Şimdi yükleniyor

iPhone 7s, iPhone 8’den Daha İlgi Çekici Olabilir!

iPhone 8 Konsept

iPhone 7s, iPhone 8’den Daha İlgi Çekici Olabilir!

Apple’ın iPhone 8’i tanıtacağı güne kadar, cihaz hakkındaki sızıntıların hız kesmeyeceğini biliyoruz. iPhone 8, iPhone X veya iPhone Edition olarak adlandırılan en yeni amiral gemisi iPhone, muhtemelen uçtan uca kavisli bir OLED ekrana, sanal ana ekran düğmesine, dikey olarak konumlandırılmış çift lensli arka kameraya ve bir çeşit yüz tanıma özelliği gibi pek çok çeşit özelliğe sahip olacak.

teknik destek

Her şey harika görünüyor olsa da, sanırım iPhone 7/7s serisinin popülaritesi iPhone 8’e göre daha yüksek olacak.

Apple’ın iPhone 8’i çarpıcı özelliklerle sunması artık bilinen bir gerçek. Hemen hemen çerçeveye sahip olmayan bir iPhone’u elinizde tutmak ister misiniz? Muhtemelen cevabınız evet. Ancak çerçevelerin yokluğu fiziksel ana ekran düğmesinin ve bu düğmeye yerleşik olan Touch ID’nin ön cephede yer almayacağı anlamına geliyor. Ve son sızdırılan iPhone 8 teknik çizimlerine bakılacak olursa Apple, fiziksel ana ekran düğmesini sanallaştırma, Touch ID’yi ise cihazın arka tarafına konumlandırma planına sahip.

Sanırım Touch ID’nin cihazın arka tarafında yer alacak olması tam bir felaket olacak. Samsung’un Galaxy S8’de parmak izi algılayıcısını cihazın arka tarafında konumlandırmış olması büyük sorunlara yer açıyor. Parmak izi sensörünün hemen kameranın yan tarafında konumlandırılmış olması, kamera merceğinin parmak izi ve lekelerle kaplanmasına neden oluyor. Anlayacağınız korkunç bir kullanıcı deneyimi söz konusu.

Apple’ın aynı tuzağa düşmeyeceğini söylemek isterdim ancak genel olarak bu pekte ihtimal dahilinde değil. Şirketin 3.5mm kulaklık jakını kaldırarak cesurca bir karar alması, kullanıcı tarafında yaptığı ilk ve tek cesur adım almayacak muhtemelen.

iPhone 8 hakkında konuşulan diğer şeylerde oldukça korkunç. Kavisli OLED ekran, iris tarayıcı gibi pek çok özellikten söz ediliyor ve bunların kullanıcı tarafındaki etkisi oldukça kötü olacak. Sebebi ise tüm bu geliştirmelerin, telefonun fiyatına yansıyacak olması. Neyseki şirket, iPhone’un 10. yıldönümüne özel olarak tanıtacağı iPhone 8’in yanında, iPhone 7s ve 7s Plus’ı da getirecek. iPhone 8’in ABD satış fiyatının 1.000 doların üzerinde olacağı konuşulurken, 7s ve 7s Plus’ın mevcut satış fiyatlarını koruyacağı ve belkide daha ucuz olacakları belirtiliyor.

Ayrıca Apple’ın yeni teknolojilere yer vereceği iPhone 8’de pek çok sorunla karşılaşılması muhtemel. Yıllardır LCD ekran teknolojisini kullanan ve bu teknolojiyi savunan Apple, OLED ekrana geçerek bazı kozmik sorunlarla boğuşmak zorunda kalabilir. Çünkü Samsung, yıllardır kendi ürettiği AMOLED ekranlarında bile sorunlar yaşıyor. Apple’ın bu tip sorunlarla karşılaşmamak için OLED ekran konusunda aceleci olmaması cidden kötü bir fikir değil gibi duruyor.

İnsanların iPhone 8’i büyük bir ilgi ile alacakları kesin ki benim bu noktada aksi yönde bir iddiam yok. Ancak iPhone 8 ile aynı zamanda gelecek olan iPhone 7s ve 7s Plus’ın kullanıcı tarafında daha cazip duracağına inanıyorum.

teknik destek