Şimdi yükleniyor

iPhone 7 Plus, 2017’de Çin’in İkinci En Çok Satılan Akıllı Telefonu Oldu

İphone 7 Plus Rose

iPhone 7 Plus, 2017’de Çin’in İkinci En Çok Satılan Akıllı Telefonu Oldu

Son Güncelleme tarihi 17 Ocak 2018 by Müşteri hizmetleri

Dünyada bulunan telefon üreticileri içinde olan rekabet gün geçtikçe artmaktadır.
Bu Üreticilerin başında Apple firması ürettiği akıllı cihazlarla tüm dünyada her kesime hitap ederek ilgi odağı olmayı başarmıştır.

teknik destek

Apple‘ın iPhone 7 Plus’ı, geçtimiz yıl Çin’de en çok satılan ikinci akıllı telefon olmayı başardı ve iPhone’un yüksek fiyatının Çinli tüketiciler için endişe kaynağı olmadığı ortaya çıkmış oldu. Ayrıca, piyasa araştırmasına göre iPhone 7 Plus satışları iPhone 7 satışlarını geçti.

Son yıllarda Çin pazarına düşük maliyetli akıllı telefonlar hakimken, Apple gibi şirketlerin üst düzey cihazları ülkedeki düşük satış rakamlarını görüyor. Ancak Counterpoint Research’in araştırma sonucuna göre, Opet R9S’in 2017 yılındaki pazar payı yüzde 3 ve bu pazar payı ile lider iken, Apple’ın benzer boyutlu 5.5 inçlik iPhone 7 Plus’ın pazar payı yüzde 2.8. Bu pazar payı ile Apple, Çin pazarında ikinci sırada yer alıyor. Üçüncü ve dördüncü sırada Vivo X9 ve Oppo A57 sırasıyla yüzde 2.7 ve 2.6 pazar payı ile yer alıyorlar. Apple’ın 4.7 inçlik iPhone 7’si ise yüzde 2.4 ile beşinci sırada yer alıyor. Çinli müşterilerin küçük ekranlı akıllı telefonlara olan ilgisinin düştüğü ise dikkat çeken bir diğer nokta olarak karşımızda duruyor.

iPhone-7-Plus-20172017de-Çinin-İkinci-En-Çok-Satılan-Akıllı-TelefonuApple-İphone-8İphone-8-Plus iPhone 7 Plus, 2017'de Çin'in İkinci En Çok Satılan Akıllı Telefonu Oldu

Araştırmaya göre, iPhone 7 serisinin başarısı sayesinde Apple, 2017 Çin pazarının ilk 10’da yer alan tek yabancı marka olmayı başardı. Yılın ikinci yarısında satışlarını artırdığı gözlenen Apple’ın, düşük maliyetli yerel markalara karşı rekabet gücünü uyguladığı fiyat indirimleri ile artırdığı bildiriliyor. Örneğin, 2018 GB’lık yerleşik depolama kapasitesine sahip iPhone 7 Plus için yüzde 16’lık bir fiyat indirimi yapılmıştı.

Çin pazarının en çok kazananı ise Oppo oldu. Yılın ilk üç çeyreğinde üç farklı modeller boy gösteren Çinli firma, 200 dolar ila 400 dolar arasında değişen akıllı telefonları ile oldukça popüler.

Yayımlanan bu araştırma raporunda, Çin’in Apple için ne denli büyük ve önemli bir pazar olduğu net bir biçimde görülüyor. Teknoloji devi Apple’ın yalnızca 2017 yılının üçüncü çeyreğinde Çin’de 11 milyon iPhone satışı yaptığı tahmin ediliyor. iPhone 8 ve 8 Plus’ın piyasaya sürülmesiyle ortaya çıkan güçlü büyümenin etkisi de devam ediyor. iPhone X için ise henüz Çin pazarındaki etkisine dair veriler mevcut değil.

Canalys verilerine göre Apple 2013 yılının 3. çeyreğinde Çin’in beşinci en büyük akıllı telefon üreticisi oldu ve ilk beşte Çinli markalar Huawei, Vivo, Oppo ve Xiaomi yer aldı.

 

 

teknik destek