Şimdi yükleniyor

Mac’in Fan Hızı Nasıl Kontrol Edilir?

Mac Fan Kontrol

Mac’in Fan Hızı Nasıl Kontrol Edilir?

Son Güncelleme tarihi 23 Mart 2024 by Teknoloji Haber

Mac’iniz, işletim sistemi (macOS / OS X) ve eşsiz dizayn desteği ile tam bir performans canavarı olabilir ancak kimi zaman yüksek sıcaklığın performansı büyük oranda etkilediğine şahit oluyor, biliyoruz. Bu gibi durumlarda Apple’ın varsayılan ayarları dışında Mac’in fanını kontrol etmek size bir çıkış yolu sunabilir.

teknik destek

Bunun için piyasada kullanılabilir olan pek çok Mac’in fan hızını (rpm) kontrol uygulaması mevcut. İçlerinden öne çıkanı ise kesinlikle Macs Fan Control oluyor. Mac’te yer alan geniş sıcaklık sensörleri ile okunan değerleri bu uygulama ile görüntüleyebilir ve bu değerlere göre veya otomatik olarak kontrol kurulmuş hız kontrol optimizasyonunu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ekran-Resmi-2017-05-12-00.36.05 Mac'in Fan Hızı Nasıl Kontrol Edilir?

Uygulamanın genel arayüz görünümü üstte görüldüğü gibi. Mac’inizde fan sayısına göre ve seçeceğiniz sensör değerine göre fanı kontrol edebilmeniz arayüzün sol tarafından sağlanıyor. Ekranın sağ tarafında ise, gördüğünüz gibi sensörlerden okunan sıcaklık değerleri yer alıyor.

Bu ekran üzerinden “Kontrol” sekmesinin altında yer alan Otomatik ve Custom seçiminden tercihinize bağlı kontrol şeklini belirleyebilirsiniz. Otomatik seçim, uygulamanını varsayılan değerlerine göre fan hızının (rpm) ayarlanmasını sağlar. Custom seçeneğinden ise tercihinize bağlı, genellikle en çok ısınan sensörün okunmasını sağlayabilirsiniz.

Ekran-Resmi-2017-05-12-00.39.59 Mac'in Fan Hızı Nasıl Kontrol Edilir?

Ben şahsen Sensör-tabanlı değeri seçtim ve genelde en çok ısınan birim olan CPU PECI’ı seçimledim. Buradan fan hızının armaya başlayacağı sıcaklığı 50 santigrat derece belirlerken, maksimum sıcaklık değerini yani fanın 6.500 rpm hız ile dönmesinin başlayacağı dereceyi ise 60 santigrat derece olarak belirledim. Böylece en iyi sıcaklık kontrol verimini elde ettiğimi belirteyim.

Elbetteki kendi tercihinize göre sensör tabanlı değeri belirleyebilir veya doğrudan sabit RPM değeri atayabilirsiniz. Macs Fan Control uygulamasını devam ederek Mac’inize indirebilirsiniz.

teknik destek

1 yorum

comments user
Cenk

Hocam bu tarz programların işlemciyi yakabileceğimve bu durumda da garanti dışı kalabileceği söyleniyor.

Yorumlar kapalı.