Şimdi yükleniyor

Sahte iOS uygulamaları paranızı çalmasın

Sahte iOS uygulamaları paranızı çalmasın

Sahte iOS uygulamaları paranızı çalmasın

Son Güncelleme tarihi 4 Aralık 2018 by Müşteri hizmetleri

teknik destek

Bazı sahte iOS uygulamaları, App Store’ ye ekli kredi kartından yüksek ücretler çekebiliyor.

Yeni tespit edilen bir açığa göre App Store’ de yer alan bir kaç uygulamada dolandırıcılık yöntemi tespit edildi. Apple Store’ ye ekli kredi kartından veya mobil ödeme gibi yöntemlerle sizi kandırarak yüksek satın alma işlemine onay verdirebiliyor.

Touch ID onayı ile hesabınızdan para çekebilirler. Kredi kartı veya diğer ödeme yöntemi tanımlayanların dikkatine! Eset’ in tespit ettiği bir dolandırıcılık yöntemi, iPhone ve iPad kullanıcılarının tehlikede olduğunu gözler önüne serdi. Her ne kadar Google Play’ de olduğu kadar daha büyük tehlike arz etmese de dikkatli olmakta fayda var.

Sahte uygulamalar aynı zamanda mağaza dışında ücretsiz indirme sitelerinde de denk gelebilirsiniz.

Sahte-iOS-uygulamalari-paranizi-calmasin-2 Sahte iOS uygulamaları paranızı çalmasın

Sahte iOS uygulamaları dikkat!

App Store’ ye kredi kartı ve diğer ödeme yöntemi ekleyenler, bu haberden sonra gerekli adımı atmaları önerilir. Ya ödeme yöntemini kaldırmaları veya düşük çekim limitine sahip  sanal kredi kartı ekleyebilirler.

Tespit edilen uygulamaların kategorisi fitness, sağlık, nabız ölçüm ve bu tarz benzer uygulamalarda bulundu. Bir nevi zararlı yazılım diyebiliriz. Direk bakıldığında virüslü uygulama olarak görülmüyor. Ama içeriğinde tuzak bulunuyor.

Aldatıcı ifadeler kullanılarak, Touch ID (parmak izini okutma) kullanmaya yönlendiriyor. Aynı zamanda Apple hesabı şifrenizi girmenizi isteyebiliyor. Kısa süre içerisinde önemli miktarda Euro ödemesi gerçekleşiyor.

Bu yöntemi kullanmakta olan başka uygulamalar var mıdır henüz bilinmiyor. Ama Apple gerekli araştırmaları yaptığınız belirtti.

teknik destek