Şimdi yükleniyor

İnternet sitesi kime ait sorgulaması

İnternet sitesi kime ait sorgulaması

Son Güncelleme tarihi 10 Ekim 2020 by Teknoloji Haber

İnternet sitesi kimin sorgulaması için whois sitelerinden yararlanılırken birde resmi sorgulama kanalları üzerinden yasal başvuru ile bilgi edinilebilir.

teknik destek

İnternet siteleri, insanlar tarafından sağlanan çeşitli işlemler sonucu kurulumu sağlanan sitelerdir. İnternet sitelerinin diğer insanlar tarafından kullanılması, fayda alınması veya zarar alınmasına bağlı olarak da site sahibinin kim olduğu konusu merak edilebilir. Konu bağlamında; İnternet sitesinin kime ait olduğu sorgulanabilir mi, sorgulanabilir ise neler yapılmalıdır, konuları araştırılmalıdır.

Web siteleri, açılmak için devlet tarafından resmi bir onay gerektirmiyor olmakla birlikte, açıldıktan sonra devletin ilgili kurumları tarafından kontrolleri sağlanır. Bu yüzden de bir İnternet sitesinin kime ait olduğunu öğrenmek mümkündür. İnternet sitesinin kime ait olduğunu öğrenmek amacıyla, sorgu yapma adımları en baştan başlayarak uygulanmalıdır.

Web sitesi kimin sorgulaması nasıl yapılır?

Bir sitesinin kime ait olduğunu sorgulamak için, sorgu yapacak olan kişinin seçim yapabileceği iki çeşit uygulama vardır. İlk olarak, hangi İnternet sitesinin kime ait olduğunu merak ediyorsa; İnternet üzerinde bulunan arama motoruna bu sitenin adını yazar. İnternet sitesi sahipleri, sitelerinde adlarında yer verdikleri için de sonuç kısa süre içerisinde gözlemlenir.

Ancak bazı sitelerin sahipleri, kendi adlarını site üzerinde göstermeyebilir. Bu durumda ise suç veya cezaya neden olan bir içerik söz konusu olduğunda; içerik ve sorun mahkemeye bildirilir. Mahkeme tarafından yapılacak olan araştırmalar, site verilerine ulaşma ve sitenin kime ait olduğu tespit edilebilir.

internet-sitesi-kime-2 İnternet sitesi kime ait sorgulaması
İnternet sitesi kime ait sorgulaması
teknik destek