Şimdi yükleniyor

Sadece 72 Saatte Geliştirilen Mükemmel Oyun: Splitter Critters

Splitter Critters Oyunu iOS

Sadece 72 Saatte Geliştirilen Mükemmel Oyun: Splitter Critters

Son Güncelleme tarihi 25 Kasım 2018 by Müşteri hizmetleri

Fırsat buldukça oynadığımız, başında saatler geçirdiğimiz o harika oyunların yapımı için çok büyük emekler veriliyor. 2017’de Apple Design Award (ADA) kazanan oyunların hepsinde yola büyük hayallerle çıkılmış ve geliştirme aşamasında en ince detaylar düşünülmüş.

teknik destek

Bu beş bölümlük seride, ADA kazanan oyunların gerisindeki başarı hikayelerini paylaşıyoruz. İlk durak: Bulmaca oyunu Splitter Critters’ın ilginç öyküsü.

Zamana Karşı Yarış

Gelmiş geçmiş en şirin oyunlardan biri olmasının yanı sıra Splitter Critters’ın çok zekice tasarlanmış bir oyun. Uzaylıların engellerini aşıp, uzay gemilerine güvenle ulaşmaları için oyun dünyasını birkaç parmak hareketiyle parçalara ayırıyoruz. Bu parçaları bir araya getirdiğimizde sevimli dostlarımız için güvenli bir yol oluşuyor.

Oyunu geliştiren RAC/’nin bu akıllıca kurgulanmış bulmacaları icat etmelerini sağlayan zorlu bir motivasyonu varmış: zaman sınırlaması.

Ekip, 35. Ludum Dare oyun tasarlama maratonunda yarışırken etkinliğin teması olan “şekil değiştirme” ile ilgili bir oyun geliştirmeleri için yalnızca 72 saatleri kalmıştı. Peki yarışmayı nasıl başarıyla tamamladılar?

“Özgün ve tasarlayabileceğimiz kadar basit bir fikir bulana kadar aklımıza gelenlerden hızlıca bir liste yaptık” diyerek yarışmayı hatırlıyor RAC7 kurucularından Jesse Ringrose. “İlk prototipimizi makasla kestiğimiz ve yerlerini değiştirdiğimiz kareli kağıt parçalarıyla hazırladık.”

Ekip, zamanla karşılarına çıkan sorunları da yaratıcı düşünceleriyle çözmüş. Mesela oyunun muhteşem kağıt yırtma efekti, test aşamasında ortaya çıkmış. Oyuncuların ekranı kesecekleri çizgisinin iki yanındaki kolları tutmayı devamlı unuttuğunu fark edince, geliştiriciler kolları çıkarıp oyun tasarımını yırtılabilir kağıda benzeyen bir stille güncellemiş. Bu da oyunun en etkileyici özelliklerinden biri haline gelmiş.

Bir Klasiğin Doğuşu

Splitter-Critters-iPad Sadece 72 Saatte Geliştirilen Mükemmel Oyun: Splitter Critters

Tabii ki klasikleşecek bir oyun geliştirmek için iyi fikirler ve yaratıcı sorun çözme yöntemlerinden çok daha fazlasına ihtiyaç var. Ringrose, iOS’ta oynanabilen başarılı yapımlardan Mini Metro ve Desert Golfing’in, Splitter Critter’ın minimalist tarzına ilham verdiğini söylüyor. “Basit, şık ve alışılması çok kolay oyunlar hepsi… Oyuncu ve oyun deneyimi arasında gereksiz bir kalabalık yok.”

“Endüstriyel tasarımcı Dieter Rams’ın da söylediği gibi ‘İyi tasarım, mümkün olduğu kadar az miktarda tasarım içerir.'” diyor Ringrose. Kesin olan bir şey var: Splitter Critters’ın tasarımı iyiden de öte. Yeni çözüm yolları keşfetmeleri için oyuncuları sürekli motive eden kurgusu, her bulmaca oyunu için bir ders niteliğinde.

– App Store Hikayeleri.

Bahsi geçen Splitter Critters oyununu 9,99 TL karşılığında satın alabilir ve iPhone veya iPad’inize indirebilirsiniz.

teknik destek