Şimdi yükleniyor

Instagram hesabınızda telif hakkı ihlali tespit edildi

instagram telif hakkı mesajı

Instagram hesabınızda telif hakkı ihlali tespit edildi

Son Güncelleme tarihi 28 Aralık 2021 by Teknoloji Haber

Instagram hesabınızda telif hakkı ihlali tespit edildi DM mesajı aldınız mı? Mesajın içeriğinde telif hakkı yardım merkezi başlığı ile sizden gönderdikleri formu doğru ve eksiksiz olarak doldurup başvuru yapmanız isteniyor. İçerikte verdikleri URL açıldığında kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazmanız isteniyor. Yazıp gönderdiğinizde bu bilgiler karşı tarafa mesaj olarak gidiyor. Kısaca hesabınız çalınıyor.

teknik destek

Telif hakkı ihlal sebebi olarak “Fotoğraf ve video ihlali. Taciz edici içerik, küfürlü sözler…” yazılı. Anladığımız kadarıyla iki üç türlü neden açıklamasını yazıyorlar.

Telif hakkı ihlali sebebi ile hesabım çalındı yazan çok sayıda şikayeti okuduk. Çoğu bilgilerini gönderdikleri bağlantıyla karşı taraftaki kişiye göndermiş. Hesabına ekli mail ve telefon numarasının değiştiğini yazan çok.

Instagram sahte telif hakkı mesajı

Instagram sahte telif hakkı mesajı son dönemlerde pek çok kullanıcıya gitmektedir. Bu mesajı ciddiye alıp işlem yapan kişilerin ise Instagram adresleri kapanabilir ya da başkaları tarafından ele geçirilebilir. Bu mesajın sistem mesajı ya da dolandırıcı bir mesaj olup olmadığını ayırt etmek önemlidir. Çünkü kullanıcılar Instagram adreslerini çaldırdıktan sonra geri almaları pek mümkün değildir.

Instagram sahte telif hakkı mesajı sorunu yüzünden hesabını çaldıran kişilerin takip ettiği diğer kullanıcılara da bu mesaj gönderilmektedir. Gönderilen diğer hesaplar da bu şekilde dolandırılır. Fakat bunun önüne geçmek için kişiler gelen mesajın Instagram tarafından gelip gelmediğini ayırt etmelidir. İlk olarak Instagram tarafından gönderilen bu gibi sorunlar kişilere mesaj olarak gelmez. Instagram kullanıcıyı bildirmek için bildirim yoluyla ya da mail adresi aracılığıyla ulaşır. Bu sebeple başka bir hesap tarafından gönderilen mesajlar dikkate alınmamalıdır. Aynı zamanda mesajın gönderildiği hesaba da bakılırsa az sayıda takipçisi olan sahte bir hesap olduğu da görülecektir. Eğer mail üzerinden bir mesaj geldiyse mail adresi incelenmelidir. Ağla alakalı olmayacak mailleri ciddiye almamak gerekir.

Telif hakkı mesajlarına dikkat ediniz

Mesaj üzerinden gönderilen bağlantıların URL kodları incelenmelidir. Güvenilir olmayan hiçbir bağlantıya tıklanmamalıdır. Aksi takdirde kişilerin Instagram hesabı geri döndürülemez bir şekilde çalınabilir. instagram.com bağlantılı olmayan hiçbir linke ya da web sitesine tıklanmamalıdır. Aynı zamanda kullanıcılar sosyal medya hesaplarının şifrelerini farklı koymalıdır. Tek bir adrese ulaşabilen kişiler diğer sosyal medya hesaplarını da ele geçirebilir. Bununla birlikte iki aşamalı doğrulma ile hesapların aktif edilmesi önemlidir. Bu hesapların ele geçirilmesi dolandırıcılar için daha zor olacaktır.

Instagram sahte telif hakkı mesajı anlamı tamamen anlaşıldıktan sonra bu tarz diğer mesajları da ciddiye almamak gerekmektedir. Pek çok kullanıcıya bir link üzerinden hesaplarının kurtarılması gerektiği mesajı gelmektedir. Instagram kullanıcıları ise adreslerinin çalınmaması için bu linke basarak işlem yapmak isteyebilir. Fakat bu linkler kullanıcıların hesaplarını çalmak için kullanılır. Özellikle yeni yeni takipçi artırmaya başlanmış olan hesaplara bu tür mesajlar çok gitmektedir. Bu nedenle Instagram tarafından gönderilmeyen hiçbir bildirim dikkate alınmamalıdır.

XYZ şeklinde ve farklı uzantılara dikkat ediniz. Instagram.com ve facebook.com uzantıların dışındaki bağlantıları açmamanızı öneririz. Artı bir şey yokmuş gibi görülen bağlantılarında kaynak koduna bakarak kodlar arasında bir yere bilgi gidiyor mu analiz edilebilir.

instagram-hesabinizda-telif-hakki-2 Instagram hesabınızda telif hakkı ihlali tespit edildi
Instagram sahte telif hakkı ihlali mesajı

Telif hakkı mesaj ile hesabım çalındı ne yapmalıyım?

Hacklenen hesapların çoğunda kişi bilgileri ve doğrulama alanları değiştiriliyor. Burada bir ihtimal değiştirildiği anda denenecek adımların bir kapı açma olasılığı var. Karşı taraf belki kapatması gereken bir kapıyı unutmuş olabilir.

  1. Şifre unuttum işlemini hem uygulamayla hem bilgisayardan yapınız. Ayrı seçenekler açabilir.
  2. Mobil uygulamadan şifrenizi girdiğinizde yanlış dediğinde erişim yok veya yardım seçeneği çıkarsa dokunun. Çıkmazsa sıfırlamaya giden seçeneğe dokunun ve yine yardım çıkarsa deneyin.
  3. Hesabın çalındığını ilettiğinizde sizden iletişim için erişim yaptığınız bir mail adresini yazmanız istenilecek. Eğer bu instagram hesabınızı açarken kullandığınız e-posta adresiyse çalınan hesabı geri almanız daha kolay olacak.
  4. Doğrulama için kimlik ekran görüntüsünü isteyecekler. Bazen yanında o an çekilecek fotoğraf ve kod gibi yöntemler talep edilebiliyor.
  5. Hesabınız çalınmadan önce gerçek bilgileriniz o hesapta ekliyse olumlu dönüş alacaksınız. Değilse işiniz zorlaşacaktır.

Başvuruların doğru yapılmasından sonra hesabınıza erişim yapmanız için bir bağlantı gönderilir. Yanında geçici bir şifre veya kod gönderilebilir. Bunlarla giriş yapıldıktan sonra yeni şifrenizi girmeniz istenir. Biz arada bir bu işlemleri tanıdığımız kişilere yardım amaçlı yaptırıyoruz. Ya da kendimiz yaparak hesabı kurtarıyoruz.

instagram-hesabinizda-telif-hakki Instagram hesabınızda telif hakkı ihlali tespit edildi
Instagram hesabınızda telif hakkı ihlali tespit edildi

Hesapların şikayet edilmesi

Size gönderen hesabın ve kendi hesabınızın şikayet edilerek başka mağdurların çıkmasını az da olsa engelleyebilirsiniz. Sizin hesabınızı kullanarak arkadaşlarınızdan veya yakınlarınızdan bir şeyler isteyebilirler.

Eğer hesabınızı bir türlü geri alamadıysanız, çevrenizdekilere hesabınızı şikayet etmelerini söyleyebilirsiniz. Bu süreci hızlandıracaktır.

Geliştiriciler gelen taleplerde hesap bilgilerinin ani değişimlerini izleyerek hesabın çalınıp çalınmadığını analiz edebilirler.

teknik destek

1 yorum

comments user
Fuat

Ben herhangi birini aşağılayıcı ve küçük düşürücü bir girişimde bulunmadığım halde bana kural ihlali yaptığım söyleniyor lütfen bunu bı inceleyin ben herhangi bir yanlışlık yapmadim