Şimdi yükleniyor

Siri, Fısıltılı Konuşma ile Normal Konuşma Arasındaki Farkı Tespit Edebilecek

Siri

Siri, Fısıltılı Konuşma ile Normal Konuşma Arasındaki Farkı Tespit Edebilecek

Son Güncelleme tarihi 25 Kasım 2018 by Müşteri hizmetleri

Apple’ın kişisel dijital asistanı Siri, yakın gelecekte kullanıcıların fısıltılı konuşması ile normal konuşması arasındaki farkı tespit edebilecek hale gelecek gibi görünüyor. Geçtiğimiz günlerde teknoloji devi Apple’ın Siri için fısıltılı konuşma ile normal konuşma arasındaki farkı algılayabilmesini gösteren bir patent başvurusu yaptığı ortaya çıktı.

teknik destek

Patent, Siri’nin bir konuşmanın genlik ve frekans düzenlerini ölçerek bir fısıltı mı yoksa normal bir konuşma mı olduğu arasındaki farkı algılayabilmesine odaklanıyor. Patentteki detaylara göre Siri, bir kullanıcının fısıltılı mı yoksa normal konuştuğunun tespiti yapabilecek ve fısıltılı bir konuşma olduğunu tespit etmesi durumunda o da fısıltılı bir şekilde cevap verecek.

Apple’ın Siri’ye fısıltılı konuşma tespitini yapabilmesi ve konuşma yeteneğini getirmesi kullanıcının yüksek tonda konuşmamasının gerektiği belirli ortamlarda Siri’nin kullanılabilirliğini artıracak gibi duruyor. Yani, Siri’nin fısıltılı konuşma tespiti yapabilmesi ve fısıltılı bir şekilde konuşma yeteneğini kazanması sayesinde bir kütüphane veya toplantı salonunda kullanılması daha uygun hale gelmiş olacak.

Apple’ın patent başvurusunu 2016 yılında yaptığı tespit edildi. Bu da şirketin henüz bu özelliği kullanılma sunmamasından dolayı bu özellik üzerinde çalışmaya devam ettiğini gösteriyor. Elbetteki Apple gibi bir şirketin kullanılan-kullanılmayan binlerce patente sahip olduğu unutulmamalıdır.

teknik destek