Şimdi yükleniyor

Facebook bu özelliği kullanman geçici olarak engellendi

facebook geçici engelleme

Facebook bu özelliği kullanman geçici olarak engellendi

Son Güncelleme tarihi 12 Aralık 2021 by Teknoloji Haber

Hesabımı açamıyorum sebeplerinden biri Facebook bu özelliği kullanman geçici olarak engellendi hatasının çıkması. Benzeri çok sayıda metinler karşılaşılabiliyor. Bir kısmı aynı sebepten çıkıyor, ya da metinde düzenleme yapıldığından ötürü aynı şeyin devamı olabiliyor. Çözümdeki önerilerden bir kısmının işe yaramadığı oluyor. Lakin biz her zaman tümünün denenmesinden yanayız.

teknik destek

İçeriğimiz iki türlü değerlendirilebilir. Birisi yapılan paylaşımlarda geçici engellemelerden oluşan, diğeri hesabın kullanımına yönelik engellemeler. Her ikisinin de aynı sebeplerden çıkma olasılığı için genel bir bilgilendirmeyi uygun gördük.

Çıkan bilgilendirmenin tam metni: “Facebook ilkelerine aykırı bir şey paylaştığın için bu özelliği kullanman geçici olarak engellendi” bize bildir seçeneğini kullanılmasının da gerekliliğini söyleyelim. Üzerine tıkladığınızda sayfa görüntülenmiyorsa birde gizli sekme kullanılarak tarayıcı ile denenmesi gerekebilir.

Geçici olarak engellendi hatası

Facebook kullanman geçici olarak engellendi ne demek şeklinde bir soru sorulduğunda aklımıza eksik bir metin geliyor. Normalde paylaşımın veya paylaşımların yayınlanması durdurulabiliyor. Bu yazısının eklenmemesi hesabın engellenmesi gibi bir anlam çıkarabiliyor.

Geçici engelleme, Facebook hesabının kullanımlarından bazılarının işlem yapılması kısıtlandı anlamını taşıyor. Diğer bir açıklaması hesabın özelliklerinden birinin veya bir kaçının kısıtlamaya uğradığı anlamını taşır.

Kontrol etmeniz için şunları deneyin:

 • Sürekli aynı mesajın çıktığı oluyor mu?
 • Tarayıcı kullanılarak oturum açıp aynı işlemde uyarı alıyor musunuz?
 • Farklı cihaz kullanımlarında yine tekrarlıyor mu?

Topluluk kuralları engeli

Hesabındaki hareketler topluluk standartlarımıza uymadığı için Facebook’ u kullanamazsın sorununda yine aşağıdakilerin denenmesini öneriyoruz. Hesabındaki hareketler arasında kurallara uymayan davranışlar var bildirimiyle kullanıcıların karşılaşması ihtimali yüksektir. Çünkü Facebook’ta da her sosyal medya platformunda olduğu gibi belli topluluk kuralları vardır. Bunlara uyulmadığı takdirde hesabın kapatılması da mümkündür.

Facebook hesabı üzerinden telif hakkı içeren oyunları yüklemek, videolar paylaşmak ya da sayfalarda hile yapmak hesabın kapanmasına neden olabilir. Aynı zamanda Facebook hesabı üzerinden ahlak dışı paylaşımlar yapmak, cinsellikten bahsetmek, şiddet içerikli paylaşımlar yapmak, hesabı geçici olarak kapatabilir. Bu paylaşımların devamı üzerinde ise hesap tamamen kapatılabilir.

Kural ihlalleri nedir sorusunun cevabı aşağıdaki maddelerde yer alır. Topluluk kuralları çok fazla olsa da bazılarına çok fazla dikkat edilmesi gerekebilir. Aşağıdaki kuralların ihlali sonucunda Facebook hesabı kapatılabilir;

 • Facebook’ta yapılan paylaşımlar ve videoların içeriğinde herhangi bir gruba ait kişilere yönelik ırkçı söylemler ya da ayrımcılıkların yapılması hesabın kapatılmasına neden olabilir.
 • Facebook’tan yapılan paylaşımlar içerisinde başka insanlara zarar vermek ya da alay etmek sonucunda hesabın kapatılması mümkündür.
 • Facebook gönderileri içerisinde pornografik görüntüler paylaşmak, +18 gönderiler göndermek de hesapların kapatılmasına sebep olabilir.
 • Facebook üzerinden izinsiz bir şekilde içeriklerin satışını yapmak, başkalarına aktarmak, dağıtmak ya da lisanslamak topluluk kurallarına aykırıdır. Bu nedenle de hesap devre dışı bırakılarak kapatılabilir.
 • Facebook üzerinden ünlü olan ya da olmayan herhangi birini taklit etmek, onun gibi davranmak da suçtur. Başkalarının fotoğraflarını kullanmak ve içeriklerini paylaşmak da hesabın kapatılmasına neden olacaktır.
Facebook-bu-ozelligi-kullanman-2 Facebook bu özelliği kullanman geçici olarak engellendi
Facebook bu özelliği kullanman geçici olarak engellendi

Kapatılan veya yaptırıma uğrayan hesaplar

Kurallara hesabın uymaması sonucunda kullanıcının hesapla erişimi tamamen kaybolabilir. Genelde topluluk kurallarına aykırı hareketler yapıldığı zaman hesabın geri alınması mümkün değildir. Çünkü Facebook topluluk kuralları için çok hassas bir sosyal medya platformudur.

Facebook’tan topluluk kurallarına aykırı bir hareket yapmadan hesap kapatıldıysa Facebook üzerinden kullanıcı destek hizmetine ulaşmak gerekir. Buradan şikayetin detayının açıklanacağı bir form doldurulması istenir. Bu form içeriğine kullanıcı adının doğru girilmesi önemlidir. Daha sonra hesabın ne zaman kapatıldığı ve neden kapatılmaması gerektiğine dair açıklayıcı bir metin yazılmalıdır. Kişi kendinin masum olduğuna dair ek bilgileri de metin üzerinden paylaşmalıdır. Facebook üzerinden incelendikten sonra hesap yeniden açılabilir.

Facebook hesap engeli nasıl kaldırılır?

Geçici hesap engeli nasıl kaldırılacağını alt alta sıralayacağız. Bunların denemelerle ortaya çıkan çözümler olduğunu belirtelim.

 • Bir paylaşım yapılırken uygun görülmeyen içeriğe sahip olmasından dolayı bir yaptırıma uğrayabilirsiniz. Bu hesabın bir kısmını ilgilendirebileceği gibi genelini etkileyebilir.
 • Sürekli yapılan olumlu olumsuz ne varsa bir kısıtlamaya uğrayabilir. İşlemlerin bir limit sınırı vardır.
 • Şüpheli görülen her türlü aktivite durdurulur. Doğrulanma istenilebilir.
 • Şikayetlerin çıkması ve inceleme sürerken işlem yapmanız durdurulabilir.
 • Hesabınızın doğrulanması gerekebilir. Bu yaş tutmaması, sahte hesap ve güvensiz tüm algılamalarda çıkabilir.

Yukarıdakilerin dikkatli incelenmesinden sonra aşağıdakileri kontrol edelim.

Her zaman farklı bir telefondan, bilgisayardan ve internetten denenmesini öneririz. Başkalarının da böyle uyarılar alıp almadığının anlaşılması adına farklı bölgelerdeki kullanıcılarla görüşmeniz de mantıklı olabilir. En azından buna göre işlem yapıp yapmayacağınıza bakarsınız.

Türkiye içerisinde yaşanan arızalarda kesinlikle vpn denenir. Tabi şüpheli giriş algısına dikkat edilmesi gerekebilir. Her zaman ek oturum açma yöntemlerinde alternatiflerin kullanılmasını öneririz.

Hesabın için bildirimlerde bulunabileceğiniz bağlantıların yer aldığı Facebook iletişim sayfamızı incelemenizi önerebiliriz.

Facebook-bu-ozelligi-kullanman-1 Facebook bu özelliği kullanman geçici olarak engellendi
Facebook geçici olarak engellendi
teknik destek