Şimdi yükleniyor

iPhone X’in Bölünmüş Durum Çubuğunun Nasıl Göründüğü Ortaya Çıktı!

iPhone X Durum Çubuğu

iPhone X’in Bölünmüş Durum Çubuğunun Nasıl Göründüğü Ortaya Çıktı!

Son Güncelleme tarihi 9 Eylül 2017 by Müşteri hizmetleri

teknik destek

iOS 11’in final sürümünün sızdırılmasıyla yeni iPhone modelleri hakkında merak edilen her şey bir bir ortaya çıkıyor. Öncelikle, Apple’ın OLED ekranlı iPhone modelinin iPhone X, iPhone 7 ve 7 Plus’ın üstüne standart yükseltmelerle gelecek olan modellerin ise iPhone 8 ve 8 Plus olarak adlandırılacağı iOS 11 GM’in kaynak kodları aracılığıyla ortaya çıkartıldı. İşi bir adım daha öteye taşıyan geliştiriciler, iOS 11 GM’in altını üstüne getirerek iPhone X’in bölünmüş durum çubuğunun nasıl göründüğünü ortaya çıkartmayı başardılar.

Geliştirici Steve Troughton-Smith ve Guilherme Rambo, OLED ekranlı iPhone X’in bölünmüş durum çubuğunun nasıl göründüğü ve nasıl çalıştığıyla ilgili birkaç örnek görüntü ve kısa video paylaştılar.

Apple, iPhone X’de cihazın kasasına oranla daha büyük bir ekrana yer verebilmek için çerçevesiz bir tasarım kullanacak ve bu tasarım formunu bozmadan cihazın üst kısmında sensörleri, hoparlörü/kulaklığı ve ön kamerayı konumlandırabilmesi bir çentik ile sağlanacak.

Ekranın üstündeki bu çentiğin doğuracağı büyük sorun ise bildirim çubuğu tarafında olacaktı ki Apple’ın yine iPhone X’in benzersiz ekran-tasarım formunu bozmamak için bölünmüş durum çubuğu çözümüne yer verecek.

Uzun zamandır iPhone X’in bölünmüş bildirim çubuğunun nasıl görüneceği büyük merak konusuydu. Geliştiricilerin iOS 11 GM’in kaynak kodlarından erişebildikleri verilere göre, bölünmüş durum çubuğunun sol tarafında saat bilgisi yer alacak. Sağ tarafında ise, hücresel, Wi-Fi ve pil ikonu yer alıyor.

Ayrıca bölünmüş durum çubuğundaki ikonların animasyonlu görünümü için de düzenlemeler söz konusu. Mesela cihazı şarja taktığınızda bildirim çubuğunun sol tarafını komple kaplayan bir pil simgesi beliriyor ve bir süre sonra küçülerek orijinal halini alıyor.

iPhone-X-Bildirim-Çubuğu iPhone X'in Bölünmüş Durum Çubuğunun Nasıl Göründüğü Ortaya Çıktı!

Bölünmüş durum çubuğu ile pek çok şey değişiyor. Mesela telefon görüşmesi yaparken farklı bir uygulamayı açtığınızda normalde ekranın üstündeki durum çubuğu yeşil olur ve görüşme süresi bu yeşil çubuğun ortasında yazardı. iPhone X’de telefon görüşmesi sırasında farklı bir uygulamayı açtığınızda bölünmüş bildirim çubuğunun sol tarafına yeşil minik bir çubuk beliriyor ve yine üstünde görüşme süresi yer alıyor.

iPhone-X-Bildirim-Çubuğu-Telefon-Görüşmesi iPhone X'in Bölünmüş Durum Çubuğunun Nasıl Göründüğü Ortaya Çıktı!

iOS 10 ile merhaba dediğimiz ve ciddi anlamda işimizi kolaylaştıran “Geri Dön” simgesi iPhone X’in bölünmüş bildirim çubuğununun sol tarafında yer almaya devam ediyor.

iphone-X-Geri-Dön iPhone X'in Bölünmüş Durum Çubuğunun Nasıl Göründüğü Ortaya Çıktı!

Ayrıca iOS’un gelenekselleşen yükleniyor ikonu ise iPhone X’de tümüyle değişiyor. Herhangi bir web sayfası veya medya dosyası yüklenirken bölünmüş bildirim çubuğunun sağ üst kısmında animasyonlu noktalar beliriyor.

iOS 11GM, Apple’ın 12 Eylül’deki özel etkinliğinden sadece üç gün önce sızdırıldı ve şirketin yeni iPhone modellerinin iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus olarak adlandırılacağı başta olmak üzere Apple Watch Series 3’ün de etkinlikte tanıtılacağı gibi pek çok şey ortaya çıkmış oldu.

teknik destek