İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone X Sadece Türkiye’de Pahalı Değil!

iPhone X’in ABD’de başlangıç ​​fiyatı 999 dolar olarak açıklandı ancak pek çok ülkede ithal teknoloji ürünlerine uygulanan ek vergiler nedeniyle bu fiyat oldukça yüksek düzeylere çıkıyor.

Business Insider tarafından derlenen listede iPhone X’in en pahalı olduğu ülke 79.990 ruble (1.390 dolar) ile Rusya oldu.

iPhone X En Pahalı Ülkeler

iPhone X’in başlangıç fiyatının 1.300 dolar veya daha yüksek olduğu tek ülke elbetteki Rusya değil. Çoğu Avrupa ülkesinde, özellikle İngiltere’de ve Meksika’da da benzer fiyatlandırma geçerli. Türkiye için de durum pek farklı değil.

Ayrıca Apple’ın açıkladığı iPhone X fiyatlandırması sizi yanıltmasın. ABD’deki fiyata vergiler dahil değildir ve nedenle 999 dolar olarak duyurulan iPhone X 64GB’ın satış fiyatı eyaletlere göre değişen ek verilerle 1.089 doları bulabiliyor. Apple ürünlerinin ABD’de oldukça düşük fiyat etiketi ile satılıyor olmasının nedeni ise, ABD’nin Apple’ı kimi vergilerden muaf tutmasından kaynaklanıyor.

Örneğin İngiltere’de, satış vergisi (Katma Değer Vergisi veya KDV olarak da bilinir) yüzde 20’dir. Bu nedenle, iPhone X’in vergilerle birlikte fiyatı 1.127 doları buluyor. ABD fiyatı ile karşılaştırıldığında pahalı bir rakam bu ancak çokta yüksek değil.

Geçen yıl Apple, Brexit’in referandum sonuçlarına göre poundun değerindeki düşüşü yansıtmak için İngiltere fiyatlarını yükseltti. Ülkemizde de yükselen dolarla birlikte iPhone fiyatlarında 400 TL’yi aşan zamlar görülmüştü.

5 Yorum

  1. Timothy Timothy 19 Eylül 2017

    7000 TL yalanını da iyi yaydınız aferin 🙂 iPhone’ların ya da benzinin en pahalı olduğu ülke olarak Türkiye zannetmeye devam ediledursun, ilk 5’lere bile girmiyoruz aslında. Siz varsın en pahalı bizde deyin…

Yorumlar kapatıldı.