Şimdi yükleniyor

Uygulamalar iPhone X’in Ekranında Nasıl Gözükecek?

Uygulamalar iPhone X’in Ekranında Nasıl Gözükecek?

Son Güncelleme tarihi 22 Ekim 2017 by Müşteri hizmetleri

ABD başta olmak üzere, Türkiye’nin dahil edilmediği birinci dalga ülkelerde 27 Ekim’de ön siparişe sunulacak, 3 Kasım’da da piyasaya çıkacak olan iPhone X ile ilgili en merak edilen sorulardan birisinin daha cevabı kısmen belli oldu.

teknik destek

Yepyeni bir tasarım formu ve 5.8 inç çerçevesiz ekranı ile gelen iPhone X’in üst kısmında TrueDepth kamera sistemi yer alıyor. Bu kamera sistemini diğer çerçevesiz akıllı telefon üreticilerin aksine farklı bir boyutta sunan Apple, TrueDepth kamera sistemini (ön kamera ve tüm sensörler) ekran üstünde bir çentike üstünde konumlandırdı. Bu da uygulamaların tasarımının değişmesine neden oluyor. Çünkü Truedepth kamera sisteminin bulunduğu üst kısımdaki çentikten dolayı tam ekran tasarımı bozuluyor.

Geliştiriciler uygulamalarını bu çentiğe göre ayarlamak zorundalar. Aksi taktirde uygulamalar iPhone X ile uyumlu olmayacak ve iPhone X sahiplerince kullanılamayacaklar.

En basit örnek ile iPhone X’de video izlerken veya oyun oynarken bu çentikten dolayı sıkıntılar oluşacağı düşünülüyor. Apple, video oynatmada bunu tam ekran ve tam ekranın bi tık küçüğü şeklinde yumuşatarak çözmeyi hedeflemiş ve başarılı olmuş durumda. Mesela herhangi bir videoyu izlerken çentik videonun ufak bir kısmının görünmesini engelleyebilir ancak ekrana iki kere dokunduğunuzda çentiğin video üstündeki engeli ortadan kalkıyor.

iPhone-X-Video Uygulamalar iPhone X'in Ekranında Nasıl Gözükecek?

Bunun dışında popüler uygulamaların iPhone X’te nasıl gözükeceği büyük merak konusuydu. Facebook, Instagram, Snapchat gibi pek çok popüler uygulama geliştiricileri uygulamalarını amiral gemisi iPhone’a göre dizayn ettiler ve bu hazırlığın ilk öngörünümü Instagram için ortaya çıktı.

https://youtu.be/NN79mka4PqQ

Videoda da görüleceği üzere alışılan Instagram tasarımı iPhone X’te biraz daha farklı bir hal alıyor. Kullanıcıların bu yeni tasarıma ilk anda ne gibi tepkiler vereceği henüz bilinmiyor ancak videoyu izleyen pek çok kullanıcının verdiği tepki pek iyi durmuyor.

teknik destek