iPhone 8’de Gelişmiş Yüz Tanıma Özelliğinin Yer Alacağı Kesinleşti!

iPhone 8 Yüz Tanıma Özelliği

Geçtiğimiz günlerde Apple’ın Aralık ayına kadar piyasaya sürmeyeceği akıllı hoparlörü HomePod’un “AudioAccessory1,1” adı verilen yazılımı ortaya çıkmıştı. Bu yazılımla birlikte HomePod’un iOS’u çalıştırdığı ve yazılım sürümünün iOS 11.0.2’ye karşılık geldiği belli olmuş durumda.

teknik destek <

Bir iOS geliştiricisi, Apple’ın HomePod için yayınladığı yazılım dosyalarının derinliklerine daldı ve ilginçtir ki iPhone 8’le ilgili önemli bir detay resmi olarak ortaya çıkmış oldu. Geliştirici Steven Troughton-Smith tarafından da doğrulanan yazılımın sahip olduğu bir kod parçacığına göre, iPhone 8’de kızılötesi yüz tanıma özelliği yer alıyor.

BiometricKit bölümünün içinde “FaceDetect” kodları yer alıyor ve herhangi bir yüzün kameraya çok yakın veya çok uzak olması, birden çok yüzün varlığı gibi koşulları ele alan yöntemler bu kodlarla ele alınıyor.

iPhone 8 Yüz Tanıma

Diğer kod parçacıklarına bakıldığıda ise, BiometricKit’te kızılötesi yüz tanımayı işaret eden ve iPhone’un ön kamerasında geleneksel bir kamera ile görünür bir ışığa ihtiyaç duyulmadan kimlik doğrulama yapabilmek için görüntü yakalamada kullanıldığı söylenen kızılötesi algılayıcıların yer aldığı görülüyor.

iPhone 8 Kod Adı

Çeşitli kod parçacıkları ele alındığında iPhone 8’in kod adının “D22” olduğu ancak hemen üstteki kod parçacıklarında aygıt için “Pearl” yani “İnci” kod adının kullanıldığı görülüyor. iOS 11.0.2 HomePod yazılımı ayrıca, ön kamera, kulaklık ve sensörler için üst kısmında bir çıkıntısı olan ve iPhone 8’i temsil ettiği söylenen D22 kod adlı bir cihaz için de görsel içeriyor.

iPhone 8

iPhone 8’in her zamanki gibi Eylül ayının içinde tanıtılması bekleniyor ancak üretim zorluklarından dolayı piyasaya sürülmesi biraz gecikebilir. Apple’ın aygıtın ekranına entegre bir Touch ID için mücadele ettiği söyleniyor ama şirketin yaşadığı zorluklardan dolayı yeni bir kimlik doğrulama yöntemi için yüz tanıma özelliğine geçiş yapacağı konuşuluyor.

müşteri hizmetleri