İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

macOS Sierra Yayınlandı! İşte macOS Sierra ile Gelen Tüm Yenilikler

Apple, 13 Haziran’dan beri test ettiği macOS Sierra’nın final sürümünü sonunda yayınladı. Şu anda kadar 8 geliştirici betası, 7 halka açık betası yayınlanan macOS Sierra’nın 7 Eylül’deki iPhone 7 lansmanında 20 Eylül’de yayınlanacağı Apple tarafından duyurulmuştu.

teknik destek

macOS Sierra ile Apple Mac’lere pek çok yeniliği getiriyor. Bu yeniliklerin hepsini sizler için bir araya getirdik.

Kimler macOS Sierra Güncellemesini Edinebilir?

2009’da veya daha sonra çıkan Mac bilgisayarlar macOS Sierra’ya yükseltilebilir.

macOS Sierra Güncelleme Gereksinimleri Neler?

OS X 10.5 veya daha yeni sürümü, 2 GB bellek ve 8.8 GB kullanılabilir depolama alanı.

macOS Sierra Güncellemesini Hemen İndirin

Mac App Store üzerinden macOS Sierra güncellemesini ücretsiz ve zahmetsiz olarak indirebilir ve yükleyebilirsiniz.

macOS Sierra Yenilikleri

Siri

En sevilen kişisel asistan Siri şimdi her zaman her konuda macOS Sierra ile Mac’lerde sadece bir tık uzaklıkta. iOS’taki pratikliğini Mac’inize taşıyan Siri, masaüstünde gerçekleştirdiğiniz günlük işleriniz için yepyeni yollar sunuyor. Siz işinizi yaparken diğer işlerinizi Siri’ye yaptırabilirsiniz. Dosyalarınızın yerini, görsel/bilgi arama ve daha fazlasını Siri ile yapabilirsiniz.

Elbetteki Siri’den daha fazlasını da isteyebilirsiniz. Apple’ın bunun için paylaştığı birkaç Siri sorgusunu aşağıdan görebilirsiniz.

mac-siri

Evrensel Pano

Evrensel Pano ile bir aygıtta kopyalama yapın başka bir aygıtta yapıştırın. Nasıl mı? iPhone’unuzdaki bir uygulamadan görsel, video ve metin kopyalayın, ardından yakınınızdaki Mac’inize yapıştırın. Veya tam tersini yapın.

Apple Watch ile Otomatik Kilit Açma

Apple Watch’unuz bileğinizdeyken Mac’inizde otomatik olarak oturum açabilirsiniz. Parola girmeniz gerekmez.

iCloud Drive

Mac’inizin masaüstündeki dosyalara doğrudan iPhone’unuzdan erişin. Şimdi (çoğu dosyanın kaydedildiği) masaüstünüzdeki ve Belgeler klasörünüzdeki dosyalar otomatik olarak iCloud Drive’da saklanabiliyor ve güncellenebiliyor. Böylece bu dosyalara istediğiniz her zaman iOS aygıtlarınızda ve hatta başka bir Mac’te erişebiliyorsunuz.

Optimum Depolama

Depolama alanınız mı doldu? Sorun yok. macOS Sierra, nadir kullandığınız dosyaları otomatik olarak iCloud’da saklar ve ihtiyaç duyduğunuzda size sunar. Ayrıca, kullanmadığınız eski dosyaları bularak kaldırmanıza yardım eder. Böylece Mac’inizde sadece son kullandığınız dosyalar tutulur ve yeni dosyalara her zaman yer kalır.

Fotoğraflar

Fotoğraflar uygulaması şimdi Anılar özelliğiyle tüm bu anıları unutulmaz bir deneyime dönüştürüyor. Ve güçlü yeni teknolojiler sayesinde yüzleri daha iyi tanıyor, tüm fotoğraflarınızı dünya haritası üzerinde görüntülüyor, hatta fotoğraflarınızı içlerinde yer alan nesnelere ve manzaralara göre aramanıza bile imkan veriyor.

Mesajlar

Kendinizi yepyeni ve birbirinden eğlenceli yollarla ifade edin. Kocaman bir emoji gönderin. Arkadaşınızın konuşma balonunu bir kalp veya beğeni işaretiyle yanıtlayın. Ya da videoları ve önizleme bağlantılarını doğrudan sohbet penceresinde görüntüleyin.

iTunes

Yeniden tasarlanan Apple Music sayesinde, iTunes’da en sevdiğiniz şarkıları bulmanız ve yenilerini keşfetmeniz şimdi çok daha kolay. Yenilenmiş özellikleriyle Sizin İçin bölümü, uzman seçkileri ve size en iyi önerileri sunan gelişmiş yapay öğrenme teknolojisi sayesinde, beğeneceğinizi düşündüğümüz yeni müzikleri ve çalma listelerini keşfetmenizi kolaylaştırıyor. Yepyeni bir sekme olan Göz At ile herkes Apple Music’in en iyilerine, yani Apple Music’e özel şarkılara, son çıkanlara, çalma listelerine, hit’lere ve çok daha fazlasına göz atabiliyor. Ve şimdi, geliştirilmiş MiniPlayer’da müzik dinlerken şarkı sözlerini de görüntüleyebiliyorsunuz.

Sekmeler

Pencerelerin, masaüstünüzde bir yığın oluşturmasını önlemeniz çok kolay. Sekmeler yine tıpkı Safari’de olduğu gibi çalışıyor, ama şimdi Mac’inizdeki çoğu uygulamada ve birçok üçüncü taraf uygulamada da kolayca kullanılabiliyor. Tek yapmanız gereken, sürümünüzü macOS Sierra’ya güncellemek. Tam ekranda birden fazla Pages dokümanı arasında hızla geçiş yapabilir ve kaybolmadan Harita’da birçok farklı konuma bakabilirsiniz.

Resim İçinde Resim

Şimdi Safari veya iTunes’daki bir video penceresini masaüstünüze veya tam ekran bir uygulamanın üzerine çekebilirsiniz. Videoyu masaüstünüzün istediğiniz köşesinde oynatabilir, arkasında kalanları daha çok veya daha az görmek için video penceresini yeniden boyutlandırabilirsiniz. Böylece mail’lerinize göz atarken sevdiğiniz programı izlemeye devam edebilirsiniz. Veya oyun oynarken maçı kaçırmak zorunda kalmazsınız.

müşteri hizmetleri

5 Yorum

  1. codeburn codeburn 20 Eylül 2016

    appstore’da göremeyenler için sierra yazarak utilities altından indirebilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.