Şimdi yükleniyor

iPhone X’de Face ID ile Yüz Tanımlama İşlemi ve Face ID Arayüzünün Görünümü

iPhone X Face ID Ayarı

iPhone X’de Face ID ile Yüz Tanımlama İşlemi ve Face ID Arayüzünün Görünümü

Son Güncelleme tarihi 10 Eylül 2017 by Müşteri hizmetleri

Sızıdırılan iOS 11 GM’in kodları ayrıştırılmaya devam ediyor ve son keşfedilen yeni iPhone özelliği iPhone X’in sahip olacağı yüz tanıma sistemi Face ID oldu. Bu yazıda iPhone X’in Face ID özelliğinin nasıl kullanılacağı ve yapılandırılacağını paylaşıyoruz.

teknik destek

Touch ID’nin yerini alan yeni kimlik doğrulama sistemi Face ID olarak adlandırılıyor ve bu güvenlik önlemi kullanıcının yüzünü tanımaya dayanıyor. Face ID, Touch ID’ye benzer bir şekilde Ayarlar > Face ID ve Parola menüsüne konumlandırılmış. Bu menü üzerinden kullanıcılar öncelikle, Touch ID deneyimine benzer bir şekilde Face ID ile yüzün tanınamadığında durumlarda kullanabilmeleri için parola oluşturmaları gerekiyor. Parola oluşturduktan sonra yüzünüzü sisteme tanıtmaya ve yükleme menüsüne doğru yönlendiriliyorsunuz.

iPhone-X-Face-ID iPhone X'de Face ID ile Yüz Tanımlama İşlemi ve Face ID Arayüzünün Görünümü

iPhone X Face ID Tanımlama Ayarları

İlk adımda, kullanıcıların ekrana bakarken kafalarını hafifçe daire şeklinde hareket ettirmeleri isteniyor. Bu kısımda, Face ID’nin yüzünüzü tüm açılardan yakaladığında daha iyi performans gösterdiği mesajı veriliyor. Touch ID’den farklı olarak, Face ID ile tam bir çekim yapılamaması durumunda işlemden vazgeçebiliyor ve tanımlama işlemini daha sonraya erteleyebiliyorsunuz.

iPhone-X-Face-ID-Özelliği iPhone X'de Face ID ile Yüz Tanımlama İşlemi ve Face ID Arayüzünün Görünümü

Yüzünüzü iki kez, tüm açılardan Face ID’ye tamamladıktan sonra ise yüz tanımlama işlemi tamamlanmış oluyor.

Face ID’yi yapılandırırken, kurulum ekranında kullanıcıları yönlendirmek için faydalı ipuçları gösteriliyor. Kullanıcılara “iPhone’unuzu yüzünüzden 10 ila 20 cm uzakta tutun” ve “başınızı aşağıya eğin, sola çevirin, sağa çevirin, yukarıya kaldırın” gibi mesajlar iletiliyor.

Face ID ayarı, yüzün ne zaman görünmediğini veya kurulum sırasında başka bir yüz kullanılmışsa onu da algılıyor.

Face ID’nin yüzünüzü başarıyla algıladığı andaki kısmi çalışma mantığı ise aşağıdaki kısa videoda gösteriliyor. Elbetteki bu iPhone X’de yer alacak olan Face ID’nin doğrudan arayüzünün görünümü değildir.

Ayrıca Face ID’nin çalışmasını sağlayan sensör vasıtasıyla iPhone’un ekranına bakıp bakmadığınız da saptanıyor ve bu şekilde, iPhone’un ekranına bakarken istenmeyen ekran karartılması veya ekran kapanması olmuyor.

teknik destek

18 yorum

comments user
servet

TV deki evlilik programları inanın sizden daha ciddi, yahu ne 8’i ne X’i ne kadar fantastiksiniz iphone konusunda, geçen bir yerde 9’un haberini duydum seneye diye yuhhh artık. millette inanıp yorum yapıyor, 7s ve 7s plus sadece be kardeşim

Yorumlar kapalı.