52 Herhangi Bir Şarkıyı Zil Sesi Olarak Nasıl Ayarlayabilirsiniz?
Zil Sesini Telefona Atma

Adım 5: Gelen pencerede dosyanın uzantısını .m4a olacak göreceksiniz. Dosya ismini düzenle deyip .m4r olarak değiştirmeniz gerekiyor. Eğer ki uzantıyı .m4r.m4a gibi bir şekilde yaparsanız olmaz. Değişimi yaparak isteğinizi onaylayarak devam edin.

Ekran-Resmi-2016-10-06-04.49.16 Herhangi Bir Şarkıyı Zil Sesi Olarak Nasıl Ayarlayabilirsiniz?
m4s Olarak Telefona Aktarma

Adım 6: Şimdi iTunes’i yeniden açın ve 30 saniyelik şarkıyı silin. Şarkıyı silmek için klavyenizin Delete düğmesini veya şarkı üzerine sağ klik atıp Sil’e tıklayabilirsiniz. iTunes şarkıyı silip silmeme konusundan sizden onay isteyecektir. İsteğinizi onaylayın. Tam da bu adımda iTunes seçilan şarkının çöp sepetine taşınmasını mı yoksa dosyanın tutulmasını mı istediğinizi soracaktır. Bu adım da “Dosyayı Tut” seçeneğine tıklayın.

Ekran-Resmi-2016-10-06-04.54.38 Herhangi Bir Şarkıyı Zil Sesi Olarak Nasıl Ayarlayabilirsiniz?
Kayıt için Son İşlem

Bu kısıma özellikle dikkat etmelisiniz.

Adım 7: Şimdi şarkının üstüne tekrar tıklayın ve sağ klik atın. Finder İçinde Göster seçeneğine tekrar tıklayın ve 30 saniyelik .m4r uzantılı dosyanın üstüne çift tıklayın. iTunes ses dosyasını otomatik olarak çalacak ve iTunes’in “Ses Tonları” menüsüne otomatik olarak ekleme yapacak.

Adım 8. iPhone’unuzu masaüstü veya dizüstü bilgisayarınıza bağlayıp ses tonlarını eş zamanlayın. Eş zamanlamanın ardından ayarladığınız ses tonu iPhone’unuza gelecektir. Ayarlar > Sesler > Zil Tonu menüsünde iPhone’unuzun zil sesini seçebilirsiniz.

Evet, yapacağınız her şey bunlardan ibaret. Artık dilediğiniz şarkıyı, dilediğiniz zaman aralığında iPhone’unuz için zil sesi olarak ayarlayabilirsiniz. İyi eğlenceler! 🙂

teknik destek

2 yorum

comments user
not see

iTunes ”aytuğns” diye okunur ”aytunes” diye değil. Yani iTunes’i başlatmayın, iTunes’u başlatın. İkincisi, dönüştürdüğünüz format AAC’dir, yani ACC değil. Ekranda yazıyor.

comments user
Kaan

Merhaba sağ kılik yaptığımızda finder içinde göster seçeneğindeki gözükmüyor herşeyi doğru yaptığım halde yardımcı olurmusunuz

Yorumlar kapalı.