Şimdi yükleniyor

iPhone 8, Gözle Kimlik Doğrulamasının Yapılabilmesi için İris Tarayıcıya Sahip Olabilir

iPhone-8

iPhone 8, Gözle Kimlik Doğrulamasının Yapılabilmesi için İris Tarayıcıya Sahip Olabilir

Son Güncelleme tarihi 10 Şubat 2017 by Müşteri hizmetleri

Apple, bu yıl akıllı telefonun onuncu yıldönümünü tüm gücüyle vurgulamak için “iPhone 8” veya “iPhone X” olarak adlandırılan, uçtan uca OLED ekrana sahip üst seviye bir iPhone’u başlatmak için yaygın bir şekilde çalışma yapıyor. Her zaman olduğu gibi bu cihazla ilgili söylentiler büyük bir hızla gelmeye devam ediyor.

teknik destek

Apple’ın tedarikçi kaynaklarından edinilen bilgilere göre, iPhone 8’de OLED ekran, kablosuz şarj ve iris tarama teknolojisinin yer alacağına kesin gözüyle bakılıyor. İris tarayıcı, kullanıcıların cihazlarının kilidini açmalarını ve iPhone’u kullanmalarını kolaylaştırmak üzere çalışacak. Mesela, kullanıcılar, gözleriyle kimlik doğrulaması yaparak ödeme yapabilecekler.

Bir kişinin irisi veya gözünün dairesel renkli kasları, her bireye özgü karmaşık ve rasgele bir desen içermektedir. Bu yönü ile iris tarayıcıları güvenliği yükselten bir teknolojidir.

Her ne kadar bu söylentiyi ortaya atan kaynak iddialı konuşsa da geçmişteki iddialarının sicili pek parlak değil. Yani bu yönü ile iPhone 8’de yer alacağı söylenen iris tarayıcı iddiası gerçek olmayabilir. Zaten çok daha önce, güvenilir kaynaklar iris tarayıcı konusuna değinmişler ve Apple’ın 2018 yılına kadar iris tarama yapabilen özellikteki iPhone’u piyasaya sunmayacağını söylemişlerdi.

Ancak bazı gelişmeler, Apple’ın gerçekten de bu yılki özel iPhone modelinde göz tarama teknolojisini kullanacağını gösterir nitelikte. Apple’ın önemli tedarikçilerden TSMC’nin yan kuruluşu olan Xintec’in, bu yıl iris tanıma çipleri için seri üretime başlaması beklentisi bunun en somut örnekleri arasında.

Yine güvenilir analistlerinden Ming-Chi Kuo, Apple’ın iris tanıma yerine yüz tanıma teknolojisi üzerinde çalışmalar yaptığını 2016 yılının Mart ayında söylemiş ve bu teknolojinin ilk olarak iPhone 8’de görüleceğini aktarmıştı. Kuo, Touch ID’nin gelişmiş güvenlik için yüz tanıma teknolojisi ile yer değiştireceğine inandığını söylemekle birlikte, şirketin bunun zorluklarının üstesinden gelememesi durumunda parmak izi ve yüz tanıma kombinasyonunu bir çözüm olarak kullanacağını belirtti.

Geçen ay, Cowen and Company analisti Timothy Arcuri, iPhone 8’in ön yüzünden kameraya yakın bir yerde, bir lazer sensörü ve kızılötesi sensörü ile güçlendirilmiş, yüz veya hareket tanıma teknolojisinin yer alabileceğini söyledi. Bu özellik, kullanıcıların ses seviyesini ayarlayabilmeleri gibi görevler için basit hareketlerle cihazlarını kontrol etmelerini sağlayabilir.

Kaynaklar, ne olursa olsun Apple’ın iris tarayıcı için önemli tedarikçilerden test bileşenlerini tedarik ettiğini ve dene testleri yaptığına inanıyorlar. Elbetteki tüm bu üst düzey teknolojik iPhone geliştirmeleri kullanıcıları sevindirdiği kadar ürkütüyorda. Çünkü tüm bunlar maliyetleri ve doğal olarak bu yılın özel iPhone’unun satış fiyatını arttıracak gelişmeler. Zaten son ortaya çıkan bilgilere göre, iPhone 8’in ABD’de satış fiyatının 1.000 dolardan fazla olacağı konuşuluyor.

teknik destek