Şimdi yükleniyor

iPhone X’in Kesinleşen Tüm Özellikleri!

iPhone X Özellikleri

iPhone X’in Kesinleşen Tüm Özellikleri!

Son Güncelleme tarihi 11 Eylül 2017 by Müşteri hizmetleri

Hafta sonu iOS 11’in Golden Master sürümü sızdırıldı ve böylece Apple’ın henüz tanıtmadığı cihazları hakkında pek çok resmi bilgi gün yüzüne çıkmış oldu. Yazılım geliştiricileri bu bilgileri ortaya çıkarmak için adeta sıraya girdiler ve peşi sıra keşfettikleri her detayı pek çok platform üzerinden paylaştılar.

teknik destek

iOS 11’in GM sürümünden yeni iPhone modelleriyle ilgili şimdiye kadar ortaya çıkartılan detaylar genel olarak şu şekilde; yeni iPhone serisinde A11 Fusion çip yer alacak, Face ID ile Apple Pay kullanılabilecek ve kablosuz şarj özelliği kesin olarak gelecek.

Biz bu yazımızda, özel olarak iOS 11 GM aracılığıyla iPhone X’in belirginleşen özelliklerine değinmeye çalışacağız.

iPhone X, Touch ID’nin yerini alan ve Face ID olarak adlandırılan yüz tanıma özelliğine sahip olacak. Apple Pay’in Face ID ile nasıl çalışacağı merak ediliyor ve geliştirici Jeffrey Grossman’ın bunun cevabını veriyor: iPhone X ile ödeme yapma sırasında cihazın yan düğmesine (uygu/uyandırma) çift tıklandığında ilk onaylama yapılmış olacak. Daha sonra Face ID devreye girerek kimlik doğrulaması gerçekleştirilecek ve ödeme işlemi tamamlanmış olacak.

Ayrıca gelecekte, ilk olarak iPhone X’de göreceğimiz Face ID’nin hem iPad modellerine hem de iPod touch’ta yer alacağı yönünde bilgiler mevcut.

iPhone X ile birlikte, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’da A11 Fusion çip yer alacak ve bu çip 4+2 olmak üzere 6 çekirdekli olacak. Görünen o ki, bu çekirdeklerin ikisi yüksek güç ve dört çekirdeği ise düşük güç çekirdeği olacak ancak bu bilgi resmi değil. Genel olarak, A11 Fusion çipin çekirdek yapısının A10 Fusion’a benzer olacağını söyleyebiliriz.

Kablosuz şarj özelliğine dair referans kodlar ise yine iOS 11’in GM sürümünde mevcut. Yazılımda kablosuz şarjın nasıl çalışacağı hakkında pek fazla ayrıntı yer almıyor ancak söylentiler, tıpkı Apple Watch’ta olduğu gibi, Apple’ın endüktif kablosuz şarj tipini kullanacağını gösteriyor.

Apple’ın kablosuz şarj özelliği için Qi standardını kullanacağı söyleniyor. Bu, pek çok üçüncü taraf aksesuar üreticinin yeni iPhone modelleri için Qi tabanlı şarj aksesuarı oluşturabileceği anlamına geliyor ancak bu aksesuarlarda Made for iPhone sertifikasının yer alması gerekliliği söz konusu olabilir.

Son olarak, yine söylentilere göre, Apple’ın yeni iPhone modelleri endüktif şarj olurken 7.5 watt’ı destekleyecekler ve kablosuz şarj özelliği yarınki özel etkinlikte tanıtılacak olan tüm iPhone modellerinde (iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus) yer alacak.

teknik destek