Şimdi yükleniyor

RPC sunucusu kullanılamıyor ne demek?

RPC sunucusu kullanilamiyor ne demek

RPC sunucusu kullanılamıyor ne demek?

Son Güncelleme tarihi 19 Mart 2024 by Teknoloji Haber

Windows 7′ de RPC sunucusu kullanılamıyor sorunu bir ihtimal Windows 10′ da da görülebilir. Eski işletim sistemlerinde daha sık görülen bir sorundu. Peki RPC ne demek?

teknik destek

Windows deneyiminde rpc sunucusu kullanılamıyor ne demek? Sorun nedenleri nelerdir ve nasıl giderilir?

Uzak yordam çağrısı olarak bilgisayardaki Windows ağ tanımlama ile iletişim kurmayı sağlayan mekanizmadır. Bir ağ üzerinde bir sistemci ve bir sunucu arasında iletişim kurmaktadır. Genellikle çoğu Windows RPC kullanmayı tercih etmektedir.

RPC sunucusu hat oluşumunu ortadan kaldırmak ve hata oluşan bilgisayarı belirlemeye yardımcı olarak bulunmaktadır. Bilgisayar adınız eğer RPC hizmeti ile uyum sağlamıyor ise eşleşme yanlış olur. Windows’ta bu sorun çok yaygındır. Ağ üzerinde ki iki makine arasında meydana gelebilmektedir.

RPC sunucu sorunu nedenleri

Windows ilk deneyim sırasında bilgisayar adı değiştirilmelidir. RPC sisteminde başlangıç noktası ile statik noktası olarak TCP bağlantı noktası 135 tercih edilmelidir. Her zaman bu şekilde uyum sağlamaktadır. Bu eşleşme gerçekleştikten sonra hizmet sizden numara istemektedir. Dinamik bağlantı numaranızı sunucu bağlandığı takdirde IP adresi ve bağlantı numarasıyla takip eder.

Yine RPC sunucu kullanılamıyor der ise;

  • RPC hizmeti durdurulmuş olabilir.
  • Ad çözülmesi sorunları yaşanmış olabilir.
  • Bağlantı sorunu olabilir.
  • Güvenlik duvarı tarafından engellenmiş olabilir.

RPC sunucusu sorun çözümü giderme

Bu sorunların ortadan kalması için hata çıktığı zaman başlat yazısına tıklayıp çalıştır msconfing yazmanız yeterli olacaktır. Karşınıza sistem yapılandırması diye pencere açılır. pencereden başlatma seçeneklerinden birini seçmeniz gerekmektedir.

Normal başlangıç yazan seçeneği seçerek uygula diyoruz ve bilgisayarımızı tekrar baştan başlatıyoruz.

İsteyenler sistem geri yüklemeyle sorunu ortadan kaldırabilir. Bu ve buna benzer sorunlarda denenebilir. Örnek alınan uyarılardan biri ise “The RPC Server is Unavailable” dır.

rpc-hatasi RPC sunucusu kullanılamıyor ne demek?
RPC sunucusu kullanılamıyor ne demek?
teknik destek