Şimdi yükleniyor

iPhone’da çentik dönemi başlıyor

iPhone’da çentik dönemi başlıyor

iPhone’da çentik dönemi başlıyor

Son Güncelleme tarihi 19 Şubat 2018 by Ersin Yıldırım

Yeni iPhone uygulamalarının hepsi yakında iPhone X’te yer ala çentiğe ve yuvarlak köşelere uygun bir şekilde tasarlanmak zorunda kalacak. iPhone’da çentik dönemi başlıyor.

teknik destek

Apple bugün gerçekleştirdiği açıklamasında Nisan ayı itibariyle bütün iOS uygulamalarının iPhone X’in ön yüzeyinde yer alan kamera çıkıntısına ve yuvarlak köşe noktalarına uygun olarak tasarlanmasını zorunlu kılacak açıklamasında bulundu. Bu uygulamalar içerisinde evrensel app’ler de yer alıyor. Yani hem iPad hem de iPhone için geliştirilen bütün uygulamaların bu kurala uyma zorunluluğu var.

iPhone’da uygulamalarda çentik dönemi

Eğer iPhone’un son cihazı olan iPhone X’i kullanıyorsanız bütün uygulamaların sizin cihazınız ile uyumlu olmadığını görebilirsiniz. Cihazın sahip olduğu yuvarlak köşeler bazı uygulamaların köşeleriyle kesişiyor. Bu uygulamaların büyük bir çoğunluğu cihazınızda bulunan kamera çıkıntısı ile de uyumlu bir şekilde çalışmamaktadır. Diğer uygulamaların bazılarında ise 16: en boy oranına çekildiği için ekranınızın bazı bölümlerinde siyah boşluklar yaşanması söz konusu olabiliyor.

Şirket aynı zaman uygulamalar için bir başvuru yönergesini de yayımladı. Apple özellikle ara yüz tasarımına çok fazla önem vermesiyle bilinen bir firmadır. Apple’ın bu tarz yaşanan tutarsızlık ve uyumsuzluk problemlerini giderebilmek amacıyla önlemler alıyor olması ise iPhone X kullanıcılarının mutlu olmasını sağlayacaktır.

Uygulama geliştiricileri eğer uygulamalarını Nisan ayına kadar iPhone X için uyumlu bir hale getirmezse uygulamalarının App Store’dan kaldırılma ihtimali vardır. Bu yüzden geliştiricilerin ellerini çabuk tutması gerekiyor.

teknik destek