Şimdi yükleniyor

iOS 11’de Fotoğraf Çektikten Sonra Portre Efekti Nasıl Silinir?

ios_11_portre-modu-kapatma-min

iOS 11’de Fotoğraf Çektikten Sonra Portre Efekti Nasıl Silinir?

Son Güncelleme tarihi 29 Ocak 2018 by MirAhmet

Apple, iPhone 7 Plus‘ı piyasaya sunduğunda en yeni ve beğenilen özelliklerden biri çift kamera sisteminin Portre Modu olmuştu. Bu mod zaman zaman bir miktar hatalı olsa da görüntülere DSLR benzeri bir arka plan bulanıklığı veriyor. Bazen ise bu efekt pek doğal görünmüyor veya sadece fotoğrafın ana alanlarını bulanıklaştırıyor.

teknik destek

Tabii ki yeni yeni çıktığı için ilk aylarda mükemmel olmayabilir. Ancak Apple çeşitli iOS güncellemeleri ile portre modunu geliştiriyor.

iOS 11‘de fotoğrafçılar ayarları kurcalamaya gerek duymadan fotoğraf çekildikten sonra bile portre efektini devre dışı bırakabilecek. Nasıl olacağına gelin beraber bir göz atalım;

HDR etkinleştirilmiş olarak veya Canlı Fotoğraf olarak fotoğraflar çekilebilmesiyle iOS fotoğraf konusunda kendini çok geliştirdi diyebiliriz. Bunun için Apple, iOS 11, HEIF ve HEVC‘deki son cihazları iki yeni kamera biçimi benimsedi. Değişiklik yalnızca depolama alanındaki yaklaşık %50 tasarruf sağlamakla kalmıyor aynı zamanda Apple‘ın her bir fotoğrafa veya videoya çok daha fazla bilgi eklemesine olanak tanıyan kapıları da açıyor.

ios-11-portremod-1024x452 iOS 11'de Fotoğraf Çektikten Sonra Portre Efekti Nasıl Silinir?

Bu yararlı değişim iOS 11’de Portre Modu fotoğraflarında çok belirgindir. Artık fotoğrafçılar normal fotoğrafı ve Portre modunu veya sadece Portre modu ile çekilen fotoğraf arasında seçim yapmak zorunda kalmazlar. iOS 11’de Portre modunda çekilen bir fotoğraf, fotoğraf çekildikten sonra bile portre efektini kolayca kaldırabilir.

ios-11-portremod2-1024x452 iOS 11'de Fotoğraf Çektikten Sonra Portre Efekti Nasıl Silinir?

 

Denemek için iPhone 7 Plus‘ınız veya daha üst model iPhone telefonunuzdaki Kamera uygulamasını başlatmanız yeterlidir. Portre Moduna kaydırın ve ekranın üst kısmında “Derinlik Etkisi” göründüğünde fotoğrafı çekin. Buradan fotoğrafın sol alt kısmındaki minik resmi seçin veya bulmak için Fotoğraflar uygulamasına gidin.

200w_d iOS 11'de Fotoğraf Çektikten Sonra Portre Efekti Nasıl Silinir?

Resim açıldıktan sonra Düzenle‘yi seçin. iOS 11 görüntünün portre efekti uygulandığını otomatik olarak algılar ve görünümün üst kısmında küçük bir sarı düğme gösterecektir. Bu sarı Derinlik düğmesine dokunmanız orijinal fotoğraf ile derinlik efekti uygulanmış fotoğrafı arasında geçiş yapmanızı sağlar. Bu özellikle efektle çektiğiniz görüntünün düşündüğünüz kadar iyi görünmediğini fark ettiğinizde sizin için çok faydalı olur.

Kişisel cihazınızda iOS 11 geliştiricisini veya herhangi bir beta sürümünü kullanıyor musunuz? Portre Modu‘nda geliştirmeler gördünüz mü? Apple‘ın yeni fotoğraf makinesi formatları hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

teknik destek

3 yorum

comments user
Ebru

Merhabalar ben iPhone 7plus kullanıyorum. Portre çektiğim fotoğraflar birkaç saat sonra portre özelliğini kaybediyor ve normal fotoğraf haline geliyor bu sorunu nasıl düzeltebilirim ?

comments user
Emre

Merhaba. Konuyla çok alakalı değil ama birşey sormak istiyordum. iPhone X de RAM boşaltma nasıl yapışıyor 7 de yapıyorduk 8 de de oluyor sanırım ama X de nasıl yapılıyor biliyor musunuz?

comments user
sertaç

Bence apple bunun dışında tıpkı samsung galaxy note 8 de oldugu gibi derinlik efekti ile cekseniz bile aynı zamanda geniş açılı bir kopyasınıda cekmesi olayını eklemeli bence.

Yorumlar kapalı.