Şimdi yükleniyor

Görünmeyen özel numara nasıl bulunur?

Görünmeyen özel numara nasıl bulunur?

Son Güncelleme tarihi 22 Mart 2021 by Teknoloji Haber

Gelen aramalarda gizli veya özel yazılı numarasız aramalarla karşılaştığınız oluyordur. Çoğu kim aradığı öğrenmek ister ama ne yazık ki gelişi güzel öğrenilemiyor.

teknik destek

Telefon sahibi olduktan sonra diğer telefonlarla iletişim kurmak için bir de operatörlerin kullanıcılara sunduğu telefon hattına sahip olmak gerekir. Kullanıcılar fiyat oranı, çekim kalitesi ve avantajlarına göre istedikleri operatörü seçebilirler. Özel numaraların nasıl bulunduğu veya bulunamadığı konusu da her operatörün kullandığı hizmet farklı olduğu için markalara göre ayrılmaktadır. Peki her markaya göre özel numara nasıl bulunur?

Bu tarz aramaların tespiti yasal durumlarda mümkün hale gelmekte. O da geçmişe dönük olmama ihtimali var.

Operatörlerde numaralardan gelen aramalar

Turkcell kullanıcılarından gelen numarası açık şekilde arama yapan kişinin kim olduğunu öğrenmek için “Turkcell Bilinmeyen Numaralar” servisini kullanabilirsiniz. Fakat bu sevisi kullanmak için ön koşul sizin numaranızın ve arayan numaranın da sisteme kayıtlı olması. Bunu öğrenmek için REHBER yazıp 2200 adresine mesaj atmalısınız. Sizin numaranız kayıtlı ise arayan numarayı yazıp 2200’a mesaj atabilirsiniz veya 11832 arayarak aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Özel numaralardan gelen aramaları öğrenmeniz için bir servise sahip değildir. Eğer yasa dışı olan veya sizi rahatsız eden bir durum varsa yasal hakkınızı kullanabilirsiniz. Telefonunuzu gelen gizli aramalara kapatmak için arama ayarlarını kullanabilir veya *253# tuşlayabilirsiniz.

Vodafone operatörlerden gelen ekranda numarası gözüken aramaları öğrenmek için “Bilinmeyen Numaralar” servisi işinize yaracaktır. 11842 numaralı hattı arayarak veya “KIM” yazınız ve bir adet boşluk bırakıp 7048’e mesaj atmalısınız. Eğer ekranda gizli numara yazıyorsa bu numarayı öğrenmek için Vodafone bir hizmet sunmamaktadır. Sizi etkileyen bir durum olduğunda, savcılık vasıtasıyla dilekçe yazabilir ve yasal haklarınızı kullanıp öğrenebilirsiniz. GIZLI AC yazarak 7046’ya mesaj attıktan sonra gizli aramalar artık sizi arayamayacaktır.

Türk Telekom sahibi kullanıcılar ekrana düşen açık numaraların kime ait olduğunu öğrenmek için “Türk Telekom Bilinmeyen Numaralar” servisini kullanabilir. 100# tuşlamasıyla ilgili menüden, WAP veya 11855 aranarak sorgulanabilir. Sorusunun cevabı ise ihtiyacınız olduğunda yasal yollarınızı kullanmak olacaktır. Görünmeyen numaralardan gelen aramaların engellenmesi içinse *253#’yi tuşlayabilir veya uygulama ve internet sitesi üzerinden online işlemler bölümünden isteğinizi oluşturabilirsiniz.

ozel-numara-nasil-bulunur-2 Görünmeyen özel numara nasıl bulunur?
Görünmeyen özel numara nasıl bulunur?
teknik destek