Şimdi yükleniyor

Instagram içeriğin kaldırıldı topluluk kuralları aykırı

Instagram içeriğin kaldırıldı topluluk kuralları aykırı

Son Güncelleme tarihi 23 Nisan 2022 by Teknoloji Haber

Instagram içeriğin kaldırıldı topluluk kuralları aykırı uyarısı alanlara açıklama olarak gelen mesajı aşağıya ekliyoruz. Yazının devamında çözümüne yönelik yapılacakları da anlattık.

teknik destek

“Topluluk kuralları aykırı. Kurallarımız insanları kendilerini herkese saygılı olacak şekilde ifade etmeye teşvik etmektedir. Hata yaptığımızı düşünüyorsan, kararımızı gözden geçirmemizi isteyebilirsin. İçeriğin (gönderi) kurallarımıza aykırı” hatası alanlara buna sebep olan şeylerden ve ne yapılması gerektiğinden söz edeceğiz.

İçeriğin kaldırıldı, Instagram’ ın kurallarına uymayan hesaplara gönderilen içerik kaldırma bildirisidir. Yaptığınız paylaşım görselleri içerisinde kural dışı herhangi bir şeyin tespit edilmesinden sonra önce uyarı sonra yaptırım gelir. Tabi bu şekilde devam eden hesaplara da sonrasında genel bir ceza uygulanır. Hatta hesabını kapatmaya kadar bir yaptırım süreci uygulanır.

Instagram gönderi kaldırıldı sorunu

Gönderi kaldırıldı, instagram’ ın geçmişte verdiği hata mesajlarından biri ve şimdilerde güncellenmiş hali içeriğin kaldırıldı hatası olarak karşımıza çıkıyor. Yaptırıma uğrayan hesapların bir kısmında yapılan paylaşımlar işleme alınırken, bir kısmında ise beğeni ve takip kısıtlamaları uygulanır. Hatta hesabın ayarlarında değişim yapmak istediğinizde izin verilmez.

Peki içeriğiniz sorunlu değil lakin böyle bir sıkıntıya maruz kalmışsanız ne yapmanız gerekir? Örnek görsel bildirimde kararın haksız olarak alındığını düşünenler için itiraz hakkı sunuluyor. Olur ki, böyle bir şey size sunulmamışsa o zamanda itiraz formu doldurmanızı öneriyoruz.

Instagram gönderi neden kaldırıldı

Instagram bildirimlerinde bildiğimiz kadarı ile genel bir başlıkla izah ediliyor. Zaten işlem yapılan videonun veya fotoğrafın hangi sebeplerle yayından kaldırıldığı detayı yer aldığından dolayı pek itiraz edilecek bir yan bırakılmıyor.

İçerik kaldırılma sebepleri içerisinde şunları örnek olarak dikkate alalım:

  • Paylaşımların içeriğinde şiddet, nefret, belli bir topluluğu etkileyecek söylemlerin yer alması.
  • Marka ihlaline sebep olacak paylaşımların bulunması.
  • Yalan haber paylaşımları. Ya da özel hayatın ihlaline neden olan haberler.
  • Şüpheli görülen tüm aktiviteler.
  • Virüs veya dolandırıcılığa yönelen içerikler.

Şeklindeki listenin uzayacağından bu örneklerin yeterli olacağını düşünüyoruz. Lakin belirsiz olan yaptırım sebepleri için itiraz başvurusunda bulunmanız daha doğru olacak. Ucu açık olan şeylerde net belirsizlikler olduğunda gerekli başvurunuzu ona göre yapmanız için açıklama talep edin.

instagram-icerigin-2 Instagram içeriğin kaldırıldı topluluk kuralları aykırı
Instagram içeriğin kaldırıldı topluluk kuralları aykırı

Instagram içeriğin kaldırıldı nasıl çözülür?

İçerik kaldırıldı çözümünde ilk yapacağınız eğer haklı sebepleriniz varsa size sunulan itiraz alanını kullanmanız. Sonrasında duruma göre başvuru yapacağınız bir bağlantı bulunuyor.

Gelelim önemli diğer bir hususa. Bazı uyarıların devamında hesabın kilitlenmesi veya kapatılması durumları oluşuyor. Burada da bazen itiraz hakkı veriliyor bazen yine burada kullanmanız içinde bir itiraz formu yer alıyor.

  • help.instagram.com/contact/1652567838289083

Yukarıdaki bağlantıyı açtığınızda sizden istenilen alanı doldurmanız yeterli. Gönderimi hafta sonu yapanların hafta içini beklemeleri gerekiyor.

instagram-icerigin-1 Instagram içeriğin kaldırıldı topluluk kuralları aykırı
Instagram topluluk kuralları aykırı sorunu

Geçici durumlar veya atılacak adımlar

Yanlış hatırlamıyorsak ya geçen yılın sonlarına doğru ya da bu yılı başlarında bir çok kullanıcıya hesaplarına yönelik işlem uyarısı gönderilmişti. Sonradan anlaşıldı ki, sistemdeki yapılan bir çalışmadan sonra oluşan bir aksaklık sebebi ile bazı hesaplara yanlış şekilde bildirim gitti. Belki içerikteki kısıtlamada uygulanmıştır. Sonrasında ise kendiliğinden düzelmişti.

Geçici oluşan durumlar göz önüne alınarak bugün beklemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Gelelim hesabınızın güven sorunu olasılığının incelenmesine. Zaman zaman yaptığınız işlemlerde bir engel uygulandığı oluyor mu? Eğer oluyorsa ve içeriğinizde sorun yoksa o zaman hesabınızla alakalı bir şeylerin ters gittiği anlamı doğuyor.

Hesapların doğruluğunun anlaşılması için profil bilgilerinin doğru girilmesi istenilir. Daha geçenlerde 13 yaş sorunundan dolayı yaşı tutan hesaplara bildirim gitmişti. Tabi orada sistemsel bir problemde vardı. Yine de hesaplarına önem veren kullanıcıların profil alanına eklediği bilgilerin doğruluğundan emin olmaları gerekir. Artı ekli olmayan mail veya telefon numarası varsa eklenmesi de güven açısından olumludur.

Unutmadan Instagram topluluk kuralları aykırı şeklinde çok sayıda farklı konuları içeren yaptırım mesajları var. Bazılarının başlığa bakarak hareket ettiğini görüyoruz. İçerikteki yazılanın ne olduğuna bakmadan hareket ediliyor. Sonrasında ise Instagram içeriğin kaldırıldı hatası neden alıyorum şeklinde sorularla karşılaşıyoruz.

teknik destek