Şimdi yükleniyor

iOS 11.4.1’de Ciddi Bir Açık Olabilir

ios 11.4.1

iOS 11.4.1’de Ciddi Bir Açık Olabilir

Son Güncelleme tarihi 10 Temmuz 2018 by Harun Ünal

Kullanıcıların verilerini korumasıyla çok fazla adından bahsedilen Apple’ın söz konusu polisler dahi olsa verileri paylaşmaya yardımcı olmaması dikkat çekiyor. Ancak Apple’ın savunma duvarı yıkılmış olabilir.

teknik destek

iOS 11.4.1 sürümünü kullanıcılarla bir araya getiren Apple, yeni önlemleriyle ana ekran kilidini kıran üçüncü taraf şirketleri engelleyecek bir özelliği kendi çatısı altına dahil etmişti. USB Restricted Mode adı altında bu özellik, USB bağlantısı kurulduktan hemen sonra ana ekran bir saatliğine kilitli kalırsa USB ile bağlantı kuran rastgele üçüncü taraf yazılımı veri alışverişine geçit vermiyordu. Buna en büyük örnek GrayKey gibi araçlar, telefonun ekran şifresini Lightning’den giriş yapan aksesuarlarla kıramıyordu. Ancak siber güvenlik şirketi olan ElcomSoft bu yazılımda bir boşluk açık bulduğunu duyurdu. Güvenlik şirketinin bu açıklamasına göre bu moda geçmek için geri sayım yapan sayacı sıfırlamak çok kolaydı.

Rastgele bir Lightning

iPhone USB Restricted Mode’da girmeden güvenilir olarak tanımlanmayan bir USB aksesuarıyla Lighning girişinden bağlantıya soktuğunuz anda sayaç sıfırlanıyor. Bağlanacak üçüncü taraf aksesuarın daha önce bağlantı kurmamış olması buna çözüm olarak geliyor. Bu bakımdan cihazı kırmakta görev yapan programlara ek süre tanıyor.

teknik destek