Şimdi yükleniyor

Instagram ve Snapchat, GIF desteğini kaldırdı

instagram_snapchat

Instagram ve Snapchat, GIF desteğini kaldırdı

Son Güncelleme tarihi 11 Mart 2018 by Harun Ünal

teknik destek

Bir zamandır kullanıcılarına GIF desteklerini sunan Snapchat ve Instagram platformu, ırkçılık davasından dolayı GIF desteğini kaldırdı!

Belli bir süredir popülerliğini koruyan GIF servisi GIPHY ile el sıkışan Instagram ve Snapchat, kullanıcılarına yüzbinlerce farklı GIF seçeneği sunuyordu.

TechCrunch‘ın son haberine göre Instagram ve Snapchat kullanıcılarından birkaç kişinin fark ettiği ve ırkçılık öğesi içeren bir GIF, çok büyük tepkiye neden oldu.

Olayın çok fazla büyümesinden sonra GIF desteği, ivedilikle iki farklı sosyal medya platformundan kaldırıldı.

Snapchat yetkilisi konu hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamasında programda bulunan GIF’lerin 13 yaş ve üstüne uygun olduğunu belirtti. Ve firmanın konu hakkında büyük üzüntü duyduğunu bir daha yaşanmaması kesinleşene dek GIF desteğinin kaldırıldığını söyledi.

Instagram yetkilisi ise “Bu tarz bir içeriğin Instagram’da asla bulunamayacağını, bu yüzden GIPHY desteğini sorun çözülene kadar kaldırdıklarını” ifade etti.

instagram_snapchat_irkcilik Instagram ve Snapchat, GIF desteğini kaldırdı

GIF desteğinin ne zaman gelecek?

Bazı kullanıcıların henüz daha kullandığı GIF desteği belli bir süre içerisinde tamamen kaldırılacak. GIPHY platformu ise konu hakkında bir açıklama yapmadı.

teknik destek