Şimdi yükleniyor

Ehliyeti çipli kimlik kartlarıyla birleştirme

Ehliyeti çipli kimlik kartlarıyla birleştirme

Son Güncelleme tarihi 22 Eylül 2020 by Teknoloji Haber

teknik destek

Yeni çipli kimlikler çeşitli kartları bir arada toplayıp daha kullanışlı bir kimlik kartı olması adına yapılmış bir çalışmadır. Yeni yapılan açıklamaya göre çipli kimlik kartları ile ehliyet kartı birleştirilip tek kart şeklinde kullanımına devam edecektir. 18.09.2020′ den itibaren bu işlem yürürlüğe girecektir.

Ehliyet çipli kimlik ile nasıl birleştirilir?

İçişleri Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre tek bir kartta birleşecek olan çipli kimlik kartı sayesinde artık ehliyeti ayrıca taşımaya gerek kalmayacaktır. Bu işlem gerekli mercilere müracaat edilerek sağlanmaktadır. Polis kontrollerinde de vatandaşların zorluk çekmemesi adına yapıldığını belirtiliyor.

Kart birleştirme

Çipli kimlik ile ehliyet kartının birleştirilmesi işlemi için vatandaşlardan belirli bir ücret talep edilecektir. Belirlenen ücreti vatandaşlar gerekli yerlere yatırarak kimliklerini kullanmaya devam edecektir. Bunların yanı sıra yapılan açıklamaya göre 112 numarası da tek bir acil çağrı numarası olarak 2021’de karşımıza çıkacaktır. Ehliyetle kimliğin birleştirilmesi planlanan olay önümüzdeki yıllarda banka kartı için de aynı işlemin gerçekleşebileceği sinyalleri de verilmiştir.

Yeni çipli ehliyet kartı için nereye başvurulur?

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Nüfus ve Vatandaşlık İşleri üzerinden başvurular alınarak gerekli koşullar sağlandığında bu işlem gerçekleştirilecektir. Bunların yanı sıra çipli kimliklere e-imza, SGK ve sağlık bilgileri de yapılacak çalışmalar ile çipli kimlik kartı ile birleştirilme işlemi adı altında çalışmalar yapılacaktır.

teknik destek