Şimdi yükleniyor

Yeni Beta ile iPhone X’in Kilit Ekranı’na ve Ana Ekranı’na Daha Yakından Bakmak Mümkün!

iPhone X Ana Ekran Görünümü

Yeni Beta ile iPhone X’in Kilit Ekranı’na ve Ana Ekranı’na Daha Yakından Bakmak Mümkün!

Son Güncelleme tarihi 28 Eylül 2017 by Müşteri hizmetleri

Apple’ın dün, iOS 11.1, watchOS 4.1 ve tvOS 11.1’in ilk betaları ile birlikte Xcode 9.1 beta 1’i de yayınladı. Xcode’un yeni beta sürümünde iPhone X’in yeni kilit ekranı ve giriş ekranı deneyimini tam teşekküllü bir şekilde geliştiriciler için gösteren iPhone X simülatörü yer alıyor. Ayrıca, Siri’yi etkinleştirmek veya Denetim Merkezi’ni açmak için de demo videolar yer alıyor.

teknik destek

Xcode 9’daki simülatör biraz tuhaf ve geliştirilmeye açık bir görünüme sahipti ancak Xcode 9.1’in iPhone X simülatörü, köşeleri oval görünümü ile iPhone X deneyimini daha gerçeğe yakın bir şekilde sunuyor. Yeni simülatör, iPhone X’in ana ekran ve kilit ekranı deneyimine ilk yakın ön görünümü de sunuyor.

iPhone X’in ana ekranında, iOS 11 ile iPad için yenilenen köşeleri oval olan Dock yer alıyor. iPad için tasarlanan yeni Dock’tan farklı olarak, iPhone X’in Dock’ı en fazla dört uygulama ile sınırlandırılmış.

iPhone-X-Ana-Ekran Yeni Beta ile iPhone X'in Kilit Ekranı'na ve Ana Ekranı'na Daha Yakından Bakmak Mümkün!

iPhone X’in Kilit Ekranı’nda Apple’ın 12 Eylül’deki özel etkinliğinde sahnede göstermediği birkaç yenilik söz konusu. iPhone X’ini yeni alan kullanıcılar için Kilit Ekranı’nda ipucu metni olarak “Okumak için hızlıca kaydır” gibi ibareler çıkıyor.

Ekranın alt kısmındaki ince çubuk şeklinde olan ana ekran göstergesi, kullanıcılara fiziksel bir giriş düğmesi olmadan bir iPhone’u nasıl kilitleyeceklerini gösteriyor ve kullanıcıların etkileşim kurmaları gerektiğinde aşağı ve yukarı hareket ediyor.

iPhone-X-Ana-Ekran-Düğmesi Yeni Beta ile iPhone X'in Kilit Ekranı'na ve Ana Ekranı'na Daha Yakından Bakmak Mümkün!

Ayrıca, yukarıdaki ekran görüntüsünden gri kamera kısayolunuda görebilirsiniz. Bu ekran görüntüsü simülatörden alındığı için kamera düğme çalışmıyor ancak gerçek bir iPhone X’te çalışıyor ve ek olarak ekranın sol tarafında da el feneri kısayolu yer alıyor. Kullanıcılar bu düğmeleri etkinleştirmek için simgelere sertçe basmaları (3D Touch) gerekiyor.

Ekranın sağ üst köşesine bakarsanız, başka bir açılır gösterge ile eşleştirilmiş mini Denetim Merkezi simgesini görebilirsiniz. Bu, kullanıcıların iPhone X’de Denetim Merkezi’ne nasıl erişebileceklerini gösteren başka bir ipucucudur. Denetim Merkezi’ne erişmek için durum çubuğunun sağ tarafından aşağıya doğru parmağınızı hızlıca kaydırmak yeterli oluyor.

Geliştirici Guilherme Rambo, Xcode 9.1’den iPhone X’in pek çok yenilikçi yönünü gösteren videoları ayrıştırmayı başardı ve bunları Twitter’da paylaştı.

teknik destek