İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni İnternet Bankacılığı Dolandırıcılığına Dikkat!

Teknoloji gelişiyor ve gelişen teknoloji ile doğru orantılı olarak hayatımız da değişiyor. Düne kadar yalnızca bankaların vezneleri aracılığıyla yapabildiğimiz işlemleri ATM’ler ile yapabilir hale geldik ve bugün, tüm bankacılık işlemlerini internet bankacılığı veya mobil bankacılık ile yapabiliyoruz.

teknik destek

Ne yazık ki gelişen teknoloji ile dolandırıcılık yöntemleri de değişiyor ve gelişiyor. Kodlama teknolojisinin öğrenilebilirliğinin kolaylaşması ve internet ile insanlara ulaşmanın kolaylaşması sayesinde dolandırıcılık yöntemleri ciddi derecede riskli boyutlara ulaştı.

Özellikle son günlerde dolandırıcılar, insanları tuzaklarına düşürmek için Facebook reklamlarını kullanmaya başladılar. Facebook reklamlarının desteği ile insanları tuzağa düşürmenin oldukça kolay olduğu aşikar. Dolandırıcılar insanları tuzaklarına çekerken de sözde hediyeler ve çekilişlerle iş süslü hale getiriyorlar.

Mesela aşağıdaki görselde gördüğünüz “Sponsorlu Facebook Reklamı”nda “İş Bankası” müşterileri hedef alınıyor ve insanları reklama çekmek için çekilişle bedava araba, bedava iPad Pro verileceğini iddia ediliyor.

IMG_3788

Reklama tıkladığınızda “trisbank.com” alan adı üzerinden resmi İş Bankası İnternet Bankacılığı’nın arayüzünün birebir kopyası sizi karşılıyor. Tuzağın farkına varmayan mağdurlar, müşteri numarası, T.C. Kimlik No veya YKN bilgisini ve İş Bankası internet bankacılığı şifresini girerek dolandırıcıların ilk beklentisini karşılıyorlar. Mevcut banka bilgileriniz ile bu sahte giriş formu ile sisteme giriş yaptığınızda sizden SMS ile gönderilen mobil onay kodunu girmeniz isteniyor ve olay tam da burada olay kopuyor.

IMG_3790

Tüm bilgilerinizi kendi rızanız ile farkında olmadan dolandırıcıların eline vermiş oluyorsunuz ve sonrası malum…

Dolandırıcılar sadece İş Bankası için değil, Türkiye’de faaliyet gösteren hemen hemen tüm bankalar için benzer yöntemi kullanmaya başladılar. İnternet bankacılığını kullanan birisiyseniz bu tip tuzaklara düşmemek için kesinlikle dikkatli olmalısınız.

teknik destek