Şimdi yükleniyor

Apple Eski iPhone’ları Neden Yavaşlatıyor?

Apple Eski iPhone’ları Neden Yavaşlatıyor?

Son Güncelleme tarihi 29 Haziran 2021 by Teknoloji Haber

Apple Eski iPhone’ları Neden Yavaşlatıyor? İşte Bilinmesi Gerekenler

teknik destek

Şimdiye kadar Apple’ın iPhone’un pil sağlığına göre yavaşlattığına ilişkin sayısız haber gördünüz. Kimisine göre Apple kullanıcılarını aldattı, kimisine göre bu bir satış politikasından ibaret.

Ortada büyük bir bilgi kirliliği var. Bugün, akılları karıştıran soruları detaylı bir şekilde cevaplamaya çalışacağız.

Apple, Eski iPhone’ları Neden Yavaşlatıyor?

Diğer pek çok tüketici elektroniği ürünü gibi iPhone’lar da sınırlı bir ömrü olan lityum iyon pille güçlendiriliyor. iPhone’unuzun pili yaşlandıkça, pil ömrü de azalmaya başlıyor.

Bu pilin kimyasından kaynaklanıyor ve pil ömrü azaldığı zaman CPU ve GPU gibi iPhone’daki diğer bileşenlerin ani güç çıkış taleplerini pil karşılayamıyor. Bu tip durumlarda ise beklenmedik kapanma sorunu meydana geliyor.

Yeterli gücü sağlama konusunda yeterli olmayan bir pil, iPhone’a yeterince güç sağlayamayacağından dolayı Apple, ani voltaj düşüşlerinde cihaz bileşenlerini korumak için cihazı kapanmaya zorlayarak güvence altına alıyor.

Apple’a göre, iPhone’un bileşenlerini korumanın yolu tam olarak bu ve pil yaşlandıkça ömründe meydana gelen düşüş beraberinde sık sık cihazın beklenmedik şekilde kapanmasına neden olacaktır. Apple, bu yöntemin iyi bir kullanıcı deneyimi sunmadığı görüşünden yola çıkarak, iOS 10.2.1 ile başlayarak iPhone’ların beklenmedik şekilde kapanmasını önlemek için sessizce güç yönetimi adını verdiği özelliğini kullanıma sundu. Bu güncelleme, Ocak 2017’de yayımlandı ve aradan geçen bir ayın ardından gerçekten de cihazların beklenmedik şekilde kapanma sorunun azaldığı gözlemlendi.

Apple’ın Güç Yönetim Özelliği Nasıl İşliyor?

Apple, güç yönetim özelliğini, iPhone’un dahili sıcaklığı, pil yüzdesi ve pil voltajı gibi belirli verilerin bir kombinasyonuna bakarak çalıştığını ve belirlenen kriterler karşılanamadığında iOS’un CPU ve GPU gibi bazı sistem bileşenlerinin maksimum performansını sınırladığını açıkladı. Bunun tek bir nedeni var, o da cihazın beklenmedik şekilde kapanmasının önüne geçmek.

iPhone’um Bu Özelliğe Sahip mi?

Apple, güç yönetim özelliğinin iOS 10.2.1 veya daha yeni bir iOS sürümünü çalıştıran iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus ve iPhone SE modelleri için geçerli olduğunu söyledi. Özellik ayrıca, iOS 11.2 veya daha yeni yazılım güncellemelerini çalıştıran iPhone 7 ve 7 Plus için de genişletilmiş durumda.

Aşağıdaki iPhone modellerinin bazılarında da beklenmedik kapanma sorunu söz konusu olsa da güç yönetim özelliği kullanılamıyor:

 • iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 5, iPhone 4s, iPhone 4, iPhone 3Gs, iPhone 3G ve original iPhone

En yeni iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X için de bu özellik kullanıma sunulmadı.

iPhone’umun Pilinden Dolayı Yavaşladığını Nasıl Anlarım?

iPhone’unuzun pilinden dolayı yavaşladığını anlamanın birkaç farklı yolu var. Bunları sizin için aşağıda bir araya getirdik.

iPhone’unuzu Kıyaslayın: App Store’dan Geekbench 4 uygulamasını indirin ve iPhone’unuzu diğer aynı iPhone modellerinin aldığı puanlarla kıyaslayın. Mesela bir iPhone 6’ya sahipseniz, cihazınızın test sonuçlarını diğer iPhone 6 modellerinin test sonuçları ile kıyaslayın. Puanınız bariz bir şekilde düşükse muhtemelen cihazınız, Apple’ın güç yönetim özelliğinden etkileniyor demektir.

Diğer yöntemler;

Pil Sağlığı Hakkında Bilgi Verecek Olan iOS Güncellemesini Bekleyin: Apple, 2018 başında iPhone’ların pil sağlığı hakkında daha fazla bilgi sunan yeni bir özellik ile iOS güncellemesini yayımlayacağını açıklamıştı. Muhtemelen cihazınızın performans düşüklüğünün nedeninin pil kaynaklı olup olmadığı bu özellik sayesinde görülebilecek. Bu nedenle, oldukça önemli olan bu güncellemeyi beklemeyi tercih edebilirsiniz.

iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X Güç Yönetim Özelliği’nden Etkilenecek mi?

Apple, 20 Aralık’ta yayımladığı açıklamada, özelliğin diğer iPhone modelleri için genişletileceğini belirtmişti. Şu an için iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X için bu özellik kullanılabilir değil ancak gelecekte özelliğin kullanılabilir olacağı artık bilinen bir gerçek.

iPhone’um Kasıtlı Olarak veya Düzeli Olarak Yavaşlatılıyor mu?

Apple, eski iPhone’ları düzenli veya kasıtlı olarak yavaşlatmıyor. iPhone’unuz güç yönetim özelliğinden etkilendiğinde pilinizin değişimi yapılması durumunda işlemci frekansı normal seyrine dönüyor ve iPhone’unuzun performansı artıyor.

Elbetteki iOS güncellemelerine bağlı olarak eski donanım ile yeni yazılım uyuşmazlıklarından kaynaklı bazı performans kayıpları meydana gelebiliyor. Yine de bunun bir güç yönetim özelliği kadar hissedilir olmadığının altını çizelim.

Apple, iPhone’u Ne Kadar Yavaşlatıyor?

Apple, pil sağlığı bozulan iPhone’ları ne oranda yavaşlattığını tam olarak açıklamadı ancak aşırı işlemci gücü gereken durumlarda, kullanıcıların uygulama başlatma sürelerinin uzayacağını, çerçeve hızının düşeceği gibi faktörleri net bir şekilde vurguladı. Hücresel ağ, GPS, konum hizmetleri gibi özelliklerin ise güç yönetim özelliğinin kapsamında olmadığını dile getirdi.

Apple, pil sağlığı bozulmuş iPhone’larda güç yönetimi özelliğinin etkin olması durumunda kullanıcıların aşağıdaki gibi etkileri fark edebileceklerini söylüyor. Bunlar;

 • Uygulamaların başlaması için geçen sürenin uzaması,
 • Kaydırma sırasında kare hızının düşmesi,
 • Arka aydınlatmanın azaltılması (Denetim Merkezi’nde geçersiz kılınabilir),
 • Hoparlör ses yüksekliğinin -3 dB’ye kadar düşmesi,
 • Bazı uygulamalarda kare hızının aşamalı olarak azalması,
 • En alışılmadık durumlarda kamera flaşı etkisizleştirilir ve bu, kamera arabiriminde görülebilir,
 • Arka planda yenilenen uygulamalar için başlatma işleminin ardından yeniden yükleme gerekebilir.

Apple’ın güç yönetimi özelliği ile iPhone’ları yavaşlatmakla yetinmediği, kameraya bile müdehale ederek video kaydı ve fotoğraf çekimi kalitesini düşürdüğü iddia edilmişti ancak şirket bunu yalanlıyor. Güç yönetimi özelliğinin aşağıdaki gibi çoğu önemli alanları etkilemediği vurgulanıyor;

 • Hücresel arama kalitesi ve ağ aktarım hızı performansı,
 • Fotoğraf ve video çekme kalitesi,
 • GPS performansı,
 • Konum doğruluğu,
 • Jiroskop, akselerometre ve barometre gibi sensörler,
 • Apple Pay.

Apple, Eski iPhone’ları Kasıtlı Olarak mı Yavaşlatıyor?

Birkaç yıldır, Apple’ın eski iPhone modellerini yapay olarak yavaşlattığı ve kullanıcıları yeni bir iPhone almaya teşvik etmek için bunu yaptığı gibisinden bir komplo teorisi var. Apple’ın güç yönetim özelliği hakkındaki açıklaması bu komplo teorisinin fitilini ateşledi ve herkes bunun gerçek olduğuna inanmaya başladı.

Apple, müşterilerine yaptığı açıklamada, güç yönetim özelliğinin, eski bir iPhone’un kullanım ömrünü uzatmak için tasarlandığını belirtti. Çünkü pil sağlığı bozulan iPhone’ların zaman zaman beklenmedik şekilde kapanmaları asıl olarak iPhone’u kullanılamaz hale getiriyor. Kısacası Apple, belki de yapmaması gereken bir politika ile karşımızda duruyor. Şirket, böyle bir uygulamaya gitmese asıl o zaman kullanıcılar iPhone’ununu değiştirmek zorunda kalacaklardı.

Apple, herhangi bir ürününün ömrünü kasten kısaltacak veya kullanıcı deneyimini düşürecek hiçbir şey yapmadığını, gelecekte de böyle bir şey yapmayacağını net bir şekilde dile getirirken, müşterilerini yeni iPhone’a almaya yönlendirdiği yönündeki iddiaları reddetti.

Kimi kullanıcı Apple’ın güç yönetim özelliğini kullanıp kullanma seçeneğinin kendilerine sunulmamasından şikayetçi olsa da, şirketin bu özelliği sayesinde iPhone’ların beklenmedik şekilde kapanmalarının önlenmesi dışında hiçbir kanıt söz konusu değildir.

Apple Neden Özür Diledi?

Apple özür diledi çünkü, iOS 10.2.1’de sunulan güç yönetimi değişikliği hakkında daha şeffaf olması gerekiyordu. Bu özellik, güncellemenin sürüm notlarında yer almadı ve Şubat 2017’de yayımlanan bir bildiride, Apple, iPhone’ların beklenmedik şekilde kapanmalarını önlemek için yalnızca iyileştirmeler yaptığını söylemekle yetindi.

Diğer Apple Ürünleri için de Benzer Uygulama Var mı?

Apple’ın güç yönetim özelliği yalnızca yukarıda listelenen iPhone modelleri ile sınırlı. Şu anda hiçbir iPad, iPod, Mac, Apple Watch ve Apple TV modeli için böyle bir özellik söz konusu değil.

Kullanıcı Tepkileri Sonrası Apple Ne Gibi Bir Adım Attı?

319 TL olan garanti dışı pil değişim hizmetini 129 TL’ye düşüren Apple, bu uygulamasının 2018 sonuna kadar kullanılabilir olacağını açıkladı.

iPhone’umun Pilini Nasıl Değiştirebilirim?

Bulunduğunuz yere bağlı olarak, iPhone’unuzu yetkili bir servise götürerek (Apple Premium Reseller) veya Genius Bar randevusu alarak Apple Store’lardan pil değişimi yaptırabilirsiniz.

Herhangi bir Apple Store’dan randevu almak için Apple Destek sayfasına gitmeniz, ilgili ürününüzü seçmeniz, Apple Kimliğiniz ile oturum açmanız, iPhone’unuzu seçmeniz ve destek seçeneklerinden Pil, Güç ve Şarj Etme seçeneğini seçimleyerek Pil Değiştirme seçeneğine tıklamanız yeterli.

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra, iPhone’unuzu bir Apple Store veya Apple Premium Reseller’e götürmeniz gerekiyor. Stokta pil varsa pil değişimi birkaç saat içerisinde yapılıyor ancak aksi durumda 3-5 iş gününü bulabiliyor.

Pil Değişimi için Herhangi Bir Test Yapılıyor mu?

Normalde, Apple Store ve Apple Premium Reseller’de iPhone’ların pili özel bir teste tabii tutularak değiştirilir ancak 129 TL’lik program kapsamında böyle bir test söz konusu değil ve doğrudan pil değişimi yapılıyor.

Cihazınızın garantisi devam ediyorsa ve 500’den az tam şarj edilmişse piliniz tümüyle ücretsiz olarak, garanti kapsamında değiştirilecektir.

Yakın Zamanda Pilimi Değiştirdim, Ücret İadesi Talebinde Bulunabilir miyim?

Her ne kadar resmi bir bilgi olmasa da, 14 Aralık ve sonrasında Apple Store ve Apple Premium Reseller aracılığıyla 319 TL vererek pil değişimi yapan kullanıcılara 129 TL üzerinden ücret iadesi yapıldığı belirtiliyor. Bu konuda en net bilgiyi alabilmeniz için doğrudan pilinizin değişiminin yapıldığı yere başvurmanızı tavsiye ederiz.

Apple Destek ile Nasıl Bağlantı Kurabilirim?

Telefonla, çevrimiçi sohbetle ya da e-postayla bir uzmana ulaşmak ya da bir Apple Store’dan Genius Bar randevusu almak için Apple Destek sayfasına gidebilirsiniz.

teknik destek

3 yorum

comments user
Yunus

Bir iPhone taraftar müşterisiyim ancak yazılan aşağıdaki ibarede subjektif davranmışsınız. Keşke teknik bilgiye gerçekten sahip olsanız da bazı şeyleri daha iyi anlasanız!

“Elbetteki iOS güncellemelerine bağlı olarak eski donanım ile yeni yazılım uyuşmazlıklarından kaynaklı bazı performans kayıpları meydana gelebiliyor. Yine de bunun bir güç yönetim özelliği kadar hissedilir olmadığının altını çizelim.”

Yorumlar kapalı.