Şimdi yükleniyor

Whatsapp Artık Apple CarPlay’i Destekliyor

apple-carplay-whatsapp-destegi-geldi-min

Whatsapp Artık Apple CarPlay’i Destekliyor

Son Güncelleme tarihi 9 Ağustos 2022 by Teknoloji Haber

WhatsApp bugün yeni güncellemesini yayınladı ve artık uygulama Apple‘ın CarPlay‘ini destekliyor. Bu şekilde uygulama ile CarPlay‘de kullanılabilen ilk mesajlaşma platformu unvanını kazandı.

teknik destek

WhatsApp, iPhone‘dakine benzer bir arayüz ile birlikte CarPlay‘e geliyor. Cihazın simgesi araç gösterge tablosunda görünür. Sağ üst köşedeki bir rozette ise okunmamış mesajları gösterir. Ayrıca ses komutunuzla da uygulamayı açabilirsiniz.

Uygulamaya girdikten sonra Siri’ye kime gönderilmesini istediğinizi söyleyerek bir mesaj yazabilir ve ardından mesajı yollatabilirsiniz. Siri ayrıca bir bildirim veya mesaj geldiğinde bunu yüksek sesle okuyabilir. Böylece sizde yolunuza dikkatli ve güvenli bir şekilde devam etmiş olursunuz.

Ancak malesef büyük bir dezavantaj da var. Doğrudan tüm konuşmalarınıza CarPlay‘den erişme seçeneğiniz yok.

whatsapp-apple-carplay-destegi Whatsapp Artık Apple CarPlay'i Destekliyor

CarPlay aslında sürüş esnasında iPhone‘unuzu güvenle kontrol etmenizi sağlama amacıyla oluşturulmuş bir özelliktir. Başlangıçta 2014’te ortaya çıkan ve o tarihten bu yana uzun bir yol kateden uygulama gün geçtikçe gelişiyor. Özellik sesli komut desteği ile başlatıldı ve o tarihten beri IP üzerinden sesli mesajlaşma ve mesajlaşma uygulaması desteği zamanla eklendi. CarPlay şu anda birçok yeni otomobil modelinde ekstra seçenek olarak bulunuyor. Ford Focus (2017), Volkswagen Golf (2016) ve Chevrolet Camaro (2017) gibi modeller bizim bildiklerimizin arasında yer alıyorlar.

teknik destek