Şimdi yükleniyor

iPhone’un Pil Kullanım Süresini Arttırmanın “Tek” Yolu

iPhone batarya ömrünü öğrenme

iPhone’un Pil Kullanım Süresini Arttırmanın “Tek” Yolu

Elimizden düşürmediğimiz, parmağımızın sürekli ekranına dokunduğu ve günün büyük bir kısmında yanımızdan ayırmadığımız iPhone’ların pilleri konusunda kullanıcı tarafında sıkıntılar büyük. Özellikle pil ömrünün her geçen gün kısaldığı, pil kullanım süresinin kısa sürede bittiğinden yana sık sık şikayetler duyuyoruz. Bu durumun en büyük nedeni ise piller üzerindeki doğru bildiğimiz yanlış uygulamalarımız.

iPhone, iPad veya Mac’leri günlük hayatımızda sık sık kullanıyoruz ve bu elektronik cihazların enerji tüketimiyle ilgili ciddi sorunlar yaşanıyor.

teknik destek

iPhone’larda kullanılan pil, şarjı çok seven lityum iyon (li-ion) tipi pildir. Bu pilleri çok sık şarj etmek gerekiyor. Cihazın şarj seviyesi yüzde 20-30 seviyelerine geldiği zaman yeniden şarj edilmeli. Şarjın en az seviyeye gelmesini beklemek yanlış uygulamalardan birisidir. Özellikle de pilin şarj seviyesinin tümüyle bitmesini beklemek oldukça yanlıştır. Bu kesinlikle doğru bilinen bir yanlıştır. Bu yanlışın nedeni ise 10 yıl öncesinde cep telefonlarında yaygın olarak kullanılan nikel-kadmiyum pillerdir. Bu piller şarjı çok sevmezlerdi. Bu pillerde şarj seviyesi hemen hemen bitme noktasına geldiğinde şarj etmek gerekirdi ancak lityum iyon pillerle bu durum çok uzun zaman önce değişti.

Lityum iyon pillerin kullanım süresinin daha uzun olması isteniyorsa, iPhone’ların şarj seviyesi yüzde 30-40’lara geldiğinde şarj edilmelidir. Standart olarak her pilin belli bir kullanım süresi vardır ancak bu yöntem ile kullanım süreleri rahatlıkla arttırılabilir.

Zaten iPhone’larda şarj seviyesi yüzde 20’ye geldiği zaman kullanıcılar uyarılmaktadır. Bu uyarının temel nedeni ise pil kullanım süresini korumak içindir. Çoğu zaman bu uyarı “basit” bir uyarı olarak görülse de pilin kullanım süresi için aslında oldukça önemlidir. iPhone’un şarj seviyesi yüzde 20 seviyelerindeyken muhakkak yeniden şarj etmeli ve şarj seviyesi en az yüzde 80 olana kadar beklenmelidir.

teknik destek

5 yorum

comments user
Baran

İphone 20 de uyarı verdiğine göre 30 da şarja takma zorunluluğu yok 20 lerde takmalıyız ben zaten 30 da 40 da taktığımda otomatik kullanım sürem artıyo 🙂

comments user
Murat ARAS

Bu yazıda size ait çelişkili geldi bana…

Aslında pil ömrünün düşmesinin en büyük sebebi şarj etme alışkanlığımızdır. iOS’un %20 pil uyarısına riayet etmek yani uymak ve %50-60 seviyelerinde iPhone’unuzu gereksiz yere şarj etmemek pilinizin sağlığı için oldukça önemlidir.

comments user
muhammet talha

ben full bittikten sonra şarja koyuyorum sıkıntılı mı şimdi bu

Yorumlar kapalı.