Şimdi yükleniyor

Modem Router nedir? Ne işe yarar?

Modem Router nedir Ne ise yarar

Modem Router nedir? Ne işe yarar?

Son Güncelleme tarihi 19 Mart 2024 by Teknoloji Haber

Router veya Türkçe ifadesiyle yönlendirici, farklı olmayan ağ iletişim kaidelerini kullanmakta olan iki bilgisayar ağı arasındaki veri çerçevelerinin iletimini yapan bir ağ donanımıdır. Kısa bir biçimde anlatacak olursak IP paketlerini, bir network üzerinden diğer bir networka aktaran aygıtlara router adı verilir.

teknik destek

Modem router nedir ne işe yarar? Sorularını cevaplandırdıktan sonra cihazla ilgili ayrıntılı bilgi vererek devam edelim. Router cihazları networklar içerisinde adreslerin anahtarlama işleminde büyük rol oynarlar ve bu anahtarlama aşamasını mantık çerçevesindeki adreslere göre yaparlar.

Routerlar hangi bileşenlerden oluşur?

Esas olarak routerlar şu bileşenlerden oluşmaktadır; ROM, RAM, Motherboard ve CPU. Yönlendirme amaçlı OSI üçüncü yedi katman modeli olan ağ katmanı kullanılmaktadır. Genel anlamda bu işe has üretilmiş olan donanımlar bulunmaktaysa da birden fazla ara-yüzü olan bilgisayarlar da yazılım desteği vasıtasıyla yöneltici olarak çalışabilir.


Modem-Router-ne-ise-yarar Modem Router nedir? Ne işe yarar?
Modem Router nedir? Ne işe yarar?

Siber saldırılar

2000 senesinin birinci çeyreğinde oldukça fenomen olan internet sitelerine yönelik birtakım saldırılar yapıldı. Bunların büyük çoğunluğu ‘Hizmet Reddini’ saldırıları olmaktaydı.

  • Standart okuyucuların ve sitenin müşterilerinin taleplerine cevap almasına engel olan saldırılardır.
  • Bu saldırıyı, sunucuların ve bu sunuculara bağlı yönlendiricilerinin, bilgi talepleri ile sistemin üstesinden gelmek adına son derece yüksek bir oran sonucunda taşmasıyla gerçekleştirdiler.

Pek çok yönlendirici, yapılandırma alanında aynı gönderim adresi üzerinden gelen kurallara sahiptir.

teknik destek