iOS 10.3 Güncelleştirmesiyle Kritik Bir Safari Sorunu Giderildi!

Safari

Mobil güvenlik şirketi Lookout, Apple’ın Safari’de iOS kullanıcılarını zora sokan bir JavaScript hatasının düzelttiğini söylüyor. Bu hatayı kullanan dolandırıcıların çoğu, iPhone’larından veya iPad’lerinden web dünyasının karanlık tarafını ziyaret eden kullanıcıları hedef almıştı.

teknik destek

Bu JavaScript hatası ile Safari’nin kullanımını engelleyen sonsuz bir pop-up döngüsü oluşturuluyordu. Pop-up döngüsünü atlamak için mümkün olan tek yol cihaz ayarlarına gitmek ve tarayıcı önbelleğini temizlemekti. Çözüm yolu basit olsa da, bu pek çok kullanıcının bildiği bir şey değildi ve sonunda bu aldatmaca ile pek çok kullanıcı etkilenmişti.

iOS 10.3 Safari Sorunu

Lookout, bu istismarın kökünü tespit edilerek geçen ay Apple ile paylaştı ve Cupertino merkezli şirketi sorunu en hızlı şekilde iOS 10.3’ün final sürümü ile çözdü. Artık, pop-up pencereleri tüm uygulamayı ele geçirmek yerine yalnızca bir sekme üstlenebiliyorlar.

Safari’deki benzer bu kusur 2014’te iOS 8’de de tespit edilmiş ve giderilmişti. Öteki tarafta ise benzer bir aldatmaca yolu 2014’te Android kullanıcılarını da etkilemişti.

müşteri hizmetleri