Şimdi yükleniyor

Facebook hesabında sıradışı hareketler tespit ettik

Facebook hesabında sıradışı hareketler tespit ettik

Son Güncelleme tarihi 9 Aralık 2021 by Teknoloji Haber

Hesabımı açarken Facebook hesabında sıradışı hareketler tespit ettik hatası alıyorum ne yapmalıyım şeklinde yardım taleplerinin çoğuna verdiğimiz yanıt aynı oluyor. Aşağıya eklediğimiz önerilerimizi uygulamanızı ve duruma göre başvuru yapmanız gereken adımlardan söz edeceğiz.

teknik destek

Bu, belki birilerinin haberiniz olmadan hesabınıza erişim yapmaya çalışmış veya yapmış olabilir. Facebook birisinin haberin olmadan hesabını kullanması gibi durumlarda bunu tespit eder ve kullanıcılara buna yönelik bir bildirim gönderir.

Bununla birlikte bildirimde hesabın spam yaydığına dair bilgilendirmelere de yapılır. Aynı zamanda bu bildirim kullanıcılara mesaj olarak da iletilmektedir. Bu durumda ise kullanıcıdan belli bir miktar para istenir. Bunlar genelde Facebook üzerinden dolandırıcılık yapan kişilerin mesajlarıdır. Ya da hesabı çalmak isteyenlerin uyguladığı birtakım taktiklerdir.

Facebook şüpheli hareket hatası

Facebook şüpheli hareket gözlemlenmesi mesajı bazen dolandırıcılar ve hırsızlar tarafından gönderilse de kişinin hesabında yaptığı anormal hareketlerde de bu bildirimle karşılaşılabilmektedir. Örneğin Facebook hesabı üzerinden çok fazla beğeni yapılması, art arda takiplerin yapılması, gönderilerin altında çok fazla yorum yapılması gibi durumlar da şüpheli hareket olarak algılanabilir. Fazla etkileşim yapmak bu bildirimin gelmesine neden olabilir.

Facebook hesabında sıra dışı hareketler tespit ettik bildirimi geldiği zaman bir internet sitesinin ya da başka biri, kişinin hesabının bilgilerine eriştiği zaman hesap üzerinden spam yayılması sonucu olabilir. Burada yapılması gereken, gerçekten başka birinin hesabı kullanıp kullanmadığını tespit etmek için başka cihazlardan ya da bilgisayardan aynı Facebook hesabına giriş yapmaktır. Bununla birlikte farklı internet bağlantılarını da kullanıp hesaba yeniden giriş yapılması gerekebilir.

VPN ya da DNS gibi programlardan Facebook’a giriş yapıldıysa eğer bunlar iptal edilerek normal ayarlardan giriş yapılması da denenebilir. Çünkü bazen bu uygulamalarda virüs olabilir. Facebook hesabına giriş yapıldığında sistem üzerinden virüs taraması da yapılabilir. Online virüs taramaları sayesinde hesapta sıkıntı olup olmadığı gözlemlenir.

Facebook-hesabinda-siradisi-hareketler-1 Facebook hesabında sıradışı hareketler tespit ettik
Facebook hesabında sıradışı hareketler tespit ettik

Facebook şüpheli hareket tespit ettik çözümü

Facebook hesapta sıra dışı hareketler neden olur sorusunun cevabı olarak genelde virüs, fazla etkileşimler gibi hareketler sonucunda olduğu söylenebilir. Çözümü için ise Facebook’a başvurmak yeterli olacaktır. Facebook üzerinden hata bildir kısmına giderek burada verilen seçenekleri seçerek ya da detaylı bir anlatım yaparak başvurmak mümkündür.

Sıra dışı hareketler için başvuru yapıldıktan sonra Facebook müşteri hizmetleri tarafından 1 ila 3 gün içerisinde dönüş yapılacaktır. Geri dönüş yapılmadığı zaman aynı yöntem yeniden yapılmalıdır. Facebook tarafından şikayet işleme alındıktan sonra sorunu çözüme ulaştırma işlemleri de başlatılır.

Yapacağınız denemelerden bazıları şunlar olabilir:

  • Anlık oluşan bir aksaklıktan kaynaklı olması durumlarında cihaz değişikliği, internet bağlantısının değiştirilmesi ve belki belli bir saate kadar işlem yapılmaması doğru olabilir.
  • Hesaba yapılan yaptırım varsa belki o gün engellenmiş olabilirsiniz.
  • Aşırı parola yanlışlığı sebebi ile uyarı almış olabilirsiniz.
  • Hesabınızda ek doğrulama yapmanız gerekebilir. Bilgisayardan giriş yapmaya çalışın ve eklenmesi gereken alanları doldurunuz. Telefon numaranız ve mail ekli değilse ekleyiniz.
  • Açık olan tüm oturumlardan çıkış yapmaya çalışınız.
  • Destek formu doldurulması gerekiyorsa bununla alakalı iletişim konumuza göz atınız.

Sistem ve uygulama aksaklıkları

Uygulamadaki sürümlerden kaynaklı yaşanabilecek olumsuzluklarda kaldırıp yeniden kurulması veya eski versiyonlardan birinin kurulması işe yarayabilir.

Android kullanıcıların uygulamalar adlı bölümdeki Facebook yazana dokunup, içerisinde yer alan önbellek ve güncelleme kaldırmanın çalıştırılması gerekebilir.

Başka kullanıcıların aynı uyarıyı gün içerisinde alıp almadığını araştırınız. Belki bölgesel problemlerden alakalı yaşanabilir. Uygulama tarafında çıkma olasılığına da bakılması gerekiyor. Bunları araştırmadan yapacağınız işlemler belki farklı sorunlara yol açabilir.

Hesabınızda yaşanan bir şeyler olabilir.

Yaptırıma uğrayan hesapların incelenmesi gerekiyor. Belki bilgisayardan hesabınız açılacak ve profile ekleyeceğiniz ek işlemler fayda sağlayacak.

Oturum açarken kullanılan yöntemlerin denenmesi farklı sonuçları karşınıza getirebilir. Belki doğrulamanız için numaraya kod gönderme veya kimliğin gönderilmesi istenilebilir.

Profile erişim yapabilenler için herhangi bir değişikliğe izin verilmiyorsa o zaman şu iki sebep olma olasılığı aklımıza geliyor. Biri ceza alınan hesaplarda belli alanlar kısıtlanır. İki şüpheli görülen davranışlar ve şikayetler sonucunda geçici olarak uygulanan engellemeler.

Facebook-hesabinda-siradisi-hareketler-2 Facebook hesabında sıradışı hareketler tespit ettik
Facebook şüpheli hareket tespit ettik
teknik destek