Şimdi yükleniyor

Biri benim adıma sahte hesap açmış Facebook

sahte hesap şikayeti

Biri benim adıma sahte hesap açmış Facebook

Son Güncelleme tarihi 4 Ocak 2022 by Teknoloji Haber

Biri benim adıma sahte hesap açmış Facebook kullanıcılarının bu aralar yakındığı konulardan biri. Önceden hesaplar çalınarak dolandırıcılıkta kullanılırdı ve şimdilerde fake hesap açarak daha kolay yolla işlerini yürütenler var.

teknik destek

Facebook üzerinde karşılaşılan sorunlar arasındadır. Özellikle Facebook çok geniş kitlelere yayılan bir sosyal medya platformu olduğu için sahte hesap açma gibi durumlar da gözlemlenir. Sahte hesap açılarak Facebook üzerinden çok fazla kişi rahatsız edilmektedir. Bu hesapların kapatılması da bu nedenle mümkündür.

Facebook’ta yüksek takipçiye ulaşan kişiler yüksek meblağlarda para kazanabilmektedir. Bu kişilerin fotoğraflarını kullanarak sahte hesaplar açmak da bu sebeple çok yaygındır. Sahte hesap açan kişiler de yüksek takipçili olan hesabın takipçilerini alamaya çalışır. Sahte hesap açmanın nedeni sadece bu da değildir. Facebook üzerinden başkalarını rahatsız etmek, alışveriş yapılabilecek sayfalar oluşturmak ya da başka hesapları dolandırmak için de kişilerin fotoğrafları ve isimleri kullanılarak hesap açılabilir.

Facebook sahte hesap kapattırma işlemleri gerçekleşmezse başkası adına hesap açıldıktan sonra gönderilen paylaşımlar da o kişinin adına olduğu için aslında daha büyük sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Özellikle Facebook’ta ya da Türkiye’de yasaklı olan paylaşımlar yapmanın çok büyük cezaları vardır. Bu da gerçek hesap sahiplerini zor duruma düşürür. Bu paylaşımlar yüzünden gerçek hesap sahipleri ceza alabilir.

Facebook sahte hesapları kapattırma

Facebook’un topluluk ilkelerinde sahte hesap açmakla ilgili bir madde bulunur. Sahte hesaplar tespit edildiği takdirde kapatılacaktır. Bu nedenle başkaları adına sahte hesap açıldığı zaman bu durumu Facebook’a bildirmek hesabı en kısa sürede kapatmayı sağlayacak bir yöntemdir. Facebook yadım üzerinden teknik ekibe ulaşıp bu durumu bildirmek gerekir. Bunun sonucunda Facebook o hesabı inceleyecek ve gerçekten sahte olduğunu kanıtlarsa hesabı kapatır.

Facebook sahte hesabı kapatma için o hesabı şikayet etmek de yeterli olacaktır. Fakat çok fazla hesabın şikayet etmesi daha etkili olacaktır. Bu durumda da Facebook hesap ile ilgili incelemeler başlatır. Özellikle gönderilerin sahteliği ve etkileşimlerinin az olması sonucunda Facebook tarafından o hesap kapatılır. Bununla birlikte direkt hesabı kapatmak için işlem yapan pek çok kişi de bulunmaktadır. Bu kişilere ulaşarak hesabın kapatılması sağlanır. Fakat bu yöntem yasal olmadığı için tercih edilmesi önerilmemektedir.

Arkadaşlarınız ve mevcut hesabınızdan ilgili hesabın profili üzerinden şikayette bulunun. Bunun dışında sahte hesap şikayetinde kullanılan bağlantılar var.

Kişinin buna tekrar yönelmemesi ve yaptırım uygulanmasını isteyenlerin gerekli yasal başvuruyu yapabilirler.

Biri-benim-adima-sahte-1 Biri benim adıma sahte hesap açmış Facebook
Biri benim adıma sahte hesap açmış Facebook

İzinsiz kullanılan görseller

Sosyal platformlardan fotoğraflarınızı indirerek kullanan kişilerin hem özel hayat hem dolandırıcılıktan yargılanma durumları var. Google aramalarında çıkan paylaşımlarında kaldırılması için Google destek formları bulunuyor. Aramalardan kaldırılma durumu biraz zaman alabiliyor. Lakin mahkeme kararları hızlı bir şekilde işleme alınıyor.

Biri-benim-adima-sahte-2 Biri benim adıma sahte hesap açmış Facebook
Sahte hesabı şikayet etme Facebook

Fake hesap başvurusu

Ağa bildirimde bulunmak için ayrı bir bağlantıyı aşağıya ekliyoruz. Diğer türlü şikayetleri yanında uygulayabilirsiniz. Çoklu şikayetlerin işleme alınması daha kolay oluyor.

  • www.facebook.com/help/contact/295309487309948
  • Uygun olanı seçip adımlara devam edin,
  • Hesabınızın olup olmadığını seçmeniz gerekiyor. Varsa sizi hesabınızı kullanarak işlem yapmanıza yönlendirecekler. Öneri yok ile devam edin,
  • Taklit edilen siz olduğunuzu seçin,
  • İstenilen gerekli alanları doldurup başvurunuzu iletin.

Not olması adına ne zaman size dönüş yapacaklarını bilmediğimizi peşin peşin belirtelim. Bir hafta içerisinde gerekli bildirim yapılmadığında tekrar aynı bağlantıyı kullanın.

teknik destek