Şimdi yükleniyor

iPhone’umuzu Doğru Şarj Ediyor muyuz?

iphone-sarj-etme

iPhone’umuzu Doğru Şarj Ediyor muyuz?

Son Güncelleme tarihi 21 Kasım 2018 by Müşteri hizmetleri

iPhone’ların son 9 yıldaki gelişimi göz dolduruyor. Eşsiz kalitede görüntü yakalayan kamerası, eşsiz performans sunan çipi ve daha nice iPhone’ları diğer akıllı telefonlardan ayıran ince detaylar mevcut. Ancak halen daha pek çoğumuza göre iPhone’ların pil performansı bekleneni sunamıyor. Sunamamakla birlikte yeni satın alınan bir iPhone’un pili her geçen gün daha da kötüye gidiyor.

teknik destek

Bu noktada eleştirilmesi gereken Apple değil şarj alışkanlığımızdır. Kimisine göre iPhone’ların pil kapasitesi beklenen pil ömrünün sunulmamasından büyük rol oynuyor ama bu düşünce kesinlikle yanlış. Çünkü Apple her yeni cihazını günümüz akıllı telefonlarının standart pil ömrüne göre donanımıyla, yazılımıyla tasarlar ve hal böyle olunca aksi bir durum oluşmaz. Mesela 3.600 mAh pil kapasitesine sahip bir akıllı telefon ile 2.900 mAh pil kapasitesine sahip iPhone 7 Plus eş değer bir pil performansı sunabilir.

Aslında bizim yaptığımız şey doğru bildiğimiz yanlışlarla iPhone’umuzun pilini öldürmektir. Hal böyle olunca zamanla ki hızlı bir şekilde, giderek tükenen iPhone pil performansına sahip oluyoruz.

Nelere dikkat etmeliyiz;

  • Tam şarj yapmak önemli: iPhone’umuzun pil seviyesi %100 olana kadar ve %100 olduktan sonra en az yarım saat kadar şarjda kalmasına dikkat etmeliyiz.
  • %80 seviyesine dikkat: Eğer ki pil seviyesinin %100 olmasını bekleyemeyecekseniz en azından %80 barajını aşmasını beklemeniz gerekiyor. Her ne kadar bu şekilde pile zarar vermezsiniz diyemesekte bu en azından alternatif bir önlem olarak görülebilir. Yine de en azından haftada 3-4 defa iPhone’unuzun pilini tam şarj yapmalısınız.
  • %20 seviyesine özellikle dikkat!: iPhone’unuzun pil uyarıları aslında tümüyle pil performansının uzun ömürlü olması için dizayn edilmiştir. Her zaman %20 seviyesine geldiğinizde pil seviyesi uyarısı ile karşılaşırsınız ve Düşük Güç Modu aktif değilse ve açıksa otomatik olarak aktifleşir. Bunun en büyük nedeni ise pilin geç boşalmasını sağlamak ki ömrünü korumaktır. Mümkün olduğunda iPhone’unuzun pil seviyesi %20 olduğunda veya %20 seviyelerine yaklaştığında şarja takın.
  • Sürekli şarjda bırakmak: Sanıyoruz ki ülkemizce en büyük yanlışımız bu. Yatarken iPhone’u şarja takmak ve böylece 6-8 saatlik bir uyku boyunca şarjda kalmasını sağlamak. Ortalama 4 saatte tam şarj olan bir iPhone bu süreçten sonra sürekli doldur boşalt yapmaya başlayacaktır. Bu da doğal olarak pilinize zarar verecektir. Naçizane tavsiyemiz iPhone’unuzu uyumadan önce tam şarj edip, şarjdan çıkarıp öyle uyumanızdır. Bu şekilde olası facialarında önüne geçmiş olursunuz: Unutmayın, akıllı telefonunuz iPhone dahi olsa pil bambaşka bir boyuttur ve şarjda iken olmadık tepkimeler gerçekleşip iPhone’unuz patlayabilir.

Özetle, iPhone’unuzu %20 seviyesinin altına düşmeden ve %80 seviyesinin altındayken şarjdan çıkarmamak önemlidir. Genel olarak, mümkün olduğunda tam şarj yapmak ise pil sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır.

Bir diğer önemli nokta ise sertifikasız Powerbank’lardan kaçınmaktır. Sertifikasız, sözde 10.000 mAh kapasiteye sahip bir Powerbank iPhone’unuzu şarj etmez, aksine şarj etmiş gibi gösterip sadece pil kapasitesini öldürür!

teknik destek

2 yorum

comments user
Abdullah

İphone 6s kullanıyorum. Sarj ederken -%80 seviyesine geldiğinde pil tam doldu diye uyarı alıyorum. Tabi ben sarja devam ediyorum 100 olasiya kadar.Bu normal mi yoksa bi yerden ayar mı yapıyoruz.

    comments user
    Zafer

    O dediğin şey düşük güç modu açık olduğunda ‘pil yeteri kadar doldu düşük güç modu kapatıldı’ yazıyodur

Yorumlar kapalı.