Şimdi yükleniyor

Yaptığı Uygulamalarla Apple’ın CEO’sunu Etkilemeyi Başaran 10 Yaşındaki Yazılımcı

IMG_3008

Yaptığı Uygulamalarla Apple’ın CEO’sunu Etkilemeyi Başaran 10 Yaşındaki Yazılımcı

Apple’ın geçtiğimiz ayın başında düzenlediği Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC) küçük ama etkileyici bir detay vardı. Bu detay, Apple’ın özel davetiyesi ile konferansta yerini alan 10 yaşındaki Yuma Soerianto idi.

Henüz 10 yaşında olan Yuma, yaptığı uygulamalarla Apple’ın CEO’su Tim Cook’u etkilemeyi başardı. Melbourne’de Middle Park İlkokulu’nda 5. sınıf öğrencisi olan Yuma, WWDC 2017 etkinliğine katılan en genç yazılımcıydı. Kod yazmaya 6 yaşında başladığı söyleyen genç yazılımcının App Store’da 5 tane uygulaması yer alıyor. Restoran bulmayı kolaylaştıran Hunger Button, Yuma‘nın yaptığı ilk ve en popüler uygulama. Let’s Stack!, Kid Calculator, Weather Duck, Pocket Poke ise App Store’da yerini almayı başarmıl diğer dört uygulaması.

teknik destek

Tim Cook‘u etkileyen ise Yuma‘nın Avustralya’dan ABD’ye uçarken sadece 1 saatte yazdığı uygulama oldu. Tim Cook, genç yazılımcıya “Bir saat içinde uygulama yazabilmenden etkilendim. Daha neler yapabileceğini görmek için sabırsızlanıyorum.” dedi.

IMG_3009 Yaptığı Uygulamalarla Apple’ın CEO’sunu Etkilemeyi Başaran 10 Yaşındaki Yazılımcı

Yuma, aynı zamanda kendisi gibi kod yazmaya meraklı yaşıtları başta olmak üzere, herkesin öğrenebilmesi için kod yazma üzerine ders videolarını paylaştığı bir YouTube kanalına sahip.

“Dünya’ya devrim yapabilecek uygulamalar yazmak istiyorum. Ayrıca tüm dünyaya kodlamayı öğretmek de bir diğer isteğim.” sözlerini söyleyen Yuma, şimdiden geleceğin büyük yazılımcısı olarak görülüyor.

teknik destek