Şimdi yükleniyor

iPhone 8 Ne Zaman Tanıtılacak? iPhone 7s Tanıtılacak mı? Fiyatları Ne Kadar Olacak?

iPhone-8

iPhone 8 Ne Zaman Tanıtılacak? iPhone 7s Tanıtılacak mı? Fiyatları Ne Kadar Olacak?

Son Güncelleme tarihi 11 Şubat 2017 by Müşteri hizmetleri

2017, Apple için özel bir yıl. Çünkü iPhone’un 10. yıldönümü ve tüm kaynaklar Apple’ın bu yıldönümü için özel bir hazırlık içerisinde olduğunu iddia ediyorlar. Öyle ki, şirketin bu yıl “iPhone 8” veya “iPhone X” adında premium bir modeli tanıtacağı gündemde.

teknik destek

Elbetteki Apple’ın mevcut cihaz yenileme politikası baz alındığında, normal şartlarda bu yıl göreceğimiz yeni nesil iPhone’ların iPhone 7s ve 7s Plus olması gerekiyor. Bu noktada, yine kaynakların iddiası premium iPhone modeli ile beraber iPhone 7s ve 7s Plus’ın geleceği yönünde.

Biz de bu yazımızla, akıllardaki karışıklığı gidermeye çalışacağız.

iPhone 8’in Özellikleri

En çok merak edilen şeylerden birisi de iPhone 8’in özelliklerinin neler olacağı. Her yönü ile özel, her yönü ile farklı premium bir iPhone modeli olacak diyoruz ya evet, gerçekten de öyle olacak. En azından beklentiler bu yönde. iPhone 6’dan beri devam eden tasarımın baştan aşağıya değişmesi, eşsiz bir ekran ve bunların beraberinde alışılmışın dışında ki geliştirmeleri iPhone 8’de göreceğiz.

iPhone 8’in daha büyük bir pil, cam kaplama kasa (iPhone 4/4s benzeri), özel çelikten imal edilmiş çerçeve, 5.0-5.8 inç aralığında uçtan uca OLED ekran, kablosuz şarj, ekrana yerleşik ana ekran düğmesi ve Touch ID ile gelmesi bekleniyor. Tüm bunların iPhone 8’de yer alacağına güvenilir Apple analistlerinin inancı tam.

Bu geliştirmelere Apple’ın kusursuz yaklaşımı eklendiğinde elbetteki ortaya akıllı telefon sektörünü değiştirecek şeylerin çıkacağını söyleyebiliriz. Mesela kablosuz şarj özelliği. Mevcut pek çok akıllı telefonda kablosuz şarj özelliği mevcut ama bir şarj pedine bağımlısınız. Apple’ın tedarikçi ilişkilerinden gelen sızıntılara bakılırsa, şirketin hedefinde uzun menzilli kablosuz şarj teknolojisi var. Yani bir şarj pedine mahkumiyet olmayacak.

iPhone 8’in Fiyatı

Şu anda mevcut iPhone 7’nin en pahalı modeli iPhone 7 Plus 256GB ve ABD satış fiyatı 969 dolar. Uzmanlara göre, iPhone 8’deki üst segment yenilikler cihazın ABD satış fiyatının 1.000 doları aşmasına neden olacak. Yani kur farkı ve vergiler dahil edildiğinde iPhone 7 Plus 256GB’ın Türkiye satış fiyatının 5.449 TL olduğunu düşündüğümüzde, iPhone 8’in fiyatının 5.600-6.000 TL aralığında olacağını ne yazık ki rahatlıkla söyleyebiliriz.

iPhone 7s ve 7s Plus Tanıtılmayacak mı?

iPhone 7 almayıp 7s almak için bekleyenlerin merak ettiği şey tam olarak 7s veya 7s Plus’ın tanıtılıp tanıtılmayacağı. Evet, 4.7 inç iPhone 7s ve 5.5 inç 7s Plus’ın bu yıl tanıtılacağını söyleyebiliriz.

Premium iPhone modeline göre daha düşük özelliklerde, iPhone 7 ve 7 Plus’a göre ise birtakım donanımsal iyileştirmelerin yapılmış hali olarak karşımıza çıkacaklar. Güvenilir Apple analistlerinin tahminleri ise bu noktada biraz değişken.

Kimi analist, Apple’ın iPhone 7’ye göre 7s’de tasarım formunu değiştireceğini söylerken kimi analist kablosuz şarj gibi çok özel özelliklerin de 7s’de yer alacağına inanıyorlar.

iPhone 7s ve 7s Plus’ın Fiyatı

iPhone 7s ve 7s Plus’ın, çok büyük yenilikleri beraberinde getirmeyeceklerini düşündüğümüzde, mevcut 7 ve 7 Plus’a göre fiyatlarda herhangi bir değişiklik olmayacağını söyleyebiliriz.

Yani iPhone 7 32GB ne kadarsa iPhone 7s 32GB’ında o fiyat etiketine sahip olacağını belirtelim.

iPhone 8 Ne Zaman Tanıtılacak?

Apple’ın tanıtım için, gelenekselleşen Eylül ayı lansmanını bekleyeceği kesin. Aksini iddia etmek ve konuşmak yanlış olabilir. Her zaman olduğu gibi Haziran ayında WWDC 2017 gerçekleştirilecek ve iOS 11 tanıtılacak ve geliştirici sürümü kullanıma sunulacak. Birkaç ay iOS 11’in testlerinin gerçekleştirilmesinin ardından Eylül ayında iPhone 8’i göreceğiz.

iPhone 8 ile birlikte 7s ve 7s Plus’ında geleceğinin altını çizelim.

teknik destek