Şimdi yükleniyor

iPhone Sarı Ekran Sorunu ve Çözümü

iPhone Sarı Ekran Sorunu ve Çözümü

iPhone Sarı Ekran Sorunu ve Çözümü

Son Güncelleme tarihi 21 Kasım 2018 by Müşteri hizmetleri

Bu yazımızda, iPhone sarı ekran sorununa ve çözümüne değineceğiz. Öncelikle iPhone’unuzun ekranının sarı bir başka deyişle sarımtırak olduğunu görüyorsanız bunun bir sorun olmama ihtimali oldukça yüksektir.

teknik destek

iPhone veya iPad’lerde (iPod touch da dahil) ekranın sarı olması durumu iOS’un bir özelliğinden kaynaklanmaktadır.

iPhone Sarı Ekran Sorunu ve Çözümü

Apple, iOS 9.3 ile Night Shift adını verdiği bir özelliği iPhone, iPad ve iPod touch için kullanıma sundu. Night Shift, karanlık bastırdıktan sonra ekranınızın renklerini otomatik olarak renk spektrumunun en sıcak kısmına değiştirir. Bu, gece daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Night Shift menüsünden özelliğin detaylarına ve ayarlarına erişebilirsiniz.

Night Shift, varsayılan olarak saat 22:00-07:00 arasında otomatik olarak aktif hale gelir ve bu saatler arasında ekranınızın normale göre daha sarı olduğunu görürsünüz. Elbetteki özelliğin zamanlamasını değiştirmek veya istediğiniz zaman aktifleştirebilme şansınız var.

iPhone Sarı Ekran Sorununun Çözümü

Buraya kadar iPhone ekranınızın normale göre sarı olduğunu görüyorsanız bunun bir sorun olmadığını, iOS’un özelliğinden kaynaklandığını anladığınızı düşünüyoruz.

iPhone’unuzda Night Shift özelliği aktif olabilir ve Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Night Shift menüsü üzerinden özelliği kapatın.

IMG_3691 iPhone Sarı Ekran Sorunu ve Çözümü

Ekranınız halen sarı veya sarımtırak görünüyorsa deneyebileceğiniz bir diğer çözüm yolu ise Renk Filtreleri Özelliği’ni kontrol etmektir.

Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Ekran Kolaylıkları > Renk Filtreleri menüsünden özelliğin kapalı olduğundan emin olun.

IMG_3689 iPhone Sarı Ekran Sorunu ve Çözümü

Night Shift ve Renk Filtreleri özelliği kapalı olduğu hale ekranınız halen sarı ise sorununuz iOS’un özelliğinden kaynaklanmamakta olup, donanımsaldır.

Donanımsal olan bu sorunu Renk Filtreleri özelliği ile geçici olarak aşabilmeniz mümkündür. Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Ekran Kolaylıkları > Renk Filtreleri menüsünden özelliği etkin hale getirin ve ekranı alta doğru kaydırarak Yoğunluk ve Renk Özü ile ekranınıza göre ayarlama yapmayı deneyin.

IMG_3693 iPhone Sarı Ekran Sorunu ve Çözümü

Yine de ekranın sarı olması durumu değişmediyse ekran panelinin değişmesi dışında sorunun çözümünün mümkün olmadığını üzülerek söylemek durumundayız. Yetkili bir Apple servisi ile görüşerek uzmanından destek almanızı öneririz.

teknik destek