Şimdi yükleniyor

iOS 11’deki Anında İşaretleme Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

iOS 11 Anında İşaretleme Özelliği

iOS 11’deki Anında İşaretleme Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

Son Güncelleme tarihi 23 Mart 2024 by Teknoloji Haber

iOS 11’de ekran görüntüsünü yakaladığınızda, ekran resmi veya resimleri ekranın sol alt köşesinde belirir ve Apple’ın işaretleme araçlarıyla  hızlıca düzenleme yapabilirsiniz. Apple, iOS 11’deki bu özelliği Anında İşaretleme olarak adlandırıyor.

teknik destek

Ekran resmi düzenleme özelliğini kullanarak, iPad’inizin veya iPhone’unuzdaki öğeleri yakalayabilir ve sonra metin ekleyebilir, kırpabilir, belirli alanları vurgulayabilir ve hatta daha fazlasını yapabilirsiniz.

Anında İşaretleme Özelliğini Kullanma

1 iPhone veya iPad’inizde bir ekran resmi yaklamak için ana ekran düğmesi ile birlikte uyku/uyandırma düğmesine aynı anda basın.

2 Ekran görüntüsünün bir önizlemesi ekranın sol alt köşesinde belirecektir. Önizleme beş saniye boyunca ekranın sol alt köşesinde duracak ve daha sonra kaybolacaktır. Anında İşaretleme özelliğinin arayüzüne erişmek için bu önizlemeye dokunun.

3 Resmi kırmak isterseniz mavi renkli ana hatları parmağınızla tutun ve kaydırın.

4 Ekran görüntüsünü düzenlemek için bir kalem, işaretleyici, kurşun kalem ve renk seçin ve parmağınızla veya Apple Pencil (iPad Pro’da) çizim yapın.

Aynı anda birden fazla ekran görüntüsü alırsanız, hepsi Anında İşaretleme’de görüntülenir ve aralarında kaydırma yaparak hızlıca geçiş yapabilirsiniz.

Anında İşaretleme’de bir kalem, vurgulayıcı, silgi, gölge düşürme aracı, kırpma, çoklu kalem renkleri ve geri alma / tekrar yapma da dahil olmak üzere her türlü araç yer almaktadır.

5 Anında İşaretleme özelliğinde daha fazla seçeneğe ulaşmak için ekranın sağ alt köşesindeki “+” simgesine dokunun. Gelen diyalog ekranından Metin, İmza, Büyüteç veya şekiller ekleyebilirsiniz.

Düzenlenen Bir Ekran Görüntüsü Kaydetme, Paylaşma veya Silme

Ekran görüntüsünü düzenlemeyi bitirdiğinizde fotoğraflara kaydedebilir, paylaşabilir veya direkt silebilirsiniz.

1 Bir ekran görüntüsünü kaydetmek veya silmek için, ekranının sol üst köşesindeki “Bitti” düğmesine dokunup uygun seçeneği seçin.

iOS-11-Anında-İşaretleme iOS 11'deki Anında İşaretleme Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

2 Paylaşmak için, ekranın sağ üst tarafındaki paylaşma simgesine dokunun; ekran görüntüsünü bir iMessage, e-posta veya sosyal paylaşım ağında paylaşmak için simgeler görünecektir. Paylaşım sayfası, ekran görüntüsünü Dosyalar uygulamasına kaydetmek, Fotoğraf uygulamasına eklemek ve daha pek çok seçeneği içermektedir.

Anında İşaretleme, iOS 11’de iPhone ve iPad için bulunan bir özelliktir. Şu an bu özelliği kapatmanın bir yolu yoktur. Bu yüzden ekranın sol alt köşesindeki bu küçük ekran görüntüsü pop-uplarından hoşlanmıyorsanız, tek seçenek birkaç saniye beklemek veya hızlıca ekranın sol tarafına doğru kaydırmaktır.

teknik destek