Şimdi yükleniyor

iPhone’unuzdan Sıkıldınız mı? Yalnız Değilsiniz!

iPhone

iPhone’unuzdan Sıkıldınız mı? Yalnız Değilsiniz!

Son Güncelleme tarihi 1 Mart 2017 by Müşteri hizmetleri

Akıllı telefon endüstrisinin artık birkaç yıl önce olduğu kadar heyecan verici olmadığı gerçeğini inkar etmemek gerekiyor. Akıllı telefonlar her yıl gelişmeye devam ederken, iyileştirme oranı yavaşladı.

teknik destek

iPhone‘a baktığımızda ise, Apple dış tasarımını, performansını, kamera performansını ve pil ömrünü artırmaya devam ediyor ancak köklü değişiklikler yıllık bazda azalmış durumda. Aynı şey, yazılım noktasında da geçerlidir. Apple son olarak, 2013’te iOS 7’yi piyasaya sürmesiyle iOS’ta büyük bir görsel yenilik yaptı. O zamandan beri, şirket çeşitli arayüz ayarlamaları yaparken iOS’u değiştirmeden elinde tuttu. Evet, Siri daha akıllı hale geldi, Spotlight geliştirildi, Bildirim Merkezi ve Kilit Ekranı yenilendi ancak işletim sisteminin genel görünümü ve verdiği his aynı kaldı.

2014 yılında piyasaya sürülen iPhone 6’yı 2016’da piyasaya sürülen iPhone 7 ile kıyaslarsanız, her ikisinde de aynı deneyime sahip olduğunu görürsünüz. Evet, iPhone 7’de daha iyi bir kamera, pil ömrü, daha iyi performans gibi normal gelişmeleri elde edildi ama beklenen değişiklikler gerçekleşmedi. iPhone 7 su geçirmez olmasına rağmen bu özellik insanların düzenli olarak kullanacakları ve mutluluk duyacakları bir özellik değil. Bu özellik sadece telefonunuzu havuza düşürdüğünüzde veya plaja gitmek istediğinizde farkına varabileceğiniz bir özelliktir.

Apple’ın iPhone 6s ile ilk olarak tanıttığı ve kesinlikle o zamanlar büyük öneme sahip olan 3D Touch’a gelince, henüz bu özellik üzerinden büyük bir şey yapılmış değil. Tabii, birçok büyük uygulama şu anda 3D Touch jestini destekliyor ve bu özellik bağlantılara ve e-postalara göz atmakta kullanışlı ancak ilk etapta var olduğunu hatırlamanız gerekiyor…

Tüm bunlar yalnızca bir probleme yol açtılar; iPhone’lar sıkıcı hale geldi! Elbetteki hala çoğu akıllı telefona göre iPhone’un yeri farklı ancak bir iPhone 6s‘ten iPhone 7’ye geçmenin bir önemi kalmamış durumda. Apple, kullanıma ve göze yansıyan yenilikler yerine standart konulara ağırlık veriyor; kamera, pil ömrü gibi. Bunların da etkisi bir süre göz önünde bulunduruluyor ve sonrasında pek de önemleri kalmıyor.

iOS her yeni sürümü ile birlikte üçüncü taraf uygulamaları daha da güçlü hale getirdi ancak her iPhone modelinde uygulamaları kullanma deneyimi aynı kaldı. Artık iPhone’u çevreleyen heyecanın olmayışı, akıllı telefon pazarının olgunlaşması ve bir akıllı telefonun çoğu amaç için yeterince iyi olmayışı… Apple son üç yıldır aynı tasarımı kullanmaya devam ederken Samsung ve LG, uçtan uca kavisli ekranlı telefonları ile tasarım bakımından sınırları zorluyorlar.

2017 yılının Apple adına ve bizler adına büyük bir yıl olacağını umuyoruz. Özellikle de iPhone’un 10. yıldönümüne özel gelmesi beklenen iPhone 8 ile şirketin artık iPhone 6’dan bu yana devam eden sıradanlığın tabusunu yıkması söz konusu. Öte yandan iPhone 7s ve 7s Plus için ise sıradanlık aynı şekilde devam edecek gibi duruyor…

teknik destek